[]

Tiyatroda ayakta alkışlamaya utanmak

Var bende böyle bir şey, sizde de var mı? Neden böyleyim sizce :) ?
 
Utanmak değil de çok abartı hareket geldiği için yapmıyorum genelde.


  • doxanikee  (13.02.18 23:55:25) 
Bende yok, bu tür sorular çok soruldu zaten yıllarca da anlattık ''utanma'' duygusunda siz - sizin hareketlerinizden dolayı değil karşınızdaki insanın size göstereceği refleksi düşünmeniz sebebiyle gerilirsiniz. Sebebi için çoook eskilere gitmek gerekeceğinden ''neden''ine değil de ''nasıl''ına yoğunlaşmak daha faydalı bi' yaklaşım olacaktır.

Çok mu sevdin oyunu, kalk sanki ibrahim tatlısesmişcesine alkışla, sadece sen alkışlıyor olsan da paldır küldür alkışla. Oyuncu da sevinsin, sen de beğenini dışa vur.

Zaten merak etme insanların geneli ezik olduğu için hep sağına soluna bakarlar ''lan acaba?'' diye, yani bi' hasan tahsin çıksın gerisi kendiliğinden gelir. Linç kültürü gibi düşün, teke tek de korkan adam linç de abandıkca abanır.

-vur joker vur.
  • mete kudur  (13.02.18 23:59:27) 
Gereksiz yere ben yapmam bu hareketi ama genco Erkal bi oyununda çok iyi performans sergiledi bi de yaşını düşününce bayağı iyiydi, kalktım alkışladım.

Yine Erdal Beşikçioğlu da insan üstü performansı var bence. Onu da direkt ayakta alkışlarım.

İçine kapaniklik var muhtemelen. Bunu yenemezsen hayatta farklı şekillerde başarısızlığa sürükleyebilir seni.
  • nucleon  (14.02.18 00:12:16) 
Bunun bi de ayakta alkışlanmaya utanmak versiyonu var :)
İçinizden geliyorsa ayakta alkışlayın tabi, utanmayın..
Tükiyede şartlar gereği nitelikli tiyatro oyunlarına erişim kolay değil. Dolayısıyla az biraz sıradışı performansta seyirci mest oluyor.
Oynayan oyuncular kendini bilen tiplerse , seyirci zaten ayakta alkışlamış, az alkışlamış pek umrunda olmuyor. Hatta sizin oyuncuyu kritik ettiğiniz gibi oyuncu da seyirci genelini değerlendiriyor. 3. Sınıf oyunların beline kadar eğilip selam veren,alkışa doymayan oyuncularını hariç tutuyorum..

Neyse demek istediğim alkış sizin sorunuz değil, oyuncunun sorunudur. Beğenmediyseniz beğenmiş gibi yapmayın.
  • jimjim  (14.02.18 00:18:38) 
Bende yok. Zaten bizim tiyatroda gelenek haline gelmiştir bu. Ayakta alkışlamak "çok beğenme, hayran olma" ifadesinden çıktı zaten. Bir nevi nezaket, saygı göstergesi oldu. Karşındaki insanlar saatlerce ter dökmüş, ciğer patlatmış, bir gösteri yapmış, şimdi de toplanıp seni selamlıyorlar. Sen de alkışın yanı sıra ayağa kalkarak bir jest yapıyorsun. Kendi adıma, ayağa kalkmadığım oyun nadirdir.

Oyun iyi olsun kötü olsun, seyirci selamlama kısmını çok seviyorum. O esnadaki oyuncu-seyirci etkileşimine hayranım. Her selamda oyunculara özenirim.
  • lazor  (14.02.18 03:52:03) 
Ben de utanırım hep, kendime benzeyen bir insan bulmak şaşırtıcı oldu. Sanki fazla abartılı, dikkati kendime çektiğim bir hareketmiş gibi geliyor, halbuki dikkatin oyuncuda olması gerekir diyorum. Şimdi böyle yazınca saçma geldi gerçi. :)

Utanırım ama kalabalıkla birlikte kalkarım. Ben kendim başlatamazdım ama herhalde ayağa kalkma hareketini.
Yakın zamanda izleyip de sonunda alkışlamadığım tek oyun Hansel ve Gretel'in Öteki Hikayesi isimli oyundu, herhalde ömrümden on yıl falan almıştır.
  • sopiro  (14.02.18 08:34:28) 
her izlediği şeyi ayakta alkışlayan "dramatik" tipler var, onlardan değilim ve olmayı da "enteresan" buluyorum. utanmak açısından değil de, her şeyi ayakta alkışlama isteğini tuhaf buluyorum.

bi an geliyor, öyle coşuyorsun ki utanç mutanç aklında kalmıyor. ben de toplum içinde bu tarz sivrilmeli hareketleri yapmayı tercih eden biri değilim ama bu düşünceyi aşan bir coşku yaşayınca düşünmeden ayakta alkışlayabiliyorum; o tereddüt hissini aşan bir coşku yaşayınca.

mesela geçen ludovico eunadi konserinde normal performans bitiminde o coşkuyu yaşamadım, ayağa kalkmadan alkışladım(performansa bayıldım ama o coşku ayrı bişi). çok kalkan oldu tabii, alkışlandı, bis oldu, çok sevdiğim parçaları çaldı, coştum coştum; bis sonrası ayağa ilk fırlayanlardan oldum, ellerim patlayana kadar alkışladım. o coşku anına bakıyor yani, zaten o coşku gelmemişse kalkmıyorum; ancak esktra takdir edecek çaba vs. olması lazım.

bi de bi yerden sonra herkes kalkınca kalkmamak daha utanç verici bence, "artislik yapma lan it" diyorum bazen kendime.
  • Bruce  (14.02.18 08:43:38 ~ 08:45:54) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.