Yalancı Kefir

Bu aralar mümkün olan en tembel bir şekilde kefir yapıyorum.
Marketten alınan kefirin çok az bir miktarını 1 litre sütle karıştırıp dolap içinde oda sıcaklığında 1 gün bekletince elimde 1 litrelik kefir kıvamı ve tadında içecek oluyor.
Tahminimce probiyotik bir ürün olmuyor elimde kalan. Yani oluyordur da ideal bir kefirde olması gereken bakteri sayısına yaklaşamıyorumdur herhalde.
Yine de az da olsa yararlı bakteri var mıdır sizce?
O niyetle yapmıyorum gerçi, tadını sevdiğim için yapıp içiyorum.

En azından eklediğin kefirdeki bakteri sayısı kadar bakteri vardır.

  • diffarentiationation  (13.02.18 23:59:58)
o şekilde yaptım daha keskin(ekşi) tadı oluyor bence daha fazla bile bakteri üreyür olabilir. evde kefir mayası türetmek çok abartı geliyor bana bu şekilde de çok yararlı kefir üretiliyor.

  • mrthany  (14.02.18 00:25:36)
@bulunsun kenarda
çünkü insanlar genelde aktardan vb yerlerden aldıkları kefirleri bir bardak suda besliyorlar, kullanırken süzüyorlar, buna benzer işlemler yapıyorlar.
bense içtiğim kefir bitmesine yakınken eser miktarını başka bir şişeye döküp sütle karıştırıyorum sadece.
  • rare  (14.02.18 02:19:00)