Eklem zayıflığı

Tavsiyelere ihtiyacım var. Hemen hemen tüm eklemlerim zayıf, sorunlu. Lisedeyken iki el bileğimde ganglion kisti oluştu. Sonra biri geçti. Diğeri hala duruyor ve sol elimi kullanırken dikkatli olmamı gerektiriyor. Mesela part-time restoranda çalıştığım bir dönemde bulaşık filan yıkarken ağrı yapıyordu. Şınav filan çekmek, bilekten destekli plank gibi sporlar tamamen yalan.
Sonra geçen hafta yavaş tempo koşu yapalım dedik arkadaşla. Koşu sırasında bi yerden sonra diz kapağımda rahatsız bir his oluştu. Sonra o geçti. Ama ertesi gün iki ayak bileğim de ağrıyor. Kas ağrısı da değil, hala ağrıyor 1 haftadır yürürken filan. Yürüdükçe ayağımda bir şeyler takır tukur ediyor sanki. Bazı zamanlarda yürürken bacak kemiğini leğen kemiğine bağlayan yerde ağrı oluyor. Bazen normal bi şekilde yürürken ayak bileklerimde bi şey atıyor gibi oluyor sonra ayağımı iki üç çeviriyorum yerine oturuyor. Uzun süreli yürüme/ayakta durma durumunda bel ağrısı oluyor. Zamanında bi doktor "bişiii yok kasın şeyolmuş" demiş geçmişti.
Ekim ayından filan beri kuyruk sokumunda ağrı hissediyorum, özellikle uzun yolculuklarda mahvediyor. Temmuz ayında kalça üstü merdivenden düşmüştüm, aşırı bi morarma dışında çok sıkıntı olmamıştı yürürken vs. onun etkisi mi aylar sonra mı çıkar bilemiyorum. Bugün hem bileğim için hem de kuyruk sokumu için ortopediye gittim. Sağolsun doktor çok sallamadı. Ayağını burkmuşsun dedi (burkmadım). Düşme için de bu yaşta(26) kemiğini kıramazsın dedi ve pantolon üstünden ağrının yerini gösterip bi şey yok bi şey yok dedi geçti. Röntgen bile istemedi. Hadi kuyruk sokumundaki ağrının birçok nedeni olabilir de bu eklem meselesine ne yapmak lazım. Sporsa ne tür sporlar önerirsiniz. Ya da besin olarak vs ne tavsiye edersiniz. Yaşam kalitemi çok düşürmeye başladı bu olay. :(

ccII besin takviyesi şikayetlerinizi hafifletebilir kullanmanıza engel başka bir rahatsızlığınız yoksa. doktor ve eczacınıza danıştıktan sonra deneyebilirsiniz, geçmiş olsun.

(zadevitalin zedeçallı bir şeysi de vardı ama genelde yaşlı hastalara önerilir)
  • haykorsamdunyaya  (13.02.18 22:02:30)
@cureforlove yoga iyi güzel de yoganın birçok hareketi bilekten destek almayı, ağırlığı bileğe vermeyi gerektirmiyor mu?

  • kozmosta bir nokta  (13.02.18 22:19:36)
Romatizma var mıydı? Benim yaş 25, 13 yaşından beri romatizma var. 10 yıldır falan ilaç kullanmadım. Yüzmeyi hayatımıza dahil etmemiz lazım ama o da zor bir alışkanlık.

  • taktikmaktikyokbambambam  (13.02.18 23:14:31)
@taktikmaktikyokbambambam maalesef gittiğim hiçbir doktor herhangi bir teşhis koyacak kadar ilgilenmedi. ganglion kistlerine teşhis koydurmak için bile birkaç farklı doktora gittiğmi hatırlıyorum. hatta onda da doktorun kendisi söylememişti de MR raporu muydu neydi onu okurken kistlerin adını öğrenmiştim.

  • kozmosta bir nokta  (13.02.18 23:18:35 ~ 23:21:21)
Tıbbi bilgim yok. Sadece eklem deyince aklıma kolajen yapı geldi. Hani dana kaval kemiği midir kaynatıyorsun ya kemik iliği için. Onun bir faydası olur mu araştırmak lazım.

  • havadakarada  (13.02.18 23:28:50)