[]

Insan, başkalarının gözünden nasıl göründüğünü neden önemser?

Bunu merak ediyorum. Bilimsel aciklamasi nedir bu isin? Cevaplarinizi görmeden önce, aklıma gelen birkaç seyi yazayım.

Bir insani alin Mars'a goturun. Orada yalnız yasasin. Ulaşabileceği binbir çeşit elbise, kisisel bakim vs. olsun. Yani iyi görünmek istemesi durumunda her turlu imkana ulaşabiliyor. Orada kendisinden baska hiçbir insan yok. Sizce süslenmeye ve bakim yapmaya devam eder mi? Bence hayır. Ben Mars'taki insan olsam muhtemelen yapmam. Ilk birkaç güne yapsam da sonraki günlerde salarım. Neden süslenmem, ya da kisisel bir bakim uygulamam kendime? Çünkü etkilemem gereken bir insan yok. Ya da uzerinde etki bırakmak istediğim insan.

Peki, mağara donemindeki atalarimizin fotograflarini görmüşsünüzdür(tarih dersi kitaplarında falan). Hep sac sakal karismis ve oldukça bakımsızlar. Giyimleri de çok demode bence. Sorum su: Acaba o donemin modası mi öyleydi yoksa o insanların kisisel bakımdan ve nasıl göründüklerinden çok daha onemli isleri mi vardi? Yiyecek bulmak ve kendilerini savunmak gibi (Bu seçenek daha mantıklı tabii ki.). O zaman da insanlar vardi, yani birden fazla insan vardi. Ama nasıl gorunuyorum acaba baskasinin gözünde, sorusu pek revacta degildi.

Su an neden var? Baskasi neden bu kadar onemli? Baskasi gorunusume, giyim tarzıma, parfüm kokuma, sac stilime güzel bir şey söylemesi, neden beni iyi hissettiriyor? Bu his insana daha kaç yüzyıl eslik edecek?

 
soyun devam edebilmesi için karşı cins tarafından beğenilmen lazım. çiftleşeceğin biri olmadığında da dediğin gibi bakım yapmazsın heralde.
eski çağlarda da beğenilme kriterleri saçın sakalın düzgün olmasıyla belirlenmiyor olsa gerek.

böyle düşünüyorum tamamen kişisel olarak.
  • estranged  (10.02.18 00:17:53) 
Yalnız kalmaktan, çıkarlarımızın zarar görmesinden ve arzularımıza ulaşamamaktan korkarız. Bu sebeplerle bizi yalnızlıktan kurtaracak ve sahip olma arzumuzu tatmin edecek diğerlerinin görüşlerini önemsiyoruz.


  • harvey  (10.02.18 00:30:31) 
karşı cins tarafından beğenilmek +1
tam bir yanıt olmayacak belki ama ilk çağlarda fiziksel görünüşten ziyade erkeksilik ve güç önemliydi bence. dişiyi sırtlanıp kaçıran mağara adamı tiplemesi vardır ya. öyle bence.

  • thomson'un uzumlu keki  (10.02.18 01:27:26) 
çünkü birey olmayı başaramamıştır.

cevabı basit de uygulaması her yiğidin harcı değil ne yazık ki.
  • treamorg  (10.02.18 01:41:11) 
Kısa yanıt: Topluma uyum sağlayıp, toplumda kabul görmek için. Toplumdan dışlanan kimsenin hayatta kalma ihtimali, soyunu devam ettirme ihtimali zayıflar. Bu yüzden marjinal olmak, üst sınıf olmak, lider olmak... Bunlar cesaret gerektirir.

Aynı şekilde kendini toplumdan koparan kimseler de böyledir, fakat toplumdan kopmadan toplumun üzerine çıkamazsın. Bu yüzden de aydın olmak cesaret gerektirir. Linç edilme ihtimalin var. (Her 'aydınım' diyen elbette aydın da değildir. Bu da başka mesele.)

'Bir insani alin Mars'a goturun. Orada yalnız yasasin. Ulaşabileceği binbir çeşit elbise, kisisel bakim vs. olsun. Yani iyi görünmek istemesi durumunda her turlu imkana ulaşabiliyor. Orada kendisinden baska hiçbir insan yok. Sizce süslenmeye ve bakim yapmaya devam eder mi?'

(bkz: lord of the flies) bunu sorguluyor

Soru esasında şu: eğer doğuştan bir kültürün içinde değilsek, çevreden öğrenmediysek yine de hiç tanımadığımız atalarımızın kaldığı yerden devam edebilir miyiz?

Cevap: Hayır, ancak ihtiyaç olduğu kadarıyla ve insan doğamıza, çevremizdeki imkanlara uygun şekilde davranırız.

Mars'a giden kimsenin binbir çeşit elbiseye ulaşması önemli değildir. Binbir çeşit elbisenin ona bir faydasının olması önemlidir.

'Peki, mağara donemindeki atalarimizin fotograflarini görmüşsünüzdür(tarih dersi kitaplarında falan). Hep sac sakal karismis ve oldukça bakımsızlar. Giyimleri de çok demode bence. Sorum su: Acaba o donemin modası mi öyleydi yoksa o insanların kisisel bakımdan ve nasıl göründüklerinden çok daha onemli isleri mi vardi?'

Öncelikle sorunun yüzeyselliği karşısında dumura uğradım. Sonra onlar atalarımızın fotoğrafları değil, bulunan fosillerden yola çıkılarak yapılmış heykel, maket, dizaynların fotoğrafları ve resimleri.

Sonra bakımsız değiller, bakımlılık diye bir şey olmayabilir. Bunu o dönemden günümüze kalan alet edevattan ne yapabildiklerini düşündüklerine göre çıkarıyorlar. Giyimleri demode değil, ihtiyaçlara uygun, imkanlara uygun. Dolayısıyla 'o dönemin modası' değil, ihtiyaçları öyleymiş.

Başkasının gözünde nasıl göründükleri elbette önemliydi. Yani bugünkü yerlilere de bakarak bunu anlayabilirsin. Olgun çağına gelmiş kimseye dövme yapan, piercing takan, çeşitli boyalarla boyayan kabileler var. Hem kendi topluluğu içinde sinyal veriyorlar, evleniyorlar, aile kuruyorlar veya çocuk yapıyorlar...

Bir de savaş boyası var, savaş kıyafetleri var... Bu da diğer topluluklara mesaj veriyor.

Su an neden var? Baskasi neden bu kadar onemli? Baskasi gorunusume, giyim tarzıma, parfüm kokuma, sac stilime güzel bir şey söylemesi, neden beni iyi hissettiriyor? Bu his insana daha kaç yüzyıl eslik edecek?

Şu anda var olmasının sebebi geçmişte var olmasıyla aynı. Giyim kuşam dosta düşmana mesajlar verir, yeri gelir bir örnek giyinirsin takım ve birlik mesajı verirsin, yeri gelir farklı giyinirsin cesaret ve özgürlük mesajları verirsin... Bunlara övgü almak doğal olarak amacına ulaştığını gösterir. Bu durum insan topluluk halinde yaşamak zorunda olduğu sürece devam edecektir.
  • idexo  (10.02.18 10:03:30 ~ 10:04:28) 
Benim kendimde de olsa beğenmediğim şeyi dünya beğense umrum olamıyor maalesef. En paspal halimin bile kendime göre bir havası olması gerekiyor, gerekiyor derken zorunluluk gibi değil doğal olarak öyle oluyor. hiçbi şekilde bileğimden boynumdan kulağımdan çıkartmadığım takılar var, bu evdeyken, hastayken, uyurken değişmiyor? Makyaj bilemiyorum eyelineri kusursuz çekip rimelle de kirpikleri ok eylemenin verdiği haz bir başka şimdi, Marsta da olsam yapardım. Niye herşey birine göstermek içinmiş gibi düşünülüyor anlayamasam da iltifat, beğeni kendini bişey sanmaya sebep oluyor o da bi gerçek.


  • mslny  (10.02.18 12:45:06) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.