[]

kaza yapan aracın muayenesi olmaması

polis tutanak tuttu ve şimdi evrakları kontrol ettiğimde bana çarpan adamın muayenesi en son 2011 de yapılmış görünüyor. ne yapmam lazım?
 
Tarafların trafik sigortası olması önemli. Muayenesi yoksa polis ayrıca ceza yazıyor ve bazı durumlarda aracı bağlıyor.

Bir de en son muayeneye aracı götürdüğümüzde, ruhsata işlemediler. Artık işlenmiyormuş. Polis sistemden kontrol ediyor. Yani belki aracın muayenesi de vardır...
  • malheiros  (09.02.18 23:53:23) 
tüvtürkten sorguladığımda en son muayeneyi 2011 de yaptırmış. şu yüzden önemli eğer bu aracın muayenesi yoksa ve polis tutanakta belirtmemişse bu adam %100 suçlu değil mi abi. muayenesiz araç trafiğe çıkamaz diye biliyorum. en son muayeneden 7 yıl geçmiş.


  • lafacukur  (09.02.18 23:55:28 ~ 10.02.18 00:04:17) 
@acemi
nerde bir kere yakalanma hakkın var yaa iki kere araç bağlattım ben bu yüzden nerde yaşıyorsunuz siz?

  • lafacukur  (10.02.18 00:20:34) 
@acemi
evet şimdi baktım değişmiş sanırım bu ilk başta ceza yazıyolarmış sonra bağlıyorlarmış pardon.

  • lafacukur  (10.02.18 00:25:55) 
ben de acemi gibi biliyorum, ilk sefer yakalanmada bağlamıyorlar aracı, süre veriyorlar muayene için.

ayrıca kazadaki suçun belirlenmesinde muayenenin etkisi ne onu anlamadım. haksız fiil olarak düşündüğünde nedensellik bağını muayenesiz araç olmasıyla kazaya sebebiyet verme arasında kuramadım ben. hiç trafiğe çıkmamalıydı düşüncesiyle bağdaştıramadım yani.
  • treamorg  (10.02.18 00:28:20) 
@treamorg
eskiden muayenesi geçmiş araçlar trafiğe çıktığında direk bağlanıyordu yani trafikten men ediliyordu. başıma geldiği için söylüyorum. trafikten men edilen aracın karıştığı her şey suç değil midir diye düşündüm. doğru demiyorum düz mantık. araç 7 yıldır muayeneye girmemiş frenlerinin çok iyi tuttuğunu vb gibi şeylerin sağlamlığından nasıl emin olabilirizki.

  • lafacukur  (10.02.18 00:32:18) 
muayenesiz kaza yaptım. Hiç de 100% suçlu olmadım ki polis tutmuştu tutanağı yaralamalı kaza olduğu için. Ayrıca 20 yıldır araç kullanıyorum 20 yıldır ilk yakalanmada araç bağlama diye bir olay yok.


  • kompisko  (10.02.18 01:02:26 ~ 01:03:42) 
@kompisko

2012 senesinde ortaköyde ve taksimde bağladı aracı. hatta bırak arabayı hemen yarın yaptırcam dediğim halde arabayı zorla aldı.

not:araç ticari araçtı ilgisi varmı bilmiyorum. kango
  • lafacukur  (10.02.18 01:08:40 ~ 01:09:31) 
Kazadaki kusur oranı muayene ilgili olmamalı, kazayı yapan kişi ehliyetsiz bile olsa bu ayrı değerlendirir.

Bilmeyenlerini çok şaşıracak ama bu gerçekten böyle, siz bir arabaya çarptınız diyelim ve karşı tarafın kusuru yok. Ama ehliyeti de yok, bu onu bu kazada kusurlu yapmaz.

Ehliyetsiz araç kullanmaktan ceza yer, araç sahibide ceza yer, mahkemeye çıkar. Kendi aracının hasarını kendi kaskosundan ya da sizin trafik sigortasından karşılatamaz ehliyetsiz olduğu için.

Ama kusuru yoksa ehliyeti yok diye sizin hasarınızı ödemek zorunda değil.
  • John Bloor  (10.02.18 13:10:44) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.