nevşin mengü'nün süt yorumu

aşağıdaki linkte uzun uzun anlatıyor. özetle tam vegan olmadan önce süt ve süt ürünlerini tüketiyormuş. sonra yaptığı araştırmada memelilerin her zaman süt üretmediğini, sadece hamile kaldığında yavrusuna vermek için süt ürettiğini öğrenmiş. diyor ki; "o hayvanlara zorla tecavüz ediliyor,hamile bırakılıyor ve yavrusundan ayırılıyor. ürettiği sütü de insanlar içiyor" bu gerçeği öğrendikten sonra süt ürünü tüketememiş ve tam vegan olmuş. soruya gelirsek;

inekler her zaman süt üretmez mi yahu? yanlış mı biliyoruz? 2-3 yıl doğum yapmayan inek de sağılıp sütü alınıyor diye biliyorum.

ne diyorsunuz?

video: www.youtube.com

Hayvanın doğum yapması lazım süt vermesi için. Nasıl ki insanlar da doğumdan 2-3 yıl sonra dahi süt veriyorsa aynı şey inekler için de geçerli. Düzenli ve sistematik olarak inekler tecavüze uğruyor ve bebekleri kendilerinden uzaklaştırılıp sütleri insanlar için sağılıyor. Bu doğru.

  • bos gezenin bos ustasi  (09.02.18 23:28:47)
yanlış biliyorsunuz
bebeği olmayınca sütleri olmuyor
yalnız "tecavüze" uğramak da biraz fazla değil mi? kedi köpek nasıl kızışıyorsa inekler de kızışıyor, bizim tabirimizle "boğasıyor".
  • niye ama  (09.02.18 23:44:09)
bu veganlar bir garip. hayatlarında hiç inek görmedikleri ortada.

Boğalar normalde birbirlerine bile hallenecek kadar azgın hayvanlar. İnekler sanki bir çocuk yapıp kariyer kasacakmış da insanlar onları hamile bırakacakmış gibi hikayeler uydurmuşlar kendi küçük dünyalarında.
  • catch the arrow  (10.02.18 00:04:45)
teknik olarak tecavüz sayılabilir çünkü, büyük tesislerde bu birleşme işini ineklerin ve boğaların keyfine bırakmıyorlar. belli bir takvim içerisinde, spermi boğadan (zorla) alıp ineğe (zorla) enjekte ediyorlar diye biliyorum. inekler, ellerine boğa eli değmeden hamile bıraktırılıyorlar. bunlar için özel cihazlar da var.

hayvancılığı çok bilen arkadaşlara duyurulur :)
  • herhaltibiliyoring  (10.02.18 00:15:43 ~ 00:26:15)
/Mermize
Sanırım çiftlik hayvanlarının dışarıda otlayan çok mutlu inekler olduğunu düşünüyorsun. Neyse bir üstteki yazar cevaplamış.

Hayvancılık endüstrisinde çalışmış, sonunda vegan olmuş biri olarak tavuk, koyun, inek farketmez bir entegre tesis görmeni tavsiye ederim intansif üretim neymiş görürsün. İmkanın yoksa buyur burdan bak; m.youtube.com

Bizim köyde bu yok yaklaşımı doğru değil eğer öyle bir düşünce içindeysen çünkü 80 milyon insanı ekstansif(seyrek doğala yakın üretim) hayvancılık ile beslemek imkansız. Türkiye'nin tamamı mera olsa bile zor ki zaten değil.

Görüntüleri izleyin, kapatmayın. İzledikten sonra gidin süt et yumurta gömün. Ama izleyin önce.
  • bos gezenin bos ustasi  (10.02.18 00:31:54)
Yemek düzenim ve alışkanlıklarım sebebiyle vegan olmaya ne çabaladım ne de öyle bir umudum var. Ama şu "hayvancılıktan anlayan" arkadaşlar ne kadar "zeki". Hiç mi endüstriyel hayvancılıktan haberiniz yok, hiç mi kapitalist üretim/nisbi artı değer üretimi üzerine bir şeyle karşılaşmadınız, hiç mi üst düzey endüstriyel fabrikadan, sabit sermayeden bir bilginiz yok? Evet zaten kar içinde yüzen endüstriyel hayvancılık sektörü senin anneannenin yöntemlerini izliyor. Anneannenin ahırından insanlığın süt ihtiyacı karşılanıyor. Millet veganlığa duyduğu nefreti saçmak için göz göre göre aptallaşıyor.

  • protector  (10.02.18 00:34:26 ~ 00:35:24)
tecavüz videosu izlemek isteyenler tık tık: www.youtube.com

  • nugre tias  (10.02.18 00:36:46)
Doğada kendi halinde yetişmesi gereken bitkileri endüstriyel üretim tesislerinde istekleri dışında, sıkış tıkış ve mevsimine uygun olmadan üretmek de tecavüzdür. Bitkilerin yaşama haklarına saygılı olmalıyız. Veganların bitkilere tecavüzü artık son bulmalı.

  • catch the arrow  (10.02.18 00:54:17)
Komik tezlere devam mı yani? Evet, endüstriyel tarım üretiminin de tatlı su kaynaklarını, tropik ormanları, tarım yapılabilir arazileri ve sonuçta bütün ekosistemi nasıl bozduğu da ortada. Ben yalnız herhangi bir veganın endüstriyel tarıma önem verilsin dediğini görmedim.

Muhteşem bir "tez", 10/10. Başarılarının devamını dilerim. Bayılıyorum reaksiyoner tepki verirken salaklaşmayı izlemeye.
  • protector  (10.02.18 00:59:34 ~ 01:00:28)
Bunun için sütü tamamen reddetmek mi gerekiyor? Eski usül çiftlikler var, oradan getirtebilir. Yeni doğan dana bir süre zaten anne sütü emiyor, o ineğin sütü sağılmıyor. Dana ek gıdaya geçince de sütünü insan almaya başlıyor. Bu şekilde elde edilen süte de mi karşı veganlık?

  • uepuey  (10.02.18 01:06:08)
/Uepuey
Veganlık bir din veya sabit bir düşünce değil. Kimi veganlar bal yer kimisi reddeder. Kimi veganlar köy tavuğu yumurtasını yer kimisi yemez. Mesele şudur genellikle; ben doğaya ve hayvanlara zarar vermeden veya en az zararla nasıl yaşarım?

Ayrıca vegan olmanın farklı motivasyonları da var. Etik kaygılar umrunda olmadan sırf sağlıklı olduğunu düşündüğü için vegan olanlar da var. Ki buna vegan diyet diyorlar. Kimisi tamamen çevresel kaygılarla vegan olur(karbon ayak izi, küresel ısınma, kaynakların yanlış kullanımı vb) kimisi de hayvan sömürüsüne karşı olduğu için vegan olur. Veya birkaç nedenden ötürü.
  • bos gezenin bos ustasi  (10.02.18 01:19:09)
Konuyu ta vegan olacaksiniz ya da hayvanlar olsun diye anlayan embesiller olmasa keske! Konu endustriyel hayvanciligin hayvanlara yaptigi iskenceler. Insanlar da buna tepki gosterip vegan oluyor.

Sizden bir sey istenmiyor! Insanlar protesto ediyor ve bunda haklilik paylari cok yuksek.

Eger protesto eden haklarini arayan insanlar olmasaydi birakin vegan sutu icecek inek sutunu bile bulamazdiniz.
  • Traveller  (10.02.18 11:03:02)
Dolabınızdaki süt, fabrikadan geliyor ve büyük ihtimalle tecavüzün sonucu www.youtube.com

buna kayıp gönderge deniyor. İçtiğiniz sütün aslında o boy boy reklamlarda gösterilen mutlu ineklerle dolu çiftlikten -hatta ineğin iyiliği için süt sağılıyor , sağılmasa hasta olacak- geldiğini düşünüyorsunuz. Ama öyle değil.

www.youtube.com

böyle küçücük kutulara hapsediliyor inekler.

O ineğin orda olmasının sebebi zaten sizin sürekli süt alıp o sisteme destek olmanız. Ben süt almasm, ineğin sütleri sağılmayacak hasta olacak diye bir şey yok. Almasan o inek orda olmayacak belki.

Kırsal yaşamındaki gibi elle sağım da olsa özgürce de dolaşsa, inek bir eşya olarak kaynak olarak görüldüğünden, biz bunu etik bulmuyoruz. İneğin vücut bütünlüğüne bir müdahale, onun malını çalmak olarak görüyoruz.
  • Cursed Chico  (12.03.18 04:13:53)