[]

Servis Şöförünün Alkollü Olması ve Cezası Ne Olması Sorusu??

Bu sabah olmuş. Saat 8.30 da adam alkollü bir şekilde araç kullanıyor. Servis şöförü. Onlarca can taşıyor hergün. Verilen ceza 1002 lira para cezası ve 6 ay ehliyetine el konulması... Buradan anladığım, bu adam 6 ay sonra arabasına binip tekrar araç kullanabilecek. (yanılıyorsam lütfen düzeltin)

Merak ettiğim ise, gelişmiş ülkelerde de böyle mi? Yani örneğin İngiltere'de, Norveç'te bir adam bu şekilde yakalansa, böyle bir prosedür mü uygulanıyor?

Bu ceza bana az geliyor, bu kişiye daha ağır yaptırımlar uygulanması gerektiğini düşünüyorum, bu zalimce mi tutum mu?

 
Her seferinde artıyor cezası, fakat bu mesele ceza meselesi değil. Ceza hiçbir yerde davranışın önüne geçemez.

'Gelişmiş ülkeler'de cezadan ziyade rehabilitasyon var. Bu kişi neden bu davranıştaysa bunun üstesinden gelmesi için rehabilitasyondan geçmek zorunda.

Senin tutumun zalimden ziyade primitif. Beğenmediğin bir davranışı(her ne kadar haklı bile olsan) görünce davranışı değil kişiyi cezalandırmak istiyorsun. Suçu kişinin üzerine yüklüyorsun. Oysa kişi alkolü kendi icat etmedi veya belki içine düştüğü duruma çevresi yüzünden düştü... Kişinin sorumluluğunu elbette ortadan kaldırmak doğru değil fakat eğer kişiye sorumluluk almayı öğretirsen cezalandırmaktan daha etkili olacaktır.

Çünkü kişi, belki cezayı ödedikten sonra rahatlayacak, nasılsa bedelini ödedim diyecek. Böyle olursa senin yaklaşımın duruma çözüm getiren bir bakış olamaz. Yalnızca senin bireysel olarak veya senin gibilerle birlikte topluca içini rahatlatacak bir yöntem o kadar.

Aynı şey tecavüzcüler için de geçerli, her türlü toplumun huzurunu, düzenini bozan davranış için de geçerlidir.

Karşıdakine insan gibi davranırsan, hem sorumluluk hem de yetki almayı öğretirsen uzun vadede daha iyi.
  • idexo  (09.02.18 23:19:37) 
ticari araç sürücülerinde işleyiş farklı oluyor, sanırım tekrar alabilmesi için psikolojik değerlendirmeden geçmesi gerekiyor.


  • ada meltemi  (10.02.18 00:02:15) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.