Kahve yapma araçları ~ Esperesso?

Acil işim olduğunda granül toz kahve, genelde de french Press ile filtre kahve yapıyorum. Peki Americano, espresso gibi kahveler için hangi ekipmanlar gerekir en iyi sonuç verenlerden? Çaydanlık gibi alet var mokhapot sanırım, bir de kum saatine benzeyen adını bilmediğim uzun kavanoz bir alet görmüştüm kahveci dükkanlarında. Bunlar dışında da pek bilgim yok, tavsiyenize açığım çok pahalı olmayan bir alternatif daha makul olurdu tabi.

Bir de espressoları niye birkaç yudumluk veriyorlar? Starbucksta merak ettiğim için almak istemiştim ama çay bardağı kadar olduğu için vazgeçtim. Çok mu acı acaba.

  • siyah giyen adam  (09.02.18 22:42:26)
espressonun az verilmesinin sebebi, miktar olarak büyük miktar kahve kullanılmasına rağmen, yüksek basınçla ve mümkün olabildiğince az su kullanarak özünün çıkartılması. burada su dediğim su buharı.

çok sert olduğu için az verilir genelde, shot atarsın ya da kahvenin içine eklersin.

mokapot pot işte, ocak üstünde yapmak için, kum saati dediğinde sifon
  • Photographer  (09.02.18 22:46:37 ~ 22:49:55)
o birkaç yudumluk espresso ile americano yapıyorlar öyle düşün, yani çok sert, yoğun.

  • ocanal  (09.02.18 22:47:05)
Sert, yoğun ve dinçlik veren kahveyi her zaman sevmişimdir o yüzden tam bana göre sanırım. Şekersiz ve sütsüz içmeyi tercih ederim tabi. Bunun için moka mı almalıyım sizce? Şu mesela nasıldır
urun.n11.com

  • siyah giyen adam  (09.02.18 22:53:58 ~ 23:07:56)
espresso'nun kendine özel aleti var. (yani söylediğin alet yapabiliyor mu bilmiyorum) makine kahveyi basınçlı kaynar su kullanarak yapıyor. kahve tozundan maksimum verim alıyor, böylece çok yoğun oluyor.

yani evet evet çok sert, çok acı. belki tad olarak sevmeyebilirsin ama, ben konsantre kafein olarak bakıyorum espressoya.

ayrıca diğer kahveleri bilmem ama starbaks'da espresso gereksiz pahalı bence. 1 kere içtim, tadı da ahım şahım değildi.
  • ssiradanbirigibi  (09.02.18 22:54:03 ~ 22:56:32)
moka pot şöyle çalışıyor, en alt katına su koyuyorsun, orta kata kahve.

su kaynamaya başlayınca buhar oluyor, o buhar kahvenin içinden geçerek taşıyor ve en üstteki kahve haznesine doluyor.

www.youtube.com
  • Photographer  (09.02.18 22:58:07)
Moka sadece espresso mu yapıyor peki Americano da içmek isterim çünkü o da daha yoğun kahveli ve içilebilir bir şey.

  • siyah giyen adam  (09.02.18 23:09:29)
evet americano böyle yapılıyormuş.

"Americano, espressonun suyla yumuşatılmış halidir. Bunun için 170 ml. ölçeğinde porselen fincanlara, yaklaşık 130 ml. kadar sıcak su eklenir. Üstüne bir doz espresso ilave edilir. Americano, filtre kahvenin bir alternatifi olup, çok daha farklı bir kahve demleme yöntemidir."
  • Photographer  (09.02.18 23:10:34 ~ 23:11:49)
Espresso makineleri el yakıyormuş bu arada fiyatlar maşallah o.O

  • siyah giyen adam  (09.02.18 23:16:12)
15 bar basınçla çalışıyor, basit aletler deği, öyle filtre kahve makinaları gibi, suyu kaynatayım da şıp şıp damlatayım değil yani.

  • Photographer  (09.02.18 23:25:56)
Letgodan almanı öneririm bunları bir hevesle alıp bırakan çok kişi var mümkünse De longhi al en ucuzları bile iyi iş görüyor

  • thin capitalization  (09.02.18 23:36:29)
Moka pot için birkaç sorum olacaktı,

1- Alt kısmına eklediğimiz suyu kaynamış olarak mı eklemeliyiz kahvenin yanmaması için? Suyu soğuk koyup da ocakta kaynamasını beklersek yanık kahve olabilir doğal olarak

2- Ne kadar süre ocakta kalacak bunu anlama imkanımız var mı

3- Üstteki kahvenin toplandığı bölümü yıkamak gerekir mi yoksa kahvenin yağı birikip zamanla daha güzel tat bırakması için oraya dokunmamak mı gerekir pipo kültürü gibi?

Son olarak da taze çekilmiş olması şart mı yoksa 1 aya kadar gitse fena sonuç vermez mi? Elimdeki el öğütücüsü french Presse ayarlı, pek de anlamıyorum vida işlerinden o yüzden sıkıntı olur ikisi.
  • siyah giyen adam  (09.02.18 23:38:03)
Moka pot'un yaptığı kahve moka kahve oluyor yani aslında, espresso yapmak için tasarlanmış ama tabi ocak üstünde bir aletin yarattığı basınç espresso makinesi kadar yüksek değil. Yani filtre kahve ve espresso arası bir yerde oluyor moka kahvesi sertlik olarak.

Koyduğun suyun sıcaklığını falan sen belirliyorsun, kimisi sıcak su koyuyor hızlı olsun diye kimisi soğuk. Arkadaşım soğuk su koyuyodu.

Bir de mokada asıl olay sanırım sen potu çekene kadar kahve basmaya devam etmesi, yani ilk bastıgı kahve daha sert, bastıkça yumuşuyor kahve daha çok su çıktığı için. Süre bakımından bu, kahve çıkmaya başlayınca ses yapıyor zaten anlıyorsun.

Ben evde kahve içmediğim için hiç kullanmadım, oda arkadaşım içiyodu sürekli, bazen misafir gelince koysana diyodu öyle bikaç kere yaptım. Dışarıda espresso ya da "lungo" içiyorum.

Kahvesi de sanırım aynı şekilde moka için çekilmiş oluyor, espressodan daha kalın filtreden daha ince, emin değilim bu konuda. Espresso çekimi de oluyor sanırım.
  • mirafiori  (10.02.18 00:15:11)
Eminönü'nden 30 liraya aldım moka potu. henüz denemedim.

  • haykorsamdunyaya  (10.02.18 00:37:38)