[]

Sol kalçada dayanılmaz ağrı ve rahatsızlık?

Merhaba

Masada uzun saatler çalıştığım için sandalyeye çok fazla maruz kalıyorum. Bir süredir sol kalçamda bele yakin bir kısım sanirim popo kemiginin üstü cok feci ağriyor. Adeta oturamayacak kadar rahatsızlik duyuyorum. Ağrıyi nasıl tarif edeceğimi bilmiyorum ama ağırlığımı azıcık dahi sola versem ki sağ elimle yazi yazdığım için genelde soluma doğru kaykılıyorum. Dedigim o noktada ayak bilegime kadar hissettigim kötü bir ağrı /rahatsızlık var. Birkaç gündür evde kendimce bacak hareketleri yapıyorum ama gecmek bilmiyor.

Böyle bir rahatsızlığı olan var mı? Nasil geçer, ne yapmali?

Cevaplar için çok teşekkür ederim şimdiden.

 
bel fıtığı olabilir. geçmeyen inatçı ağrılar ve özellikle belden başlayıp parmak ucuna kadar gitmesi siyatik sinirine baskı olmasından dolayı olabilir.

siyatik dediğim bu

www.siyatik.net

bu ağrının bin türlü de çeşidi var, hep aynı ağrımaz, genelde bu ağrı parmak ucuna falan geldiğinde , uyuşukluk da yapar, yürürken zorluk çekebilirsin hissizlikden dolayı, yani hissizlik de yapar.

mesela bi zaman bacağının üst tarafı ağrır, ama bu hastalık ilerledikçe parmak ucuna kadar gidebilir, hatta bazı durumlarda ağrı komple geçip, yok olup, uyuşukluk olarak da kendini gösterebilir.

fıtık ise kendin geçiremezsin, öncelikle fıtığını durumu hakkında bilgi alman lazım.

bunun için ortopedist ya da beyin cerrahine gidebilirsin, ameliyatları beyin cerrahları yapar ama teşhis koyma konusunda ikisi de koyabilir, ikisi de mr isteyecektir. fıtık varsa zaten seni beyin cerrahine yönlendirir ortopedist.

daha sonra fıtığın durumu, büyüklüğ konusunda bi fikirleri olur, fizik tedavi ya da doktorun önereceği bel fıtığ egzersizleri, yüzme gibi şeyler yapabilirsin

tabi yapmaman gereken bir sürü şey de var. öncelikle çok oturmamak.

kafana göre hareket yapma, o bölgede fıtık varsa eğer, vücut reaksiyon gösteriyor, su topluyor ödem yapıyor, o ödem gidene kadar da ağrıların 3 4 kat artabiliyor.
  • Photographer  (09.02.18 19:10:33 ~ 19:17:48) 
@photographer tesekkur ederim oncelikle. fıtık olabileceğini hiç düşünemedim.
Peki doktordan once kendimce yapabileceğim bildiğin egzersizler var mı?

  • Amaranta ursula  (09.02.18 19:23:10) 
youtube a bel fıtığı egzersizleri deyince çıkıyor ama ben pek tavsiye etmem.

eğer dediğim gibi farketmeden zorlarsan, o bölgede ödem olursa, şu an çektiğin ağrının 4 katını hayal et.

risk büyük.
  • Photographer  (09.02.18 19:24:24) 
bahsettiğin yer sanırım priformis
priformis i esnetme hareketlerine bakmanı tavsye ederim
tabi önce dr un görmesi en iyisi
  • rentts  (09.02.18 20:02:40) 
arka cebinde cüzdan ya da cebin düğmesi ya da oturduğun koltukta çok az da olsa bir yükseklik ya da yumuşaklık var mı? ya da otururken altına minder koyuyor musun? çok ufak olsa da değişiklik ağrı yapar. oturduğun sandalye ya da koltuğu değiştir, geçer.


  • silver apple  (09.02.18 20:07:07) 
@silver apple arka cebim hep boş. Oturdugum sandalye de hani üstü yumusak olanlar var ya icinde pamuk uzerinde de deri var. Onlardan işte.
@rentts çok teşekkürler şimdi yoututan bakıyorum.

  • Amaranta ursula  (09.02.18 20:12:37) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.