[]

Bitki çayı süzgeçi ile filtre kahve

Selamlar,

French press kullanmak yerine bitki çayı süzgeçi (ekteki resim) kullanarak filtre kahve yapmak nasıl olur diye düşündüm. Daha az bulaşık olur.

Tahminimce iki sıkıntı var:

1) French press'te su zorunlu olarak kahvenin içinden geçiyor. Halbuki bu süzgeçte böyle ittirerek içinden geçirme yok. Demlenmesi uzun sürebilir.
2) Kahve tanecikleri süzgeçin deliklerinden kaçabilir.

Sorum şu: Böyle bir şey yapmayı deneyen oldu mu? Sonuç nasıldı?

 
Deneme olmaz.

1) French-press ile filtre kahve yapamazsın. French press ile french press kahve yaparsın, filtre sistemi ile filtre kahve yapabilirsin. Yine de zaten ikisi için alman gereken kahve çekirdekleri farklı.
2) Evet tabi ki kaçar.

Detay: www.eksiduyuru.com

Edit: sürekli soru geliyor bu tarz, açık açık anlayın diye benzer örnek veriyorum: kömür mangalında tel üstünde patates kızartması yapabilir miyiz? Süt yok limonatayla sütlaç yapabilir miyiz? Yoğurt yerine balkabağı ile ayran yapabilir miyiz?
  • acetaminophen  (09.02.18 16:49:41 ~ 16:53:07) 
Benim bildiğim o süzgeçler bitki çayını bile tam süzemiyor. Muhtemelen kahve tanecekleri kaçar.
Denemedim ama.

  • uyusam iyi olur  (09.02.18 16:50:00) 
ben büyük bir cam kupanın içine tatlı kaşığı usülü çekilmiş filtre kahve atıp, üstüne sıcak su koyarak içiyorum.

3-5 dakka içinde dibine çöküyor kahvenin taneleri, sıcak suyu döker dökmez 5 6 tur karıştırıyorum burası önemli, yanlız köküne kadar da içmiyorum tabi.

ben bu filtre kahve olayını keyiften çok, nescafe gibi rezil instant kahveler yerine , kahve ihtiyacımı karşılamak için içiyorum.

french presim de var kullanmıyorum, çok zahmetli geliyor temizlemesi.

french pres pis bi icad zaten. bi kere kahve yaptın, hadi 15 dakka sonra çalkaladın bi daha yaptın, üçüncüye mutlaka yıkaman lazım.

yıkadın deterjanla süngerler falan, eee o filtre kısmının altında kenarında köşesinde kahve tanecikleri kalıyor, onlar da çekiyor deterjan kimyasallarını.

iyice temizleyebilmen için her seferinde 8 9 anahtarla o filtreli, yaylı kısmı çıkartıp, uğraşman lazım.

pratik değil yani.
  • Photographer  (09.02.18 16:54:03 ~ 16:58:38) 
fotografır'ın tekniğini tavsiye ederim. ben de öyle yapıyorum. on numara da kahve oluyor.


  • alperz  (09.02.18 18:30:41) 
Ben de yoklukta bardakta demleyip o suzgeclerle baska bir bardaga suzmustum.


  • Domuz  (09.02.18 18:57:13) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.