[]

medeni birliktelik ve resmi nikah arasında ne fark var?

Adına medeni birliktelik mi deniyor emin değilim. Yurtdışında evlliliği kontrat olarak düşünen bazı çiftler(eşçinsellerden bahsetmiyorum) belediyeye gidip birlikte yaşadıklarını beyan ediyorlar falan filan. Tek bildiğim bu. Bu şekilde yaşayıp ayrılınca nafaka hakkı olmuyor mu?
 
Sigortasina dahil oluyor ama oldugunde organlarini bagislatma hakkina sahip olmuyor gibi dusun.


  • Traveller  (09.02.18 15:42:11) 
Eş hakkında hiçbir hayati karar veremiyor mu? Eğer nakafa olayı yoksa o yüzden tercih ediliyor düşünmüştüm.


  • geçerkenugradım  (09.02.18 15:59:49) 
Partnerlik deniyor, özel statü.


  • Adramelekhh  (09.02.18 16:32:35) 
Ülkeden ülkeye baya degisen bir sey sanirim. Bir cok ulkede, medeni birlikteligini kanitladigin insan mesela baska bir ulkeye goc edeceksen, aile birlesimi kategorisi altinda, senle gelebilmeye hak kazanabiliyor, Kanada´da böyle.

Almanya´da durum soyle: Evlilikle dogacak yeni hukuki yukumlulukler, birliktelikler icin gecerli degil. Eslerden biri olurse eger bir belgede ekstra belirtilmediyse, hak iddaa edemez evli olmayanlar. Evlat edinmeleri de baya zor. Muhtemelen Almanya´da cok daha azalacak medeni birliktelikler, cunku artik evlilik sadece "kadin ve erkegin" olusturacagi kurum olmaktan cikti.
  • buf-e kür  (09.02.18 16:43:47) 
Ben bu konudaki haberlere, cekismeli bosanmalara yerel gazetelerde cok rastliyorum. Konunun uzmani degilim.

Eger dogru anladiysam, bu duruma common law marriage deniyor. Resmi nikahsiz birlikte yasayan ciftlerin durumunu ifade ediyor. Yalniz her yerde gecerli, kabul edilir olmayabilecegi gibi belli sartlara da bagli olabiliyor bu durum. Mesela en az 3 yil ayni evde yasamak ya da bir cocuk sahibi olmak vs. gibi bolgeden bolgeye degisebilen sartlari olabiliyor.

Herhangi bir yasal islem yapmadan ayrilabiliyorsunuz. Ayrilik durumu cok komplike olabiliyor. Mal paylasiminda isler karisabiliyor. Ulkeden ulkeye, eyaletten eyalete, bolgeden bolgeye kanunlarda fark var. Sadece Kanada ile ilgili haberleri baz alarak cevapliyorum.

Genelde iliskiye ne kazandirmissaniz sadece onu geri aliyorsunuz. Benim bildigim kadariyla sadece cocuk olmasi durumunda partnerinizden destek talep edebiliyorsunuz. Yine evlilikte oldugu gibi ev esit bolunmuyor. Borclar ortak degilse, ayri ayri partnerlere kaliyor. (kimin adinaysa) Mesela ev mortgage ise, sizin adiniza ise siz oduyorsunuz evin borcunu.

Bir de dava acmayi planliyorsaniz, ayrildiktan sonra belirli bir sure icinde acmaniz gerekiyor. Belli bir zaman gectikten sonra dava acma hakkinizi kaybediyorsunuz.
  • hey corc versene borc  (09.02.18 17:14:19) 
İsveç'te sambo deniliyor yani beraber yaşam. Sözkonusu yerde partner için zaten nafaka sözkonusu değil nafaka çocuğa ödenen bir şey. O nedenle ayrıldığın zaman giren çıkan olmuyor.

Ayrılma durumunda eğer ev partnerlerden birinin ise yine giren çıkan yok. Ortak mal varlığı varsa zaten ortaksınız ticari ortaklığı sonlandırır gibi sonlandırırsınız.
  • bos gezenin bos ustasi  (09.02.18 17:51:45) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.