Şehit olan dedeler, dedelerimiz...

Ailede yıllardır bi "dedenin dedesi çanakkale, diğeri sarıkamış'ta şehit oldu" muhabbeti vardı. sarıkamış'taki için ya dondu ya da hastalıktan öldü denirdi. şimdi e-devlet'ten bakınca harbi doğruymuş bu olay.

babasının babasının babasının babası (dedemin dedesi) 8 nisan 1916 olarak yazıyor ölüm tarihi. 23 yaşında ölmüş. sarıkamış harekatında değildi o zaman. büyük ihtimalle hastalıktan, erzurum taraflarında öldü. Erzurum Taarruzu 10 Ocak - 16 Şubat 1916 tarihleri arasında olmuş. Bu adam acaba Ruslar'a tutsak düşüp hastalanıp mı öldü? Kaydı, mezarı filan yoktur heralde?

bir tane de babasının babasının annesinin babası var. bunda sadece 1915 yazıyor. bu kesin çanakkale'de gitmiştir. 32 yaşında şehit olmuş. ayı yazsaydı hangi muharebede gittiğine de bakacaktım.

Giden gitti, fazla deşmeye gerek yok ama yine de bi değişik oldum. özellikle 23 yaşındaki dedeme. onun tek oğlu varmış. ordan devam etmiş soyumuz.

sizin var mı böyle bilmeyip de bu sonuçlardan sonra öğrendiğiniz şehitleriniz?

baba tarafından dedemin babası ve amcası için de aynı şeyler söyleniyordu ailenin yaşlıları tarafından. çanakkale'ye gitmişler ve bir daha dönmemişler. henüz bebek filan olan dedem, annesinin ailesinin memleketi olan şu anki köyümüze gelmiş falan.

giremedik ki siteye. kaldırmışlar zaten.
  • runagain  (09.02.18 15:01:23)
büyük dedem yemen'de şehit oldu derdi hep babam. dün baktığımda ölen herkes için en azından yılları yazıyordu. o dedem için sadece öldüğü yazılıydı.

zaten anlatırken de hep "yemene gitti bir daha da gelmedi" derlerdi.
  • akatreil  (09.02.18 15:15:13)
ben de duyuruyu görünce baktım

01.07.1885 - 00.00.1912 bu 00 sanırım onu ima ediyor biraz.

eşinde de dul yazıyor.

ayrıca bunlar da var

01.07.1877 - ölüm tarihi yok ölüm yazıyo sadece, bu da muallak, belki savaşta kaybolmuştur.
  • Photographer  (09.02.18 15:23:12 ~ 15:34:51)
@Photographer

balkan savaşları'dır o zaman.
  • efreet sultan  (09.02.18 15:24:37)
özellikle sarıkamış gibi binlerce kişinin öldüğü yerde öldüğü gün kaydını girdiler mi acaba?

tarihçiler bilir belki acaba ne zaman kimliklere bakıldı, ne zaman rapor tutuldu?
  • niye ama  (09.02.18 15:28:23)
efreet sultan, balkan savaşı olabilir trakyalıyız. öteki ikisi ne

ayrıca yazmadım ama çok genç yaşta ölen kadınlar da var, artık savaştan hasar aldıkları için mi, yoksa savaşa katıldıkları için mi bilmiyorum, 5 kişi gitmiş bizden özetle.
  • Photographer  (09.02.18 15:35:05 ~ 15:35:41)
@Photographer

valla yine savaşla alakalıdır. ülke zaten 10 yıldır savaş halinde. hastalık, yokluk sebeblidir yani yine.
  • efreet sultan  (09.02.18 15:49:30)
arkadaşım tsk nın sitesinde şehit sorgulama sayfası var ona bakın dedi.

ekşi de dün birisi paylaşıp görmüş.

www.msb.gov.tr

ayrıca

uyg.tsk.tr
  • Photographer  (09.02.18 15:56:48 ~ 16:14:12)
Ben kayıtlara bakmadım. Anneanne tarafından dedelerimin savaşıp gazilikle döndüklerini biliyorum. Annemin baba tarafından dedelerim üst düzey subay, onlar da savaşa katılmış ve sağ olarak dönmüşler. Annemin babaannesine Atatürk tarafından verilmiş teşekkür mektubu var, orduya maddi katkılarından ötürü.
Sizin durumunuza gelince; düzenli ordu ile askere giden herkesin TSK'da kaydının olması gerekiyor. Bu kayıtları ne derecede paylaşırlar bilemiyorum. TSK dedim ama buna Osmanlı ordusu kayıtları da dahildir. Bahsettiğiniz Çanakkale ve Sarıkamış savaşları Osmanlı Ordusu savaşları olduğu için buraya katılan bütün askerlerin yazılı kaydı vardır. Kurtuluş savaşı için aynı hüküm geçerli mi bilemeyeceğim.

  • SiyamkedisiZorro  (09.02.18 16:07:50)
8 nisan kesin olarak öldüğü günü ifade etmiyor olabilir. Savaş zamanı sonuçta. Belki misal kasım ayında komutanının elindeki listeye ölümü işlenmiştir ama bunun nüfus defterine kaydedildiği tarihtir 8 nisan. O dedeyle aynı zamanlarda ölenlerin hepsinin tarihi 8 nisan olarak görünüyor da olabilir. Nüfus kayıtları şurada kaç senedir adam gibi tutuluyor sanki?

  • lazor  (09.02.18 19:37:17)