[]

Pegasus uçağının neden denize uçtuğu belirlendi mi?

Artık moralim bozulmasın diye hiçbir haberi takip etmiyorum. Aklıma bu haber geldi, 30 saniye google'ladım ama bilgiye ulaşamadım.

Pegasus uçağının neden denize uçtuğu kesin olarak netleştirildi mi?

Açıkçası merak ediyorum ben.

Çünkü olay sıcakken Pegasus suçu motora, Ahmet-Mehmet pilota, Ali-Veli yolculara atmıştı suçu cep telefonu yüzünden diye.

PEGASUS uçağı neden denize uçtu özetle, kimin hatası yüzünden? Karakutu incelendi mi?

edit: yoksa konu ile ilgili "yayın yasağı" mı çıktı? burası türkiye çünkü, gram şaşırmam.

 
karakutu incelemesi öyle hemen çıkmaz. 8-9 ay sonra ancak çıkar olayın kokusu.


  • hosein  (09.02.18 10:49:33) 
yardımcı kaptan motoru durdur düğmesine yerine çalıştır düğmesine bastığı için değil miydi ya? hatta o kaptan bi daha iş bulamaz diye aramızda muhabbeti geçmişti.


  • tolga asp  (09.02.18 10:53:36) 
@tolga asp

Onlar hep ihtimal işte. Yardımcı pilota sorsalar "yooo, ay ben öyle bir şey yapmadım ya, nerden çıkarıyorsunuz :(" diyecek.
  • Cesario  (09.02.18 11:02:37) 
sağ motorun aniden aşırı çalışması ile ilgiliydi ilk belirleme. resmi sonucu beklemek lazım.


  • tabudeviren  (09.02.18 11:19:03) 
@tolga uçak motorları araba gibi çalıştır deyip 3-4 sn içinde çalışmazlar belli bir periyotta sıralama ile 2 dk kadar süren bir süre içinde çalışır ki o da fazla trust(itki) üretmez. Yani durdur yerine çalıştır dedi uçak birden gaz aldı olayı yok ki bu işe yarayan swichin pozisyonu gereği inasn böyle bir hataya düşemez. Bu olay hali hazırda çalışan motorun birden gaz alması ile alakalı olduğu söyleniyor.

birkaç senaryo var,
yardımcı pilot flap kolunu toplamak için hamle yaptığında gömleği yada ceketinin kolu gaz koluna takılıp onu ittirmiş olabilir.
yada kokpitte bir şey almak için eğildiğinde kolu vs bir uzvu gaz kolunu ittirmiş olabilir,
yada uçak autotrust modunda(arabalardaki cruise control) yanlış sense alıp kendi kendine gaz vermiş olabilir.

ha bunların haricinde hiç akla gelmeyen abuk subuk bir olayda ortaya çıkabilir örneğin burun lastiği patlayıp birden uçağı sağa çekmiş burundaki sensörler yanlış bilgi iletmiş vs gibi abuk subuk şeylerde çıkabilir.

kara kutu incelemesi (cockpit data recorder ve cockpit voice recorder) sonucu gerçek açığa çıkar ama dedikleri gibi uzun süre analiz yaparlar. her veriyi incelerler.
  • basond  (09.02.18 11:55:09) 
Sonucu bırak daha olayın videosu bile yok ortada. Sonuç hadi incelenecek ama sürekli izlenen bir pistte neler olduğunu, olay anını gösteren görüntülerin yayınlanması gerekirdi diye düşünüyorum. Elon musk kaybettiği iticilerin görüntülerini kendisiyle dalga geçer gibi yayınlıyor biz hayatımızı emanet edeceğimiz bir firmanın görüntülerini göremiyoruz.


  • duyulmasi gerektigi kadar  (09.02.18 13:20:58) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.