plantar fasiit şikayeti olan var mı

Selamlar,

Bu problemi olanların tecrübelerini alabilir miyim? Tedaviye başladım, bir krem ve tablet verildi. Tedavi sonrası şikayeti geçen var mı?
Bende ilk başta ayak tabanı ağrısı vardı, şimdi uzun süre ayakta kalınca topuklar da ağrıyor. Topuk dikeni değilmiş.

Merak edenler için: eksisozluk.com

Teşekkürler

Selamlar,

Bende de aynı sorun var. 3-4 farklı ortopedist ve 15 gün boyunca fizik tedavi gördüm. sonuç olarak ;

- Ortopedistler ayak tabanına iğne yaparak oradaki iltihaplanmayı dağıtıyorlar ve 1-2 seni idare ediyor.Sonrasında tekrar oluşuyor.
- Fizik tedaviden hiçbir fayda görmedim açıkcası.Tavsiye etmiyorum :)

Genel çözüm ise ;
- ayak analizinin çıkarılması ve ayağına göre tabanlık yaptırman.
- Sert tabanlı ayakkabılardan uzak duracaksın ve çok yoğun ayakta kalmamaya çalışacaksın.
- Hayatınıda yukarıdaki söylediklerim doğrultusunda biçimlendireceksin.
  • josefen  (09.02.18 11:47:48)
@josefen'in yazdıklarına ilaveten buna en iyi gelen şeyin ayak altındaki kavise yerleştirilen tenis topu ile öne arkaya hareket ettirme suretiyle masaj yapmak ve aşil streching ilave etmek olduğunu okumuştum. Ama bunu sürekli her gün yapmanız lazım.

  • neferkitty  (09.02.18 12:19:02)
geçmiş olsun, bende de var, çeşitli tedavilerle geçici bir iyilik sağlansa da yeniden oluyor. denediğim tedavi yöntemlerini ve yorumları sırayla yazayım.

- ilk olarak basit çelik tabanlık verildi, birkaç ay faydası oldu ama sonra ayak ona da alışıyor ve ağrılar tekrar başlıyor. bu tabanlık bırakıldı. yalnız bende bu durumun ortaya çıkmasına sebep olan şey altı düz ayakkabılarla sert zeminlerde çok ve hızlı yürümemdi. Hastane ortamında çalışıyordum, spor ayakkabı giymek yasaktı, en uygun babettir diye babet giyiyordum ama koştururken farkında olmadan ayak tabanına çok zarar veriyor bu ayakkabılar.
- sonra köpük ve silikon tabanlıklara geçtim, medikal tabanlıktan daha iyi geldi. halen ayakkabılarımın içine koyarım.
- istanbulda başka bir doktor bende plantar fasiit olmadığını, birden fazla başka problem olduğunu söyledi. bası analizi yapılıp özel yapım bir tabanlık verildi ama rahatsız etmesi ve ağrılarımı arttırması yüzünden kullanamadım. bu doktor pes cavus (düztabanlığın tersi, aksesuar kemik ve tendon ödemi olduğunu söylemişti tabanlığı verirken)
- başka doktor plantar fasiit olduğunu ve pes cavus hariç diğerlerinin de olduğunu söyledi. 3 aylık antienflamatuar ilaç tedavisi verdi, hep spor ayakkabı giymemi önerdi. ilaç tedavisinin faydası oldu ama 1 sene sonra falan tekrar başladı ağrılar.
- tekrar gittiğimde bu sefer steroid enjeksiyonu yaptılar ayağımın altına ve topuk bölgesine. 15 gün falan iyiydi ama o süreçte de zaten iğnelerin yapıldığı yerler acıdı. 15 gün sonra eski ağrılar yine başladı, sonuç olarak ağrısız bir dönem geçiremedim bu tedaviyle.

şimdiki durum: eskisi kadar aktif ve çok yürümediğim için sıkıntım rahatsız etmiyor. çok yürüdüğüm günlerde ayağımın altına bıçak sokulmuş veya cam batmış tarzındaki eski ağrılar devam ediyor. geçen sene ciddi bir ayak burkulması yaşadım, mevcut problemlere yenileri eklendi, bilekteki tüm bağlarda kopma/yırtılma şeklinde hasar vardı, tendonum yerinden çıkmıştı. bunlar için uzun süre immobilizasyon, antienflamatuarlar, kremler, bandajlar kullanıldı. bu tedavilerle plantar fasiit de biraz düzeldi, şimdilik çok sorun yaşamıyorum. tavsiyelerim:

- sert ve ince tabanlı ayakkabı giyilmemesi, tabanın yumuşak ve bot gibi spor ayakkabı gibi biraz yüksek olması. (cinsiyet ne bilmiyorum ama beta'nın kadın ayakkabıları memnun ediyor beni, bir de belli bir kalıp var begenip rahat ettiğim, o kalıptaki ayakkabıyı gördüğüm yerde alıyorum. onun dışındaki günler hep spor ayakkabı)
- 500 ml pet şişede suyu buzlukta dondurup akşamları çok ağrı olursa ayağımın altında yuvarlıyorum, bayağı rahatlatıcı, hatta en faydalı tedavi diyebilirim. bazen de tenis topunu yuvarlayarak masaj yapıyorum.
- deichmann'dan silikon tabanlık alıp tüm ayakkabılarıma koyuyorum, ayak numaram 38 olmasına rağmen artık tüm ayakkabılarımı 39 alıyorum.

ayakkabı seçimi gerçekten önemli, geçmiş olsun tekrar.
  • curukturpkokusu  (09.02.18 12:22:14 ~ 12:24:05)
İleri fazda olmasa da bayağı çektim, huzur Asics'te diyorum. Gel serisinden Lyte 5 aldım, ayaklarım kendine geldi. Türkiye'de bilmiyorum basma testi yapan Asics mağazası ama ben internetten bakıp deneme amaçlı aldım, çok iyi geldi. Modellerini inceleyin derim.

  • whoosie  (09.02.18 13:04:43)
Ne zaman bir sakatlanmam olsa hemen dr.jacob'a başvuruyorum adafahjdd:D

Plantar fasia videosu da varmış :D tenis topunu direkt kavse koymayıp 5. Metatarsal kemik ile topuk kemiği arasındaki lateral band üzerinde masaj yapın diyor yani hafif yandan.

instagram.com
  • neferkitty  (09.02.18 14:38:11 ~ 14:45:12)