[]

Yıllık İzin Konusu

İşe giriş tarihim 22 Ekim 2013
Bu yılın ekim ayı sonunda 5 yılım doluyor. o tarihten itibaren yıllık izin sürem 21 gün mü oluyor? yoksa bir sonraki sene mi başlıyor?

müdür tutturmuş birikmiş izinleri bitir bu sene diye. 29 gün iznim birikmiş. ben hepsini kullanmak istemiyorum. seneye 21 gün izin hakkım olursa, o zaman bitiririm

 
ekim'de hak edeceğin yıllık izin gün sayısı 20, 21 değil. ekime kadar 29 günü bitir, sonra yine 20 hak etmiş olacaksın.

edit: evet bu ekim'de değil 2019 ekiminde hak edeceksin ama 21 değil, 20.


İzin Süresinin Tespiti

Madde 9 — İşçinin izin süresi, iznini hak ettiği tarihteki hizmet süresine ve 4857 sayılı Kanunun 55 inci maddesine göre belirlenir.

İşyerinde işe başladığı günden itibaren deneme süresi de içinde olmak üzere en az bir yıl çalışmış olan işçilere yıllık ücretli izin verilir. Yıllık ücretli izin hakkından vazgeçilemez.

İşçilere verilecek yıllık ücretli izin süresi, hizmet süresi;

a) Bir yıldan beş yıla kadar (beş yıl dahil) olanlara ondört günden,

b) Beş yıldan fazla onbeş yıldan az olanlara yirmi günden,

c) Onbeş yıl (dahil) ve daha fazla olanlara yirmialtı günden,

az olamaz. (Ek cümle:RG-18/8/2017- 30158) Yer altı işlerinde çalışan işçilerin yıllık ücretli izin süreleri dörder gün arttırılarak uygulanır.

Ancak, onsekiz ve daha küçük yaştaki işçilerle elli ve daha yukarı yaştaki işçilere verilecek yıllık ücretli izin süresi yirmi günden az olamaz.

www.mevzuat.gov.tr
  • Bruce  (09.02.18 09:11:34 ~ 09:19:31) 
hayır ekimde de 14 gün hak edeceksin, 6. hak edişin 21 gün olacak.

biriken izinleri kullanmanızı isteyebilirler, müdürün yaklaşımı doğru.
  • benaslinda  (09.02.18 09:14:51) 
milletin arayıp bulamadığı şey kullan tabi ki.


  • hosein  (09.02.18 09:21:16) 
arayıp bulamadığı şey değil. kadın diyor ki. yazın yarısını kullan, diğer yarısını mayısa kadar kullan. ben yazın kullanmak istiyorum.

bruce, beş yıldan fazla olan yirmi gün diyor. ekim ayında beş yılı dolduracağım yani geçmiş olacağım. 20 gün iznim olmayacak mı?
  • abelardo  (09.02.18 09:22:58) 
normal şartlarda yıllık izinlerin hak edildiği 1 sene içinde kullanılması lazım ama kullanılmayan yıllık izinler silinemeyeceği için(bu konuda kesin madde var) böyle sorunlar çıkıyor. boğazına bıçak dayayıp zorlayamaz ancak kullanmanı isteyebilir çünkü sen kullanmasan kullanmasan, sonra birden 30 gün yıllık izne çıkmak istesen işveren mağdur olacak. ya da işten çıkarılsan fazladan 1 maaş ödemek zorunda kalacak. bunu istemiyorlar, o yüzden kullanmanı istiyorlar. "1 yıl içinde kullanılsa iyi olur" diyen madde de var bu arada, o yüzden işveren de tamamen keyfine göre istiyor diyemeyiz.

20 günü 5. yıllık izin hak edişin bittikten, 6. yıllık izin hakedişin başladıktan sonra kullanabiliyorsun. yaş doldurma mevzusu gibi düşün.
  • Bruce  (09.02.18 09:31:35) 
5 yıl dahil diyor, yani aslında 6. Yılda 20 günü hak edeceksiniz. Gayet açık ve net yazılmış işte. 2019 ekim.


  • bir nick var benden iceri  (09.02.18 09:32:51) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.