[]

Insan neden bilgisayar oyunu oynar?

Ben en son 12 yaşındayken yaklaşık 17 dk oynayabildim. O 17 dakika benim icin o kadar boş ve anlamsızdı ki, oyunu bitirene kadar canim sıkılmaktan bir tuhaf oldu. Daha sonra arkadaşların zorla oynatma çabaları, gel oyuna seversin çabaları hiçbir ise yaramadı. Yani anlayacaginiz, sevmedim ve sevmiyorum. Ama isin ilginci etrafımda olan ve tanistigim hemen herkesin oynadigi favori bir oyun var. Hiçbirini anlamış degilim. Ne buluyorsunuz su boş ve anlamsız sanal Dunya'da? Gercek Dunya'nin stresinden ve mutsuzluğundan kaçıp kafa dagitmak icin mi oynuyorsunuz? Ya da gercek hayatta asla yapamayacaginiz seyleri yapmanıza izin veren bir sanal Dunya olduğu icin mi oynuyorsunuz? Bu durum kendini kandırmak degildir de nedir? Bir de gercek Dunya'da insan haklarını savunan ve insan öldürülmesine, siddete karşı olup; sanal Dunya'da(oyunlarda) patır patır insan öldüren, insan haklarını savurup atan, şiddetin alasini yapan oyunculerin bu tavırları beni hayretler içerisinde bırakıyor. Demekki bu kisilerin bilinçaltında bu tur negatiflikleri yapma ve yasama egilimleri var. Sanal Dunya da bunu yapmanıza imkan veren bir ortam yaratıyor, yuru be oğlum. Ilginc cidden.
Siddet ve herhangi olumsuzluk içermeyen oyunlar da bana çok sahte geliyor.

Bildigim tek gercek şey, bu sektörde milyarlarca dolar dondugudur.


edit: " Allah akil fikir versin" cümlesini ve "ikiyüzlu" kelimesini kaldırdım. Bunun icin özür diliyorum.
'doğru' kelimesinin yerine 'gercek' kelimesini yazdım. Beni farklı bakış acılarıyla tanistirdiginiz icin teşekkür ediyorum.

 
insan neden film izler? sanal sanal hikayeler.

insan neden kitap okur? hayal urunu yazilar.

gibi sorularla ayni cevap. oyle oyunlar var ki nic sanat eserini cebinden cikarir. kitabi, filmleri kucumsemiyorum yanlis anlasilmasin. ama ayni kategoriye koyarim oyunlari onlarla.
 • bartman  (08.02.18 20:18:50) 
ben de bilgisayar oyunlarından pek tatmin olamıyorum ama içten içe de keyifli olduklarını düşünüyorum. ama gerçek dünyada çabalayıp başarmanın verdiği hazzı vermiyor o yüzden de oyun anında keyif alınsa da doyurmuyor. besin değeri düşük abur cuburlar gibi. fakat arada sırada birkaç arkadaş bir araya gelip güzel bir oyun oynayınca keyifli oluyor bence.


 • merry christmas sir  (08.02.18 20:19:42) 
hayatında hiç gerçekten rpg oynamamışsın mesela. oynasan severdin. ben rpg ile başladım oyun hayatıma. sevdiğin oyun türünü bulamamışsındır. şiddet vs. diye hümanistliğe gerek yok. sanal bi dünya bu. maç yapılır biter. zamandan başka kimseye bi zarar gelmez. sen çok yanlış yerden bakıyorsun bu oyunculara.

insan sırf şiddet içeren oyun oynuyor diye allah akıl fikir versin diyemezsin. sana allah akıl fikir versin, sanane herkes özgür istediği türde oyundan zevk alır. seni ne ilgilendiriyorda allah akıl fikir versin diyorsun? sorsan sen de özgürlükleri savunursun ama burda millete alttan alttan laf çarpıyorsun.

beceremiyosundur zevk almıyosundur. sevdiğin oyun türüne denk gelmemişsindir. işte o milyarlarca dönen dolarlardan kendilerine ev araba alanlar da var bu oyunlar sayesinde. nerden baktığına bağlı olarak değişiyor bu mesele. ama kesinlikle oynayana allah akıl fikir versin diyemezsin.
 • içe doğru kaslı olan çocuk  (08.02.18 20:22:24) 
simdi oynamiyorum hic ama cocukken deli gibi oynardim, simdi gene oynarim ama vakit yok, cocukken gunde 15-16 saat oynardim


 • purple rain  (08.02.18 20:23:11) 
Bilincaltina girsen kimlerden neler cikar. Kimin neyi savunduguna bakma ortamlarda.

Oyuna gelince, yarisma programi izlemek gibi bir sey iste. Insanlar kendini olayin icine sokup birebir yasiyor. Ergenlikte ben de bol bol oyun oynardim ama bir oyunu uzun sure oynama olayini ben de hic anlamadım. Duzenli hergun ayni oyunu sikilmadan oynamam mumkun degil. 20 yasindan sonra biraktim oyun oynamayi. 20den sonra hala uzun sure sanal dunyada takılıyorsan bir sikinti vardir zaten. Hatta 20 cok gec belki de.
Siddet iceren oyunlara cok da karsi degilim ama. Insan irkinin (aslinda genel olarak erkeklerin) ozunde siddet egilimi vardir, bu potansiyel enerjiyi bosaltmakta bir sakinca gormuyorum. Siddet icimizde var, bunu inkar etmek anlamsiz. Kisiden kisiye degisir tabii ama genel olarak az cok hepimizin icinde var erkeklerde agirlikli olmak uzere. (evet bu konuda da farkli kadin ile erkek)
Siddet icerikli oyunlar iyi bir icat bence. Oyunların siddete ozendirdigini düşünmüyorum, siddete ozenen insanların siddet icerikli oyunlara yoneldigini düşünüyorum. Siddet icerijli oyun bir sebep degil sonuc bana gore. Gunumuzde bu genetik potansiyel siddet egilimini (ve bunun gibi daha bircok sey) yok saymak moda tabii. Neyse konuyu dagittim iyice, oyuna gelene kadar icinde milyonlar donen bir suru aptalca sey var. Mesela futbol, yarışma programlari, dizi filmler, youtubecular falan filan. Sen ben bunlari satin alip besliyoruz iste.
 • stavro  (08.02.18 20:28:50) 
Ciddi ciddi oyunda insan öldürdük diye şiddete meyilli ve ikiyüzlü olduğumuzu mu ima ettin şimdi?
Veganların et yiyorsanız hayvansever olamazsınız demesi gibi fgdhjsk.
Allah sana da akil fikir versin ne diyelim.
 • zetsuboushita  (08.02.18 20:30:22) 
İnsanlar neden seks oyuncağı satın alıyor?

Bildigim tek doğru şey, bu sektörde milyarlarca dolar dondugudur.


İnsanlar neden Porno izliyor?

Bildigim tek doğru şey, bu sektörde milyarlarca dolar dondugudur.


İnsanlar hiç katkısı yokken neden müzik çalıyor?

Bildigim tek doğru şey, bu sektörde milyarlarca dolar dondugudur.İnsanlar neden saçma gerçek olmayan şeyleri edebiyat diye seviyor?


Bildigim tek doğru şey, bu sektörde milyarlarca dolar dondugudur.
 • KaraSakall  (08.02.18 20:30:32) 
filmi izlersin biter, karakterin yapacakları üzerinde kontrolün yoktur ve ortamda sadece gözlemci/seyircisindir.

oyunda karakter sensin. istersen uzayda gezinen evreni kurtarma misyonu olan bir asker, istersen korsan, istersen süikastçi, istersen batman vs ne istersen olabilirsin ve o karakteri kontrol edebilirsin. izlemek bana sıkıcı geldiğinde oyun oynamak onu tamamlıyor.

sanal dünya'yı gerçeğin yerine koymadığın sürece istediğin yaşta sanal dünyaya kaçabilirsin çünkü gerçek dünyada sana bu imkanları veren yok, oyunlarda o hikayeyi yaşayıp eğlenebilirsin aynı anda
 • nundu  (08.02.18 20:33:38) 
ksjdfkljdsf oyun oynamanın faydalarını oturup buraya yazmayacağım ama hayatımda hiç bu kadar komik bir duyuru okumadım.


 • dedimmidemedimmi  (08.02.18 20:40:29) 
''gercek hayatta asla yapamayacaginiz seyleri yapmanıza izin veren bir sanal Dunya olduğu icin mi oynuyorsunuz?''

bunları size kim öğretiyor ya :)) Oyuncular öyle eskisi gibi ezik tayfa değil, bizim ülkemiz hala oyun oynayanları küçümseme evresini aşamadı. Ac serisinin her yeni oyunu hangi ülkede geçerse o ülkeye turist olarak giden oyuncular bile var hey gidi :)) adamlar forumda konuşuyordu istanbul'u şimdiye kadar hiç merak etmemiştim ac için gideceğim diye. bu çok büyük bir sektör, 15 yaşında da oynayan, 50 yaşında da 2-3 saat bile olsa oynayan var. hobi yahu bu. Niye film izliyorsak, kitap okuyorsak, bir hikaye görmek, yaratılan harika atmosferleri direk birinci kişi olarak yaşamak için oynuyoruz.

hep diyorum, yine söyleyeceğim. abartmıyorum, mutlaka katılan olur. çoğu oyunun atmosferi ve hikayesi filmlerde-kitaplarda falan yok. Ben hikayelerini, hikayelerini bize aktarış biçimi ve en önemlisi atmosferi için oynuyorum. post apokaliptik filmlerin atmosferinin 2-3 katını daha güzel hikaye ile bana sunan fallout serisi olsun, anlatmak istediğini harika bir sinematografi ile anlatan witcher serisi, gelecek yıllarda dünyanın başına böyle bir şey gelir lan sahiden, aug maug takarız elimize yüzümüze dedirten deus ex serisi, tüm dünyayı kurtarmak mı? yoksa kızın gibi benimsediğin çocuğun hayatı mı kurtarmak mı ikileminde bırakan the last of us olsun, harika yaratılan gotik atmosferli bloodborne olsun.. bilemiyorum.

bakma, o beğenmediğin oyun dünyasında inanılmaz lore yaratılıyor, inanılmaz çekimler yapılıyor. Artık bir film yapımı 150 milyon tutuyorsa, oyun yapımları 200 milyon tutuyor. daha zor, daha yorucu, daha fazla zeka gerektiriyor. Hee yapanlar zeki, oyuncular? ben değilim, ama o zekaların altında yatanın bana bu şekilde güzel yansıtılması hoşuma gidiyor.
 • eazy  (08.02.18 20:45:09 ~ 20:46:02) 
birisi arkadaşa madalya versin. çok büyük bir iş başarmış.


 • catch the arrow  (08.02.18 21:04:18) 
tabii ki keyif aldığım için.

her bilgisayar oyunu, adam kesmeli, bıçaklamalı hoplamalı zıplamalı rambo gibi uçmalı kaçmalı düşünmemek gerek. hümanizm ile bağlantılandırdığınız için dikkatimi çekti.

şiddet içerikli oyunları sevmiyorum mesela, tür olarak ilgimi çekmiyor. keyif almıyorum.
hatta oynamaktan keyif aldığım oyunlar, olabilecek en az aksiyon içeren oyunlar.

keyif almadığınız şeyi, aşırı gereksiz bulup olumsuz fikirlere boğma psikolojisi oluşmuş gibi sizde.

futbolu hiç sevmeyen birinin, futbolu , 22 kişi koşturuyor ne anlıyorsunuz kime ne faydası var bunun demesi gibi bir şey olmuş bu duyuru.

karmaşık şeylerin bazen çok kolay açıklaması olabilir. insanlar keyif aldığı için oynuyor - psikolojisi bozuk ergenleri falan saymazsak- normal işi gücü statüsü olan kişiler mesela, kendini sanal dünyada kanıtlama dürtüsü filan yok. ama keyif veriyor. illa altında çok büyük gerekçeler aramak gerekmez diye düşünüyorum.
 • wilhelmwasmuss  (08.02.18 21:47:02) 
çünkü seviyorum. tek sebebi bu. oyunlarda genel olarak: konular, hikayeler, müzikler bayılıyorum böyle şeylere. bir insanın kitap okumayı, film izlemeyi sevmesiyle aynı şey bence. oyunların "bazıları" da ikisinin birleşimi hatta bana göre.


 • mor.inek  (09.02.18 00:00:03) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.