[]

İstatistik bilenler

Son bir kaç senedir hobi olarak istatistikle ilgileniyorum. Veri derleyip öğrendiklerimi uygulamaya çalışıyorum. Aslen sözelciyim. muazzam aydınlatıcı bir alan tabi pek çok şeyi anlamakta zorlanıyorum. Zaman alıyor.

Bir ana bir tali sorum var.
Tali sorum şu: 2x2 contingency table üzerindeki verilere chi square uygulamakla verileri liste halinde hazırlayıp binary regresyon uygulamak arasında nasıl bir anlam farkı var. Yabancı kahnaklarda da tartışılmış ama net bir cevap yok. Olanı anlamak için de notasyonu çözemedim.

Ana sorumsa şu: bu soruyu sorarken fark etmişsinizdir çok zorlandım. Olayı tam kavrayamadığım için soruyu da soramıyorum.Google üzerinde arama yaparken de çok zorlanıyorum. Şöyle bildiğiniz şu soruyu şu şekilde cevaplamak için bu tipte veri gerekir ve regresyon vs. uygulanır diye alan dışından olanlara daha çok hissedip anlayabileceği veri üzerinden anlatan bir kaynak var mıdır?

Teşekkürler

 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.