Nasıl tanışacak Türk genci?

Aklım almıyor bazı şeyleri. En ufak temasta (fiziksel temastan bahsetmiyorum), tanışma girişiminde taciz çığırtkanlığı yapan kadın doluyken etraf, nasıl tanışacak Türk genci? Türk kadını ne ara her şeyi taciz olarak adlandırır oldu? Bunun motivasyonu ne? Valla “ülkede kadınların durumu şöyle de böyle” diye gelenin kalbini kırarım, baştan söyleyeyim. Onunla alakası yok bu sapkınlığın. Evet, bana göre bir sapkınlık, bir kendini dünyanın merkezi görme durumu bu.

Kimse saydırmadan söyleyeyim: Sayısız kere “gerçek manada” tacize uğradım, boşuna yormayın kendinizi.

Türk erkeği olsam yanına yaklaşmam Türk kadınının, ne tepki vereceği hiç belli değil.

Tanışmayı geçtim, yanlış anlaşılmayayım diye siklemiyormuş gibi, tiksiniyormuş gibi falan davranıyorum ben bazen. Psikolijimi çok bozdu bu hal. Böyle bazen bir noktaya dalıp bir şey düşündüğüm oluyor. Hiç farketmiyorum, kız da o noktaya yakın oluyor aksi gibi. Ona bakıyormuş gibi algılanmayayım diye aptal aptal triplere giriyorum.

Sorunumun kaynağı ne bilmiyorum.
  • kakaolu kremali biskuvi  (07.02.18 23:55:08 ~ 23:56:13)
Kurs, etkinlik, işyeri, gibi tanışma fırsatı olan yerlerde. Onun dışında mesela kafede arkadaşlarınla toplanırsın onun da arkadaşları gelmiştir. Üçüncü bir seçenek olarak da mesela internette bir başlık açarsın biri de sana güzel güzel, madde madde açıklar. Noktalama işaretlerinde sıkıntı olsa da ne güzel imla kurallarını da biliyor dersin. Bu şekilde.

  • havadakarada  (07.02.18 23:56:02)
"tanışma girişiminde taciz çığırtkanlığı yapan kadın doluyken etraf"

internette köpürtülen 3-5 abartılı mesele haricinde ben böyle bir şeye denk gelmedim.
  • doxanikee  (07.02.18 23:56:40)
Doğru diyorsun ama şunu da not düşmek lazım. O yüzden kadınlar, kadınlar özgürleşirse erkekler de özgürleşecek diyor. Bu ülkede hemcinslerimizin göstermiş olduğu şiddete, tavra karşın biz erkekler de sesimizi çıkarmadık ve bazılarımızın da işine geldi. Çok iyi anlıyorum seni. Bazen bir kadın görüyorum kahve içen acaba gitsem merhaba desem mi diyorum, sonra vazgeçiyorum. Meyhanede 3 kadın rakı içerken problem oluyor mesela erkekler laf atıyor. Kadınları anlayabildiğim için, ne kadar sana hak versem ve muzdarip olsam da, maalesef kadınların çektiği problemler hallolmadan böyle yaşayacağız.

  • Khalkedon  (07.02.18 23:59:44)
Femme vitale +1

Utopik bir dunyada evet nasil tanissin bu erkekler ama gunumuz gercekleri uymuyor maalesef.
  • mor oje  (08.02.18 00:03:50)
Khalkedon benim yazacaklarımı yazmış.
bu bilince sahip kadınların erkeklere zaten sapık gibi muamele etmediğini düşünürsek sorunun çözümünün toplumdaki temel değişiklikler olduğunu düşünüyorum. barda tanıştığı erkeğe numarasını veren çok da bilinçli olmayan bir kadının bunu birden çok defa yaptığında "yollu" sıfatına maruz kalmasının direkt olarak o kadınla alakası yok, suç onun değil. ben açıkçası bir erkek olarak her kadından bahsettiğin kadar sınırları aşıcı olmasını bekleyemem, keşke olunsa.

değişim geçiren toplum bir zaman sonra bu sorunları aşacak ancak mevcut erkekler muhtemelen kimseyle rastgele tanışamadan ölecekler.
  • Bruce  (08.02.18 00:07:05)
+1 imi verdim.

erkekleri pis kokuyor bakımsız ve tacizci.hele kadınlar kendini kraliçe sanıyor birşey söyleyemeye çekiniyorsun bırak birşey söylemeyi kaldırımda yalnız kadın olunca yolun karşısına geçiyorum ya da hızla yürüyüp solluyorum..

kadınları ayrı erkekleri ayrı aptal.valla bıktım bu ülkede yaşamaktan ya.

allahını seven beni norveçe izlandaya falan atsın :(
  • follow rivers  (08.02.18 00:12:09)
Şunu da eklemek isterim, böyle bir diyaloğa ekşi duyuruda hiç girmedim. Konuyu duyuruyu açan belirtmiş, bunun dışında 'keşke şöyle de yapsan, bu hassasiyeti hayvanlara da göstersen' gibi ifadeler tartışma/münazara kültürüne uymuyor. Bu tarz karşı çıkışlara "ad hominem" denir.

"Ad Hominem", belirli bir kişinin herhangi bir konudaki duruşu yerine şahsına yöneltilmesidir.Bir fikre cevap verirken, fikir üzerinde tartışmaktan ziyade, argümanı ortaya atan kişinin alakasız bir özelliğini gündeme getirerek fikirlerini çürütmeye çalışmaktır. Bunu eleştiri olsun diye değil, en azından iyi bir şekilde tartışabildiğimiz ortamlarda yapmamaya dikkat etmeye çalışabiliriz diye yazdım.

Hepimiz bu toplumda yaşıyoruz ve farklı düşüncelerimiz, hayat biçimlerimiz olsa da bir şeylerden dolayı sıkıntılar yaşıyoruz. Bunların çözümü için dinlemek ve gözlemek öneml diye düşünüyorum.
  • Khalkedon  (08.02.18 00:12:51)
eksisozluk.com

şu türler biterse anca o zaman olabilir. erkek yanına gelmiş merhaba diyecek ya da tanışabilir miyiz diyecek en fazla. author un çok sevdiğim bir sözü geliyor aklıma nedense
  • yüzyıllık yalnızlık  (08.02.18 00:19:39)
İnternet bu konuda gün geçtikçe büyük bir yer kaplıyor.

Bunun dışında arkadaşımın arkadaşı muhabbeti ve iş arkadaşlığı olmasa gerçekten Yeni biriyle tanışmak zor.
  • Kusursuz dostlarin dort ayagi vardir  (08.02.18 00:19:53)
güzel tespit. erkeklerin işi çok zor

  • burya  (08.02.18 00:33:04)
Bu lgbt ve hayvanseverlik olayı biraz; Afrikada çocuklar açlıktan ölürken ki konuştuğunuz mevzuya bak muhabbeti gibi olmuş.
Tanışmaya gelince, şanslı değilse çoğusu tanışamıyor maalesef

  • KaraSakall  (08.02.18 00:34:09)
Cevaplarım patır patır siliniyor. Diyeceğim tek şey, bu tarz hassas konular üzerine bu kadar üsttenci, rahat konuşmamak lazım. Paranoyak, "Sikecüler tatlı. mı" kafasını yaşayan kadınlar yok mu? Var. Ama bu Türk erkeğinin her alanda ayni mukavemeti gördüğü anlamına gelmez ki eğer bir kadın taciz edildiğini düşünüyorsa yüzde seksen haklıdır. Sadece biraz dikkatli olalım. Lütfen.

  • femme vitale  (08.02.18 00:35:43)
Bir erkek güzelce yaklaşıp tanışmak istediğini belirttiğinde kadın istemiyorum diyorsa ve erkek ısrarcı oluyorsa (onu takip etmek, lafla ısrar etmek ve benzeri) olay oluyor zaten Türk kadını için. Ben sanmıyorum ki reddedilince insanca uzaklaşan adamlarla ilgili ay taciz etti beni diye olay büyütülsün. Kimmiş bu tanışmak isteyen erkek için taciz etti beni diye çığırtkanlık yapanlar?

  • inawen  (08.02.18 00:45:28)
Devilred, takdir ve tebrik ettim, çok güzel yazmışsın.

İlaveten acemi +1 diyorum. Ya da hiç tanışmıyoruz, rast geldikçe işte..
  • skooma  (08.02.18 00:47:56)
ayni seyi bir kac gundur dusunuyordum dunde bir arkadasimla konustuk bunu.

Bizim donemin taciz kelimesinin anlamini bile bilmedigi yonunde bir cikarimimiz oldu.eskiden beri ne halt yediysek tamami taciz.bu bahsettigim kiza sarkintilik etmek falan degil ya da birseylere zorlamak asla degil ama eski beraberliklerimizin neredeyse tamami gece disariya cikma ,bolca alkol uzerine olusan tanismalar.belki bu yuzden cogunlugunun kim olduguna dair bir fikrim bile yok birde soyle dusunuyorum buyuk yirtmisiz birisi gitse dese ki alkolluydum benden faydalandi(bu da ne igrenc bi kelimeydir) al sana sk tuttuk,sabika kaydini yedik birde suca bak,taciz daha fenasi coskun abinin meslegi.

Boyle bir olay oldugunu varsaysak ya bende onun kim oldugunu neden benimle geldigini hatirlamiyorum ki ben niye gidip sarhostum benden faydalandi diyemiyorum.ya evimi 10 kere falan soydular ona bile is kazasi falan dedik.gitsem kimi sikayet edicem tanimiyorum ki,

Ulkede cok garip seyler oluyor,hic olmadigi kadar pislik,taciz,tecavuz aldi basini gidiyor.asla en ufak tacizi bile normallestirmek olmamali ama kiza merhaba demenin bile taciz kabul edildigi bir hale geldik.birde bu durumu yine kendi lehlerine kullanan garip yoneticiler var,pembe otobus olsun eylemi yapan dayilar falan.sebebi midir bilemem ama sonucu pek cok yoneticinin tamda istedigi durumu olusturuyor.
  • duptıs  (08.02.18 01:30:55)
iyi giyinen bakımlı olan her erkeğin her kadında şansı vardır,, pizzacı falan hikaye ben kadın olsam ve pizzacı bana yürüse rahatsız olueum

  • docrivers  (08.02.18 01:34:06)
"Bir kadından bunu duymak gözlerimi yaşarttı tebrik ederim"

Bu oyunun nasıl oynandığını biliyorum yine de ben. Kolay olmuyor tabi tanışmak, ama gerçekten isteyen, karşısındaki kişiyi gerçekten tanımak isteyen eninde sonunda tanışıyor.

Hayat şartları böyle. Öyle isteyeceksin ki rahatsızlık vermeyecek karşındaki kişiye
  • MaNOfTheYear  (08.02.18 09:20:59)
Deli insan her cinste var, bunu göz önünde bulundurmak gerek diye düşünüyorum ben.
Kadınların "tacizci bu adam!" yorumlarının (doğru olmayanları kastediyorum) çoğunluğu temsil ettiğini de düşünmüyorum.
Bir kadının istediği gibi birileriyle buluşması, istediğiyle görüşmesi, "naz yapmadan" ilgisini belli etmesi vs çok rahat ve normal karşılanan bir şey değil bu toplumda. Haliyle erkekler de bir türlü ne yapmaları gerektiğini öğrenecek pratiği edinemeyip ürkütücü, garip sosyal varlıklar olarak kalıyorlar. Az bir kısım tecrübesinin, görgüsünün, zekasının, empatisinin, giyim kuşamının vs verdiği olumlu etkiyle kendi yolunu çizebiliyor.

Geçenlerde başka bir duyuruda bahsetmiştim, İngiltere'de bir komedyen "How Not to Sexually Harrass Someone" diye bir skeç yapmıştı, onda çok güzel bir mesaj vardı: bir şey garip geliyorsa, gariptir, haliyle taciz olarak anlaşılabilir. Yani, sizin bir kadın iş arkadaşınıza bir sabah "aa elbisen ne güzelmiş, yakışmış" diyip geçip gitmeniz normal olabilecekken, bunu kadıncağızı koridorda köşeye kıstırıp "elbisen çok yakışmış, vücut hatlarını çok iyi gösteriyor" diye söylerseniz, bu gariptir ve tacizdir. "Yuh amk, kim yapar bunu" diyebilirsiniz, ama bu o kadar çok oluyor ki, inanamazsınız. Daha dün bir arkadaşım anlatıyordu, ilk buluşmada karşılıklı birer kadeh bir şey içip sohbet ederlerken on onbeşinci dakikada durup dururken "ee içki içmeyi seviyorsun, oral seksi de seviyor musun bari" diye soran bir adamı mesela. Bahsettiğim videonun linki de şurada: www.youtube.com

(Ayrıca maalesef erkeklerde bir "seks konusunda konuşmuyorsan kezbansın" algısı var ki, ben bunu çözebilmiş değilim.) Yani, o kadının sizinle konuşmamayı, sizinle buluşmamayı, sizinle tanışmamayı, sizinle flört etmemeyi tercih ediyor olma ihtimalini de düşünün lütfen. Kimse kimseye ilgi borçlu değil, bir şeyiniz hoşuna gitmemiştir, ürkütücü gelmiştir, rahatsız olmuştur, kafası o anda bu sohbeti vs götürecek halde değildir, ne olacak? İnsanlık olarak birbirimize bir şans borçlu değiliz flört konusunda, herkes istediğine pas verir istediğine vermez. Bunu "erkeklerden tiksinen türk kadını" gibi sunmak da saçma.

Bütün bunlar bir kenara, ne bileyim, sıradan bir iltifatın, uygun bir zamanda birinin gelip merhaba demesinin vs de taciz olarak algılanmasını ben de doğru bulmuyorum.

Sorunuza daha direkt bir cevap vermek gerekirse: internetten, herhangi bir olayda tanışma amaçlı yaklaşmadan sohbet açarak ("burası da bu saatlerde hep ne kalabalık oluyor değil mi?"), karşınızdaki kişinin herhangi bir aksesuarına vs övmeden, yorum yaparak ("aa kolyeniz ne ilginçmiş, bir şeyin sembolü falan mı?"), arkadaşlar aracılığıyla vs tanışacaksınız. Karşınızdaki kişiyle insan olarak iletişim kuracaksınız önce yani, "bağyan tanışalım mı" diye ürkütmeyeceksiniz. @Manoftheyear'ın bu dediğine katılıyorum, "öyle isteyeceksiniz ki rahatsızlık vermeyecek".

Benzer bir durum erkeklerde de olabiliyor. Benim de hem duyuruda hem gerçek hayatta tanışmak istediğim ve ilginç bulduğum insanlar var karşı cins, sırf ikinci ayda "yiğidim evimin erkeği ol" diyeceğimi düşüneceklerini ve kendilerini şekilden şekile sokacaklarını bildiğimden hiç ses edemiyorum bile. (Flört etmek istediğim değil, sohbet etmek istediğimi kastediyorum) İnsanlar garip.
  • sopiro  (08.02.18 10:00:16 ~ 10:02:20)
Aynen ya 2000 lerde mircda chat yaparken bilgisayar sandalyesinden kucagimiza ziplarlardi ama resim istesen gondermezlerdi simdi instada kasigindaki bene kadar goruyoz ama tacizciyiz...

  • Dönmezer  (08.02.18 16:00:26)
güzel demişsin de ben de bir erkek olarak hemcinslerimin özellikle kurs\gezi\sosyal klüp gibi etkinliklerde kadınlara sinek gibi yapışmalarından rahatsız oluyorum. erkeğe farklı kadına farklı davranmalar, kadınların çevresinde oturmalar, yardım edeyim, eşyanı taşıyayım, yemek getireyim, geçerken bırakayım sarkmaları vb iğrenc.

* vapurla bir etkinliğe gidiyorduk. elemanın biri (erkek) ayakta kalmıştı, yer açtık yanımıza oturdu. sohbet ettik. bir süre sonra gruptan bi kızın yanı boşaldı. eleman bizim yanımızdan kalktı kızın yanına gitti. kızla da tanışıklığı yok ha :)
  • herhaltibiliyoring  (08.02.18 16:08:56 ~ 17:10:15)
Milyonlarcası nasıl tanıştıysa o şekilde.

Benim etrafımda bahsettiğiniz kadınlardan hiç yok, pis sapık erkeklerden de yok. Çevrenizi değiştirin.

Edit: elitlikle ne alakası var bu dediğimin anlamadım:) elitler arasında böyle tipler yok mu?
  • peggy  (08.02.18 16:18:24 ~ 16:47:28)
@peggy

O kadar saçma bir anlama şekli ki bu, tarif edemiyorum. Çevrendeki insanı zaten tanıyorsundur, elit çevreyle övünülecek soru değil bu.
  • devilred  (08.02.18 16:38:57)
kısır döngü var burada.

kadınlar erkeklere yüz vermedikçe erkekler abazanlaşıyor, erkekler abazanlaştıkça kadınların gözünde daha itici oluyor.

birisi yukarıda "sinek gibi yapışma"dan söz etmiş. haklı. çünkü erkekler abazan.
  • nickini degistiren yazar  (08.02.18 17:05:05)
zor ya bende merak ediyorum :D

  • alixkandemir  (08.02.18 17:18:38)
Bu sorudan tacizi meşrulaştırdığımı çıkaran bazı aklı evveller olmuş. Siz siz olun o denli aklı evvel olmayın.

  • devilred  (09.02.18 17:44:21)