[]

Sivil pilot olabilir miyim ?

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, obsesif-kompulsif bozukluk, anksiyete bozukluğu ile hiperaktivite bozukluğu tanısı koyulmuş, tedavilerini görmekte olan birisi olarak sivil pilot olabilir miyim yoksa uçağın kokpitine bile sokmazlar mı artık ?
 
Kafası bozulup uçağı dağa çakmasın diye 1 milyon tane nörolojik-psikolojik teste sokuyorlar pilotları, böyle olduğu halde uçağı gidip bile bile dağa çakan pilotlar var, bu durumda bu teşhislerin konulduğu birini değil pilot yapmak yolcu olarak bile almayabilirler uçağa.


 • angelus  (05.02.18 17:00:03) 
sizce, sivil pilot olmalı mısınız?
saydığınız özellikleri haiz bir pilotun kullandığı uçakta seyahat etmek siter misiniz?
Yanlış anlamayın beni lütfen, herhangi bir sağlık problemi olarak yaklaşıyorum, aynı şekilde, her an epilepsi veya kalp krizi geçirebilecek bir pilot, gözleri ileri derecede bozuk bir pilot, alkol problemi olan bir pilot....... bu şekilde genişletebilirim.

Bence, tedavilerinizi tamamladıktan sonra denemelisiniz.
 • kitap arasında kalmış silgi tozu  (05.02.18 17:03:06) 
Germanwings'in bir kazası vardı böyle.
Germanwings Flight 9525.
Bir araştırın.
 • konusma ben konusuyorum daha bitirmedim  (05.02.18 17:08:39) 
Zamanında şu an okuduğum bölüme başlama sebebim pilot alımlarında kolaylık sağlanıyor diyeydi, sonradan kaldırdılar.
Tutunacak son dalım bu kaldı, çocukluk hayali gibi bir şeydi benim için. Tedavi için bile oldukça pozitif etkisi olur ancak elbette bu sorunlara sahip birini hiçbir kuruluş barındırmak istemez sanırım.

 • sumuklurakun  (05.02.18 17:11:51) 
Almanların DLR diye bir sınavı var, Alman Havacılık ve Uzay Dairesi'nin normalde astronot seçerken kullandığı bi psikomotor sınavı bu ama pilot alımlarında da kullanılıyor, 2009'dan beri Türkiye'de de yürürlükte bu sınav. Bu DLR nedir ne değildir bir araştır, ondan sonra sen karar ver ne kadar şansın olur.


 • angelus  (05.02.18 17:21:41) 
bu kadar bozukluğunuz varsa ve de bunlarla ilgili tedavi (aynı anda hele) görüyorsanız öncelikli olarak psikiyatrınızı sorgulamanızı öneririm, paranıza kastı olabilir.

ikincil olarak yani raporla belirlenmediği sürece, ve de süreç içinde ortaya çıkmazsa dlr'da falan geçebilirsiniz neden olmasın. bana sorarsanız bu tip şeyler için rapor falan almayın asla.

bir de bence meslek olarak düşünün, çocukluk hayali olarak değil. çocuklukta herkes hayal kuruyor.
 • kveldulv  (05.02.18 17:39:36) 
bu tanılar varsa güvenlik soruşturmasını geçemezsin zaten, boşuna heveslenme.


 • ada meltemi  (05.02.18 17:47:25) 
acimasiz davranmak istemem herkes hayallerinin pesinden kossun ama yolcu olarak boyle bir pilotun ucagina asla binmek istemezdim. pilot oldugunuzda sadece kendinizi ilgilendiren bir is yapiyor olmazsiniz ucaktaki herkesin cani size emanet olur buyuk bir sorumluluk. kargo ucagi pilotu filan olun illa pilotluk diyorsaniz.


 • esneme benide esneteceksin  (05.02.18 17:53:47 ~ 17:54:36) 
Bende bu saydıklarından sadece dehb var oldukça ileri seviyede. Araba kullanmaya bile cesaret edemiyorum dikkatimi toplayamayıp kaza yaparım diye. Bana gel seni pilot yapalım deseler bile olmam herhalde. Belki yapılan testlerde sizde bu tanıların olduğunu anlamazlar ama sen kendine güvenecek misin dikkat eksikliği varken uçak kullanabilme konusunda ? Anksiyete ve okb uçak kullanmanda bir sorun oluşturmayacak belki ama dikkat eksikliği gerçekten çok kritik böyle bir konuda.


 • evandro roncatto  (05.02.18 19:46:18) 
Bir kaç doktorun birleşimi ile bu tanılar koyuldu. Tanı bulguları da gerçekten var. İlaçlarını kullanıyorum hepsi için şu an için normal bir insandan farklı olduğumu düşünmüyorum. Dikkatim yerinde, anksiyete olmuyor, okb'de biraz sorunum var ve bipolarda manik yada depresif davranışlar göstermiyorum. Sadece el titremem ve idrar sorunum var ilaçların yan etkilerinden.


 • sumuklurakun  (06.02.18 00:16:44) 
Bende sadece dikkat eksikliği var ve dlr'ları başarıyla geçtim ama sonrasında elendim. Pilotluk için stres anında doğru karar verebilmen gerekiyor, okb ve anksiyete bozukluğuyla bunun mümkün olabileceğini sanmıyorum.

Maket uçak uçurabilirsin (şaka değil).
 • kayranin kedisi  (06.02.18 13:44:54) 
bu tanıların hepsini tek bir doktordan mı aldın? farklı doktorlarla görüşmeni öneririm. eğer bu tanılardan birine bile sahipsen pilot olabileceğini düşünmüyorum.


 • pinkpeony  (06.02.18 13:52:26) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.