[]

İnsandaki kan

Kaç litresi vücuttan ayrılınca bayılır, ölür vs ?
 
Bunyeden bunyeye fark eder ama ortalama 2 litre diye birazcık destekli atiyorum.
Tıpçı arkadaslar daha net yazarlar

  • basond  (05.02.18 16:50:17) 
Kan kaybı %20'yi geçince hayati tehlike oluyor diye biliyorum. Bu da yaklaşık olarak 1.5 litreye denk geliyor.


  • skooma  (05.02.18 16:51:19) 
2 litreye yakın.


  • 1adam  (05.02.18 17:19:02) 
Farklı değişkenler var. Yanlış hatırlamıyorsam insandaki kan miktarı, vücut ağırlığının 13'te biri kadar. O yüzden soruyu bence kaç litreden ziyade, yüzde kaçı ayrılınca diye sorarsak daha kapsayıcı olur. Tabi bir de bunun nasıl olacağı kısmı var. Yani örneğin bir kerede vücudumuzdaki kanın %20'sini kaybedersek vücut şoka girerken, aynı miktarda kanı bir ay boyunca azar azar kaybetsek, vücut buna adapte olup hayatımızı iademe ettirebiliriz.

Bu yüzden Tıpçı arkadaşları piste bekliyoruz.
  • sarap dumani  (05.02.18 17:29:13 ~ 17:29:48) 
tıpçı arkadaşları davet etmişsiniz ama ben, tıpçıların buna cevap vereceğini sanmıyorum. Gizli bir şey değil ama şu kadar litrede ölür, şu kadarda bayıltırsın qarşim demek gibi bir şey. Benim içimden yazmak gelmedi. Yazan varsa buyursun


  • fallopian  (05.02.18 17:59:56) 
Açılın tıpçı arkadaş geldi. Kan kaybına bağlı gelişen şok, hipovolemik şok sınıfına girer. Klinik açıdan hipovolemik şok kan hacminin kaybına göre hafif (kan hacminin %20’den azı), orta (kan hacminin %20 -40) ya da ciddi (kan hacminin %40’tan fazlası) olarak sınıf­landırılır. Ortalama bir insanda (70kg) 4.9 litre yani yaklaşık 5 litre kan bulunduğunu da düşünürsek 2 litre kan kaybı artık çanların çaldığı döneme denk geliyor. Kan grubuna bakmaksızın 0rh- kan allah ne verdiyse verilir böyle bir hastaya. Bir insanın tansiyonunun düşüp ayılıp bayıldığı kayıpsa %15'ten basit bir hesapla 750 ml'ye denk gelir.


  • glutamin  (05.02.18 19:07:06 ~ 19:18:53) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.