[]

Uzun süredir yazar olanlara bir soru

İstemsiz olarak sizde de sözlüğü sahiplenme olayı oluyor mu? Örneğin danla denen boya küpünün yazarlara laf attığı gibi durumlarda.
 
O kişiyi ben sözlükte başlık olarak gördüm tanımıyorum bile. Ne sahiplenecem para mı veriyorlar sanki.

Sözlükte ilk üyeliğimin adını vermeyin şimdi paraya sıkışıp da satmıştım ama 2008'de yazar olmuştu. Sabırtaşı, miğferdibi vs birkaç üyelik hep fakirlikten sattım.

Kısacası biliç'in mna koyim sana bişe olmasın.
 • bos gezenin bos ustasi  (05.02.18 01:00:28) 
Uzun süreli yazarlar sözlükle olan bağını koparalı çok oldu, bundan daha saçma bin türlü mevzu yüzünden alıştılar artık; biliçmiş tudormuş çok umursanmıyor. Nispeten yeni olanlara battı herhalde ki dikkat çekmiş.


 • Bruce  (05.02.18 01:00:56 ~ 01:07:03) 
danla konusu bence abartildi, ilk önce sözlük yönetimi böyle bir durumu öngörmeliydi diye düsünüyorum. abartildi derken o kisi de bir insan internet üzerinden cogu kisi mobbinge ugruyor. mobbing yapanlar icin bu durum o anda eglenceli olsa da karsi tarafta bir insan oldugu unutuluyor.

sözlük=yazarlar, yazarlari cikarinca ortalikta bir sey kalmaz.
 • bonaparte  (05.02.18 01:01:49 ~ 01:03:03) 
lol asla. bu salak platforma hicbir sekilde aidiyet duymuyorum artik. benim icin tek fonksiyonu belirli konularda direkt olarak insanlara ulasabilmemi saglamasi. yani x universitesiyle ilgili bir sey merak ediyorsam entry'ler sayesinde yazarlara mesaj atabiliyorum. bu sekilde oyle saglam kontaklar yaptim ki hala inanamiyorum. bu insan unsuru ve yazmak istediklerimi yazabilmem disinda hicbir degeri yok artik. geyik ve bilgi icin daha degerli kaynaklar var, bu cope kimsenin hicbir sey icin ihtiyaci yok.


 • der meister  (05.02.18 01:02:59) 
Ben hâlâ tanım yazmadan entry giremiyorum. Böyle bir alışkanlığım var. Adam geliyor, başlıktakilere küfür edip gidiyor ve bu adam uçurulmuyor. Ama ben böyle bir şey yapamıyorum hiç. Uçurulmayacağımı bilsem bile yapasım gelmiyor. Herkes içine sçmış, bir de ben sçmayayım diyorum. Sahiplenme olayı olmuyor. Hatta Danla Bilic'e soru sormayı bile düşünüyorum. :)


 • dissendium  (05.02.18 01:03:54) 
14-15 yil olmus. 2011'e kadar cok kullaniyordum, sonra yavas yavas azalttim, zaten sogudum da, simdi de eskisine gore cok az kullaniyorum. Sozluk'u kutsal bilgi kaynagi olarak kullanmayali cok uzun zaman oldu. O yuzden cok da umrumda olmuyor. Format bozanlara daha cok sinir oluyorum Danla Bilic'ten.


 • aychovsky  (05.02.18 01:04:58 ~ 01:05:53) 
8 sene olmuş uzun bir süre sayılıyor mu bilmiyorum :) ama hayır sahiplenme olmuyor, hiç olmadı. Umrumda değil.


 • eazy  (05.02.18 01:07:35) 
2004 yılından beri yazarım. ilk yıllarda çok feci bir bağlılığım vardı bu siteye. zamanla kalitesiz içerik ve kişiler yüzünden soğudum. sözlük ilk zamanlarındaki gibi olsaydı, bağlılık aynı şekilde devam eder miydi, bilemiyorum.

hâlâ buradayım, çünkü burada sesimi duyurabiliyorum. burada paylaştığım yazı içeriğinin medyada yer buluşuna defalarca şahit oldum. (yazdığım entrynin değil, entrydeki bilginin paylaşılması)..

uzun zamandır badilerin yazdıkları ve favladıklarıyla ilgileniyorum. bazen onlar bile bayıyor. çok sıkılıyorum ama yapacak bir şey yok. sitenin sahipleri böyle istiyor. ben de siteyi keyif alacağım şekilde kullanmaya bakıyorum.
 • tabudeviren  (05.02.18 01:08:22) 
vardı bir aralar. şimdi ne oluyor bilmiyorum bile. duyuruya girmek için kullanıyorum.


 • ron dennis  (05.02.18 01:09:47) 
yok ya ne sahipleneceğim. bu arada o kızı da sözlük tanıttı birçok farklı kesime. hani youtube algoritması öyle bir işliyor ki senin ilgi alanına girmeyen bir videoyla pek karşılaşmazsın, ben de bu kızın hiçbir videosuna denk gelmemiştim, e basını da takip ettiğim yok, bilmiyordum, sözlükte buna sövenler sayesinde haberim oldu. şimdi de 20 sayfa yazıyorlar ki soru sormayacaklarmış. toplu bi akıl tutulması yaşanıyor cidden.


 • soso  (05.02.18 01:14:53) 
2005'ten beri yazarım. 2012'de yazma işi bitti 2014'te takip işi bitti. yazılarımı da sildim zaten. duyuru bozana kadar burada takılıyorum. sözlüğü de buraya girmek için kullanıyorum.
neden sahiplenesin ki yönetiler vs boş vermişken ama reyting uğruna herşeyi yapacak konumda işte. sen laf söyleyip neyi savunacaksın?
ayrıca okuyunca seni düşündüren kaç yazı okuyabiliyorsun ki artık. salak sulak yazılar. entrylere sadece 2012 ve öncesi ise bakıyorum yoksa hiç okumuyorum bile.
limon zamanlarında zirve düzenlediğim vakitler güzel vakitlerdi sourberry'ler güzeldi. bition'lar renkliydi. o zamanlarda entry yazdıktan sonra gelen yorumlarda günlerce tartışmak zevkliydi.
sözlük bir tür süzgeçti ve geçebilen insanlar güzel insanlardı ama sen sırt mal aksın diye süzgeci delersen her bir şeyi bok edersin.
sonuç olarak herhangi bir kişinin sahiplenmesine anlam veremiyorum şu an. rastgele bir siteden farkı yok çünkü.
 • dedim dedim de kime dedim  (05.02.18 01:37:35) 
memleket milliyetçiliği gibi geliyor bana sözlüğü sahiplenmek.


 • nickfury  (05.02.18 01:39:18) 
Simdi baktim totalde iki hesapla 2002 den beri sozlukteyim.eskiden onemli bir ortak paydaydi,son 10 yildir hic bir sey yazmadim.
Elcevap,umrumda degil.

 • duptıs  (05.02.18 01:43:32) 
Çoğunlukla badi ve kanal okuduğum için o tür konulardan haberim olmuyor.
Sözlüğü sahiplenme yok. Güzel, aklı başında çok sayıda yazının silinmesine hâlâ üzülüyorum. Yazı google aramasında çıkıyor, yazıyı merak ediyorum, bakıyorum silinmiş.
İstemsiz ve umarsız olarak yazıları sahiplenme diyebiliriz benimkine.

Edit: Şimdi baktım da badilerimden bir kişi bile konuyla ilgilenmemiş. Sözlük badilerle güzel :)
 • hayat aklini konusacak bir filozof uret  (05.02.18 01:47:53 ~ 08:50:34) 
2012'den sonra sözlükte erozyon başlayınca 2016'ya kadar takıldım. Sonra da 2 hesabımı da buradan devredip sadece arada göz gezdirdiğim bir yer haline geldi.

Eski yazarlar yazdıkları, yazıldıkları zaman için toplumun dijital hafızası haline gelmiş sözlük entry'lerini de silip gidince büyük bir kısmı çöp, popüler gündem ve avam içeriğiyle dolu bir yere dönüştü.
 • ferhan  (05.02.18 02:19:46) 
Hiç olmadı.


 • taktikmaktikyokbambambam  (05.02.18 02:38:20) 
2008den beri yazar ama aktif yazar degilim gün içinde olan bitene bakıyorum daha ziyade duyuruyu kullanıyorum sahiplenmeyi birak zerre sikimde degil


 • all girls dream  (05.02.18 02:43:17) 
Dediğiniz olayı bilmiyorum fakat çoğu eski yazar gibi düşünüyorum ben de, hiç umrum değil. 2004te yazar olmuştum, 2011 e kadar herşey çok güzeldi. O zamanlar sözlük eski havasında değil dediğimiz meğer iyi günlermiş. 2013te tümden yazmayı bıraktım, arkadaşları, tüm sosyal medyayı, hepsi ve özellikle sözlük o kadar siyasete bulanmıştı ki tiksinmiştim. Yazdıklarımı silip nickimi dondurdum. neden tekrar yazar oldun derseniz o nickim baya biliniyordu onu istemiyordum. Açıkçası en çok duyuru için, çünkü bazen sorulara yanıt arıyorum ve aktif kullandığım sosyal medya hesabım yok. Eğer duyuru üye alsaydı yazar olmak için zahmet etmezdim.


 • mslny  (05.02.18 03:14:18) 
2003'ten beri sözlük okurum. İlk hesabımı da sayarsak Ocak, 2009'dan beri yazarlık yaparım sözlükte(eski sayılır mı?). Bu ikinci hesabım. Danla'nın bir kadın olduğunu bugün öğrendim. Futbolcu, basketçi ya da teknik direktör falan zannediyordum.
Bu motorlar gibi dobra sıfatı ardına saklanıp terbiyesizlik yapan kültürsüz katanalara ben sümüğümü bile sürmem. Vız gelir, tırıs gider.
Beni uyuz eden sözlük yönetimi ve sözlüğün içine etmeleri.

Normalde bilgi içerikli entry'ler girerdim. Hatta kenarda kültürel miras, restorasyon, sanat tarihi ve mimarlık alanında taslak halinde bekleyen belki 50 tane insight entry'm var. Bazısı dört senedir, belki fazladır bekliyor.
Yönetim umursamamadığı için, ben de umursayıp zahmet etmiyorum artık.
Kırk yılda bir canım sıkılırsa, içinden birini seçip üstün körü bitirip gönderiyorum. Adamlar niceliği değil, niteliği umursaydı muhtemelen yazmaktan soğutmazlardı. Bu sebeple "şeyimde değil"cilere bir artı bir ile ben de katılıyorum.
 • konusma ben konusuyorum daha bitirmedim  (05.02.18 04:16:37 ~ 04:33:50) 
Dediğin olayı bilmiyorum. Danla da Sözlük de umrumda değil.


 • i m cool with that  (05.02.18 06:45:15) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.