[]

Spor yapma alışkanlığı nasıl ve ne kadar sürede kazanılır?

Spor yapabilen insanları o kadar kıskanıyorum ki. Hani hep derler ya spor yapınca mutluluk hormonu salgiliyorsun, yapmayınca eksikliğini hissediyorsun diye. Hic böyle bir insan olamadım, ben de böyle bir insan olmak isiyorum ve sorun şu ki çok tembelim.
Uzun zamandır düzenli olarak spor yapabilen insanlar sorum size. Nedir bunun sırrı? Günün bir vakti arkanızdan biri kovaliyormus gibi kosmaniz ya da o ağırlıkları kaldirmaniz için ne motive ediyor sizi? Ve bu motivasyonun sürekliliğini nasıl sağlıyorsunuz? Niye sizin gibi olamıyorum niye? 
4 yıldır yapıyorum. Beni tüm vücudumu canlı hissetmem motive ediyor. Antrenmandan sonraki gün bacak kaslarımı sıktığımda taş gibi olması mutlu ediyor beni. Güçlü hissettiriyor. Bazıları iki dakika hızlı yürüyünce nefes nefese kalırken benim kıçımdan nefes almadan rahat rahat koşabilmem özgür hissettiriyor.


  • dissendium  (05.02.18 01:36:56) 
3 aydan sonrası geliyor bence


  • MaNOfTheYear  (05.02.18 01:37:58) 
Bazı insanlar spor yapmayı sever, spor yapar; bazı insanlar spor yapmayı sevmez, spor yapmaz. Bu tıpkı bazı insanların pilav yemeyi sevip pilav yemesi, bazılarının da pilav yemeyi sevmeyip pilav yememesi gibi bir şey gibi, yani bi alışkanlık kazanmayla ilgili değil. Ha bunların dışında bir de dönemsel olarak yapanlar bırakanlar tekrar yapanlar tekrar bırakanlar oluyor, senin sorduğun aslıda bunlar oluyor, yani alışkanlık kazanmaya çalışanlar oluyor ama genelde başarılı olamıyor onlar.


  • angelus  (05.02.18 01:42:45) 
Angelus +1 cidden, bir üçüncü seçenek de "bazı insanlar spor yapmayı sevmez ama spor yapmak zorundadır". Benim de hiç motivasyonum olmadı ama yapmak zorunda kalınca yaptım. Sabah erken kalkmayı da sevmiyorum ama zorundayım.

Yok ben illa seveyim diyorsan hayatındaki bir boşluğu doldurması lazım o sevilecek şeyin. Özgüvenini zedele, sonra biraz kas yap, insanlar ıslansın seni görünce, o zaman seversin.
  • Bruce  (05.02.18 02:25:30) 
spor yapmaya alışamamak spor yapmamış olmaktan geliyor.
yavaş yavaş, kademe kademe ilerleyerek spor yapın. mesela bir hafta boyunca her gün 2 km yürüyün.. sonra 3 km, sonra 4 km.. sporu rutinleştirin.

spor yaptıkça açılacaksınız. spor yapmanın bedeninize getirdiği pozitif kazanımlar size sporu sevdirecek. yük, zaman kaybı vb. görmeyeceksiniz. zevk alacaksınız.
  • tabudeviren  (05.02.18 02:29:06) 
Vücudundaki değişiklikleri gördükçe motive oluyor insan, e bunun içinde 3-6 ay bir süre lazım.

Bir de düzeni bozmamak lazım, haftada 3 kes düzenli giden adam bir hafta ikiye düşürse rahatsız olur. Eksiklik hisseder, ama bir iki hafta bazı sebeplerden gidemeyince tembellik olmaya başlıyor.

Gerçi o zaman da "iyi oldu be kaç aydır ara vermiyordum, yeni programa başlarım :P" diyor insan.
  • John Bloor  (05.02.18 10:41:01) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.