Evde ekmek yapanlar

Pratik tarifinizi paylaşır mısınız? İnternette çok var kafam karıştı. Hijyen endişelerim beni evde ekmek yapma noktasına getirdi. Tam buğday unu aldım ama bir dünya tarif var ancak geri dönüşleri nasıl oluyor bizzat deneyip tadanları elimin hamuruyla bekliyorum.

benim favori tarifim cafe fernando'nun tost ekmeği.
çok güzel oluyor.

onun dışında da uyguladığım çok tarif var, ama tarif defterime bakmam lazım, şu anda yanımda değil maalesef.
  • blatta hiberna  (25.01.18 20:49:42 ~ 20:49:52)
Makinede mi elde mi?

  • oguz altun  (25.01.18 21:05:21)
Elde olacak ve mayasız olsun istiyorum

  • eksi sozlugun tatli insani  (25.01.18 21:10:10)
Night bread dediğimiz bir tarif var.

Fazla yoğurmadan yapılıyor. Su, beyaz düz un, biraz kepek, birkaç parça ceviz, tuz, çok az şeker ve maya. Başka bir şey yok.

Gece yapıyorsun yatmadan önce, 30 dk dinleniyor sonra dolaba koyuyorsun olduğu gibi. Sabah şişiyor, atıyorsun fırına çok kral ekmek oluyor. Ekşi hamur olmadan ciabatta oluyor.
  • bos gezenin bos ustasi  (25.01.18 21:10:12)
Mayasız olmaz.

  • bos gezenin bos ustasi  (25.01.18 21:10:39)
mayasız olmaz +1

  • funl  (25.01.18 21:11:49)
Neden olmuyor :( mayasız ekmek tarifi var bir dolu?

  • eksi sozlugun tatli insani  (25.01.18 21:13:57)
olur olmasına ama güzel olmaz cok sert olur. mayasız lavas filan yaparım diyosan daha mantıklı olur.

  • funl  (25.01.18 21:18:04)
Mayasız istiyorsan Google'da 'Afyon usulü hamursuz' diye arat.
Mayalı istiyorsan şundan al. Üzerinde tarifi var. Şu an migros'ta indirimde. En pratiği o.

www.soke.com.tr
  • oguz altun  (25.01.18 21:19:32)
Sevgili @oguz altun verdiğin tavsiye sayesinde kendi ekmeğimi yapacağım. Mayasız da gayet lezzetli ekmek oluyor hem de çabucak. Teşekkürler!

İşte ekmeğim :)

i.hizliresim.com
  • eksi sozlugun tatli insani  (25.01.18 23:55:39)
Harika görünüyor. Afiyet olsun :)

  • oguz altun  (26.01.18 11:04:27)