[]

istanbul'da yeme-içme çok kalitesiz ve lezzetsiz mi sizce de?

ortalama kalitedeki yerler için söylüyorum. özsüt-mado ve hatta pelit'in pastaları bence kötü. kahve dünyası, starbucks gibi zincirlerin çoğu ürünü pahalı ve kalitesiz. güllüoğlu baklava kötü, köşkeroğlu vasat ve dünya para bunlar. çok kafeye gitmesem de gittiklerimin sıcak soğuk tüm içecekleri vasat altı çıkıyor. iki steakhouse mekanına gittim (biri iyi bilinen) ikisi de vasat çıktı. lokantalar keza öyle lezzetsiz yemekler yapıyorlar, malzemeler kalitesiz bir kere. nette övülen jadore, çikolata dükkanı gibi çikolatacılar kötü, çok övülen kahvaltı mekanları da öyle. daha çok örnek var da uzatmayayım. lakin her yer dolu lan.

evde çok daha iyilerini yapıyorum, dışarı çıkınca değişik bir şey deneyeyim diyorum artık mekan bulmakta zorlanmaya başladım.


 
Pelit'in pastası gayet güzel bence. Starbucks da ülke şartlarında pahalı değil, düz kahvesine yorum yapmayacağım ama kahve içerikli içecekleri güzel ve hemen her yerden daha ucuz. J'adore'da sufle yemiştim, standarttı.

Yemeğe bir şey demiyorum çünkü pek yemiyorum.
 • i was made for you  (14.01.18 23:35:25 ~ 23:37:28) 
zevkler ve renkler denebilir. Size vasat gelen başkasına güzel geliyor olabilir.
insanlar tatlarından çok orada kendini etiketlemek için gidiyor olabilir.
Elde daha iyi bir seçenek olmadığını düşünüyor olabilir.
sana katılıyorum kalite/fiyat kısmında adil değil çoğu yer.
Bulursan söyle deneyelim yiyecek içeceklerini.
 • basond  (14.01.18 23:37:00) 
@soft, beklentiye gore degisir ama ortalama kalitedeki mekanlar konusunda ben de ayni seyi dusunuyorum.


 • bedbed  (14.01.18 23:43:42) 
İstanbuldan uzakta kalmadığın çok belli :)) yıllarca Istanbul'da yaşadım, yaklaşık 4 yıldır Istanbul'dan uzaktayım ve şunu çok net söyleyebilirimki Istanbul yeme içme konusunda bir Türk insanı için dünyada tektir, Amerika'da bayatlamış kötü baklavaya verdiğimiz parayı duysan Güllüoğlu'nun ne kadar taze, kaliteli ve ucuz olduğunu anlarsın.

türkiyede yiyecekler pahalı ve kötü değil, güzel ve normal fiyatları var sadece Türkiyede para kazanmak zor, alım gücü düşük, bu işletme sahipleri ile alakalı bir durum değil, ülkeyi yönetenlere sormak lazım, asgari ücret niye bu kadar az diye.
 • purple rain  (14.01.18 23:45:55) 
mekanların lezzet seviyeleri sabit kalmıyor. çok tutulan bazı örnekler popülerleşip zamanla kendini bozuyor, sonradan duyup giden insan da lezzet seviyesi düşmüş mekana gidip hayal kırıklığına uğruyor. ancak istanbul bahsettiğin tarzdaki genellemeler için fazla büyük. sonsuz seçenek var. biraz sofistike zevklere sahip olan insan aradığını rahatça buluyor.

fiyat konusu da biraz karışık. hayat zaten genel olarak pahalı. ödediğiniz parayla da sadece yemeği satın almıyorsunuz; o mekanda geçirdiğiniz zamana, edindiğiniz deneyime de para ödüyorsunuz.

bu arada jadore o klasik çikolatalı pastasını yaptığı sürece oraya kötü dedirtmem.
 • zgrydn  (14.01.18 23:47:54) 
yenen içilen şeye verilen önem lezzetinden çok doyuruculuğuna ait oluyor bizim gibi "gelişmekte olan" toplumlarda. henüz yediğimiz içtiğimiz şeylerin lezzetli olması için gereken önemi göstermiyoruz. onun yerine şu aralar yenilen içilen şeyin ne kadar layk toplayabildiği önemli. neyse ki dünya'nın geri kalanını örnek alıp doğruları farklı amaçla da olsa takip edebiliyoruz.

böyle bir yönelim var ama, "gurme" lafını hiç de sevmem ama insanlar gurmeliğe merak salmaya başladı; bir zaman sonra tüketici bilinçlenecek ve özensiz pr mekanları özen göstermek zorunda kalacak.

yalnız j'adore'un çikolatalı pastasını hem isviçreli hem de belçikalı birine yedirdim, bayıldılar. keza benim yurt dışında yediğim örneklere göre de başarılı. hayatın michelin'lerde mi geçiyor bilmiyorum ama durum bahsettiğin kadar kötü değil, kaliteli yiyecek-içeceği arayınca buluyorsun ama bu yerler ya popülerleşmemiş ya da belirli damak zevkine hitap eden yerler. ve adı üstünde, damak zevki; üzerine bu kadar genelleme yapmak da yanlış.
 • Bruce  (14.01.18 23:55:01) 
@zgrydn jadore abartılmış bir balondur :)

o la la beatrice var ya meşhur, onu yaparken önümde kestiler bimden aldıkları pandispanyayı.

@Bruce yok abi ne michelini, orta üstü yerlere gitmiyorum bile :) çoğu insanın iyi bildiği, max pelit seviyesindeki yerler için yazdım bunları.
 • soft  (14.01.18 23:55:54 ~ 23:57:31) 
kalitesiz malzemeyle en iyi ürünü çıkarmada istanbul dünya markası bence, babam başta pastaneceliki süt ürünleri olmak üzere gıda sektöründe, türkiyede mahalle sütçüsünden market sütüne kadar içtiğimiz şeyin sütle alakası yok , en ana besinde bile bu kadar dalavere yememiz skandal gerçekten, istanbul böyle bir yer .


 • docrivers  (14.01.18 23:59:06) 
@soft insan biraz zevk sahibiyse oraya gidince ilk siparişi o la la denen saçma şey olmaz bence :) (mevsimi olmayan donmuş çilek, sütlü çikolata vs.) asimetrik saç kesimli, taze feminiz, üniversite 2. sınıf hanım kızlarımızın seçeneğidir o. mekanın imzası, o bilmemkaç senedir aynı tarifle yaptıkları çikolatalı pastadır nazarımda.


 • zgrydn  (15.01.18 00:07:05) 
İstanbul'da km^2 basina dusen yeme-icme mekani sayisi cok fazla ama kalite yerlerde. Cafesinden pastanesine kebapcisina kokoreccisine hepsi berbat. Kalite ve lezzet sifir. Iyisinden yiyip icebilecegin yerler sayili.


 • stavro  (15.01.18 00:13:15) 
Istanbulda 6 yıl yaşadım, memlekete geri döndüm. Biz onca paraya o kadar da iyi yemiyormuşuz aslında, şimdi yediğim içtiğim daha lezzetli.


 • cabiday  (15.01.18 00:14:12) 
@zgrydn internet ergenlerine aldandık desene :) pastayı deneyeceğim bir gün.


 • soft  (15.01.18 00:21:51) 
Hangi güllüoğlunj kastettin bilmiyorum ama karaköy güllüoğlu na yaklaşık 20 yıldır gidiyorum ve kalitesinden hiçbir şey kaybetmedi bunca yıldır. Ha fiyatları eskisine oranla daha pahalı o ayrı


 • boran79  (15.01.18 00:25:05) 
yemeği sıfırdan hazırlamayan her yerde bu problem var maalesef, sonuçta dondurulmuş gıda süslenip püslenip önüne getiriliyor beklentiyi arşa çıkarmamak lazım bu tarz yerlerde. zorunluluktan yiyip geç, kurcalama. yalnız pelit'in ekpa'sını kim yapıyor abi, nerede yapılıyor başka? o minik kruvasanların lezzeti hangi pastanede var? lütfen ya, pelit konusunda hassasım.
bunun dışında ben hep kaliteli ve lezzetli yiyip içiyorum, hayatımda para harcadığım tek kalem bu çünkü. istanbul'da çok güzel yeme içme mekanları var, sor söyleyelim nedir yani.

 • evde liyakat kalmamis  (15.01.18 12:37:23) 
Bence İstanbul, bir şey yemek istediğinde en iyisini bulabileceğin tek şehir.


 • yirmisantim  (15.01.18 13:26:09) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.