Sözlükte Konya'ya neden bu kadar çok yükleniliyor?

Tamam Konya'da da yobazımız çok ama; daha önce Kayseri'yi Yozgat'ı Sivas'ı Erzurum'u görmeden neye göre bu kadar çok sallıyor insanlar? Bu şehirlerin hepsini gördüm ve Konya bence nüfus fazlasının verdiği etkiye nazaran bu diğer İç Anadolu şehirlerine göre Paris kalır. Sizin düşünceleriniz neler?

İzmir-Konya iki farklı zihniyeti temsil ediyor. Konya'ya yüklenilmesi sembolik.

  • Depik  (13.01.18 01:33:52)
yozgat'a daha çok yükleniliyor.

kayseri'yi, sivas'ı, konya'yı işim gereği son zamanlarda sık sık ziyaret ediyorum. hatta ilçelerine de gittim. bir çok başka iç anadolu şehrinde de bulundum. şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki hiç bir ilimizin halkı yobaz diye aşağılanmayı hak etmiyor. bu şehirler, şehir olmasına rağmen kozmopolit bir yapıya sahip değiller. insanı geçim derdinde, kendisine veya sevdiklerine vakit ayıracak zaman yok, enerji de yok. böyle bir mücadeledeki insanın kendini geliştirebilmesi çok zor. üstüne üstlük çocukları için de farklı bir gelecek söz konusu değil. yani yobazlık denilen şey çoğunlukla garibanlıktan geliyor.

bu insanlar, yobaz ilan edilip toplumun daha iyi olanaklara sahip kesimleri tarafından aşağılanınca haklı olarak içinden çıktıkları mahalle, köy, aile, arkadaş çevresi ile daha sıkı ilişkiler kuruyorlar. kabul gördükleri topluluğa haliyle daha bağlı oluyorlar.

ben her zaman için iletişimden yanayım. yukarıda anlattığım mekanizma iletişimsizliğe sebep oluyor ve kutuplaşma buradan kaynaklanıyor. eğer millet olarak daha iyi bir geleceğimiz olacaksa bu toplumsal gelişimle mümkün olacaktır. yani bütün sosyo-ekonomik sınıfların eğitim ve refah seviyesinin beraber artması şart.
  • bellbane  (13.01.18 01:39:04)
Ekşi sözlük yazarı profili diye bir şey var çünkü. Belli bir kesim. Zehirli iğrenç bir ortam. Baya önce bıraktım ben sözlüğe girmeyi. Tasviye ederim. Reddit'e de girmiyorum hatta. Hatta bir şey bakarken kazara tıklamayayım diye filtre koydum tarayıcıda bile çıkmıyor. Pür nefret ve bayağılık ekşisözlük. Sosyal medyasız hayat çok güzel. Arada sıkılınca buraya geliyorum iki üç ayda bir. Bir de stackexchange'e gidiyorum. Merak ettiğin şeyler için ise quora.

  • Batuhanolabilir  (13.01.18 01:47:09 ~ 02:09:52)
Akademi'de Erzurumlu bir sürü tiple okudum, Feto'nun memleketi olduğu için torpillisi şerefsiz de çoktu oradan.

Konya'da da çok bulundum, hatta bahçem var Akşehir'de gider gelirim.

İddia ediyorum yobazlık, gericilik, şerefsizlik, cinsiyetçilik, kafatasçılık ne ararsan Erzurum bin kat beter Konya'dan.

Ama en çok Kayserililer'den nefret ederim o ayrı. Konya'yı övdüğümden değil, Konyalılar'ın bazıları fuhuşa, alkole bayılır sonra da müslümanım diye dolanırlar. Konya'nın genelevi meşhurdu zamanında bilen bilir. Cihanbeyli'ye falan gidin 1 hafta kalın anlarsınız. Üstü minare altı kerane diye boşa demezler.

Birkaç kupon il vardır Türkiye'de İç ve Doğu Anadolu'da gerisi rezalettir aslında. Klasik şark kurnazı köylü kasabalı avam kaynar.

Ben nereli miyim?
Adanalıyım.
  • bos gezenin bos ustasi  (13.01.18 01:57:05)
sadece sembolik olmasından dolayı.

yani mevlana, mevleviler, konya insanının dindar gözükmesi lakin en çok içki tüketiminin konya'da olması gibi tezat durumlar vesilesi ile.

hiç gitmedim bilmem ama konyadan 1000 kat daha kötü yerler olduğunu hepimiz de biliyoruz.
  • killerbee  (13.01.18 07:06:38)
Konya sembolik +1

  • doxanikee  (13.01.18 11:15:29)
Batuhanolabilir +1
Hayatında Konya'nın içinden geçmemiş bir alay vasıfsız, ağız dolusu küfürler sıralıyor çöplük benzeri bir mecrada.
Dikkate alıp okumaya bile değmez. Konya şehir merkezinin nüfusu 1.278.000 kişi. Söylenecek her şey adi bir genelleme olarak kalacaktır.
  • 038576  (13.01.18 13:53:59)
Sacmalik. Kayseri, Yozgat falan da degil, Turkiye'nin yarisi hatta belki daha fazlasi ayni boyle. Aradan bir sehri secip yuklenmeleri cok sacma. Guneydogu'da tecavuze ugradi diye bu lekeyi temizlememiz lazim diyip oldurulen kiz cocuklarini az duymadik.
Ayrica Konya degil, Yozgat'a cok yukleniliyor.
Not: Kuzeyden guneye, dogudan batiya bircok yerinde bulundum ulkenin.
  • stavro  (13.01.18 13:57:24 ~ 17:50:32)
Konya'daki maçtaki ıslıklar, küfürler de unutulmuyor

  • red g  (13.01.18 14:04:55)
Batuhanolabilir - 1
"Sözlük zehirli iğrenç bir ortam" demek; bir şehirde yaşayan herkesi tek bişeyle itham etmeyle aynı şey.
Bu, orada varlığını sürdüren hâlâ yazmaya devam eden aklı başında çok yazarı görmezden gelmek olur. Başka şeyler de olur...

Sözlük, halihazırda Türkçe olarak muadili olmayan bir site. Memleketin içinde bulunduğu eğitim durumu, davranış biçimleri de göz önüne alınarak, özellikle şimdi daha çok katkı sağlanması gerektiğini düşünüyorum.

Cevabım:
Sözlüğü hâlâ okuyan biri olarak ben Konya'ya çok yüklenildiğini gözlemlemedim. Nasıl çok yükleniyorlar? Olmayan bişeyler mi yazıyorlar, İzmir'e yapıldığı gibi haksız ithamlar mı var...
Duyurun üzerine Konya başlığını şukela modunda okudum, konyalı bi arkadaş deneyimlerini yazmış. Olumlu bi betimleme yok.
Badilerime baktım, deneyimlerini yazmışlar, olumlu ve olumsuz betimlemeler var. olumlular insan davranışlarıyla ilgili değildi. (badilerden şahsen tanıdıklarım da var)

Erzurum başlığı da Konya başlığından pek farklı değil.
Yozgat ve Sivas daha farklı olumsuz içeriklere sahip...
İstanbul bambaşka olumsuz içeriklere sahip.
(Hepsine şukela modunda baktım)
  • hayat aklini konusacak bir filozof uret  (13.01.18 14:57:41 ~ 15:32:43)