iyi geliri olup arabası olmayan var mı ?

İstanbulda yaşayıp iyi bir geliri olup araba almak yerine parayı daha çok sosyal aktivite ,yurtdısı vb etkinlikler için harcamak bana mantıklı geliyor .Araba alırsam bana aylık öyle böyle ayda 1500 tl civarında harcamam olucak .

Siz ne düsünüyorsunuz ?

araba almak ile sosyal aktiviteleri karşılaştırmak yanlış.
bence her gelir düzeyinde araba olmalı.

  • benaslindayohum  (13.01.18 00:57:05)
Araba alsan da trafikten pek araba sürecek yer mi kaldı, ayrıca maliyetler de yükseldi. Bence toplu taşıma + başka aktiviteler.

  • acetaminophen  (13.01.18 00:58:57)
arkadaşım var. araba almak yerine gideceği her yere taksiyle gidiyor. arabadan daha ucuza geldiğini söylüyor.

  • sta  (13.01.18 00:59:23)
Ev iş yakınsa, başka semte çıkmıyorsan, hastane okul, eş dost vs elinin altındaysa alma.
Yoksa al, bi palio olsun ama acil durumda taksiye kösülmekten, normal durumda toplu taşıma ile gitmekten iyidir.

  • deadwampir  (13.01.18 00:59:23)
ben, hatta 26 yasina geldim ehliyetim bile yok. gerci artik taksici tribi yemekten gina geldigi icin 60-70 bin bandinda bisey almayi dusunuyorum ama daha karar vermedim

  • ahoy kaptan  (13.01.18 01:34:46)
Aylık 1500 nasıl oluyor ya?
Ben yakın zamanda ilk arabamı aldım, aylık yakıt masrafım 200 tl. Dizel ve manuel olduğu için yakmıyor araba. Polo 1.2
Hadi ben pek gezmiyorum sadece işe gidip geliyorum. 300 olsun, 400 olsun çok gezen insan için.
Arabayı şu an satsam aldığım paranın üzerine bile satabilirim.
Kasko, mtv, zorunlu trafik sigortası masrafım oldu işte 2500 falan toplamda. 1 yıllık toplam sabit giderim bu oldu ekstradan.
Araba bence direkt hayat standardını doğrudan yukarı çeken bir şey. İstanbul’da toplu taşıma malum. Trafik saatinde de çıkmayıverin. Köprü geçmediğim için belki böyle rahat konuşuyorum.
  • juninho77  (13.01.18 01:58:24)
Ben İstanbul'da yaşasam araba kullanmam. 80 bin liraya araba alacağına taksi tut her yere, hatta düzenli gittiğin yerlere über veya kaçaktan taksi ayarla kulun kölen olurlar.

Bir de arada sırada metro, otobüs, metrobüs de yapılabilir. Gezmeye geldiğimde araba falan kiralamıyorum. Alayına taksi kullandım.

Araban var derdin var.

Bakım, trafik, cezası, çevirmesi, park yeri derdi, sigortası, kaskosu, muayenesi, vergisi, hgs'si, kış lastiği, yaz lastiği, suyu, sileceği, yıkaması ööööf ne gerek var lan. Fakir boş adam işi araba.
  • bos gezenin bos ustasi  (13.01.18 02:39:59)
yaşadığın semte göre değişir.Metronun dibinde İstanbulun ortasında yaşıyorsan bekarsan arabaya ihtiyaç duymayabilirsin.Ama şehrin hafif merkezi dışında yaşayan evli barklı biri isen arabasız ne yapacaksın? İstanbul genel olarak arabasız konforlu yaşam sürmeye göre dizayn edilmemiş.

  • turkuaz  (13.01.18 02:47:51)
Etrafimizdaki araba sahibi kisilerin cogundan daha iyi gelirimiz var, istesek hemen araba alabiliriz ama arabamiz yok zira kullanamiyoruz :) Ben Istabul'un trafiginden cok korkuyorum, erkek arkadasim da araba kullanmayi hic sevmiyor. Genelde taksi kullaniyoruz.

Birkac kere araba almaya yeltendik, gittik baktik filan ama kullanamayacagiz diye korktugumuzdan almadik. En sonunda ders alip oyle araba alalim dedik. Bence asil Istanbul'da araba ihtiyac zira toplu tasimalar rezalet. uzak yerlere gitmek isteyince de lazim oluyor muhakkak.
  • fraise  (13.01.18 02:48:53 ~ 02:49:51)
istanbuldayım, kira ödeyerek yalnız yaşıyorum. güzel bir gelirim ve iyi bir araba alacak param kenarda var. ama almıyorum. lazım olunca şirket arabası, şehir içi ise toplu taşıma. taksiye bile acelem yoksa binmiyorum. iş yerinin servisini bile kullanmayıp çoğunlukla toplu taşıma kullanıyorum. araba almak hiç mantıklı gelmiyor. ailemle aynı ilçede oturuyoruz. onlarda da araba yok. araba gereklilik. ama çok fazla masraflı. her şeyi vergi. ayrıca araba alacağıma o parayı başka yerlerde, hisse, borsa, döviz gibi yerlerde değerlendirip üzerine koyuyorum. park sorunuydu, bakımıydı, yakıtıydı, arızasıydı akıl alır gibi şey değil. çok masraflı. inanın taksi kullansanız çok daha ucuza geliyor.

  • karlmarx  (13.01.18 02:58:04)
taksi+vapur+metro+saridolmus+uber.

Bunlarla yaşıyorum, araca pek ihtiyacım olmuyor.
  • insan kus misali  (13.01.18 12:30:27)