bir zanaat edinmek istiyorum

Herkesin bir zanaata sahip olmasını gerektiğini düşünüyorum. zanaatın tanımını da kendimce şöyle tanımlıyorum "yeni hayata sıfırdan başlanacak olsa ben şunu yapabilirim diyebilmek". bahçevanlık, marangoz, oymacılık, aşçılık, vs vs. değer üretebilecek herhangi bir meslek.

Bu konu üzerine uzun uzun konuşmak isterim, ama gerek duymuyorum şimdilik.

nasıl bir zanaat / iş edinebilirim kendime? zaten çalışıyorum, işimden memnumum ve bu alanda kariyer yapacağım. yani edineceğim zanaat şuan için hobiden öte gitmese de olur. ancak ben bunu, 15-20 sonra, belki, emekli olduktan sonra profesyonel olarak idame ettirmek de isterim.

ya da her şeyden sıkılıp, söz gelimi, kamboçya'ya gitsem ya da bilmediğim bir ülkeye, orada hayatımı devam ettirmek de isterim.

gibi.

Eğer yapabilirseniz, çanak çömlek seramikle uğraşabilirsiniz.

Kendi çapınızda resim, heykel de yapabilirsiniz neye şekil vereceğiniz veya neyi boyayacağınız size kalmış ister pirinç tanesine resim yapın ister koca tuvale; ister ağaçtan oyun ister kilden yapın...

Deri işleyebilirsiniz. Dikebilirsiniz ve/veya üzerine şekiller yapabilirsiniz.

Yeme içme konusunda her insan bazı standartları yakalamalı zaten; yalnız genelde iş yemek yapmayla bitmiyor(hazırlık, bulaşık, bir takım alet edevat masrafı) ve üretilen şey hemen tüketildiği için seramik kadar kalıcı ve değerli hale gelemeyebilir.

Ne yaparsanız yapın. Üreteceğiniz şeye tutkuyla yaklaşmazsanız zanaatinizi ilerletemezsiniz, çirkin çöpten öteye gidemezsiniz. O yüzden önce yaptığınız işle bir gönül bağı kurun. Çünkü o işe yenilik getirmek genelde çok zaman, masraf ve emek isteyeceğinden ekonomik olmayabilir. Denemeler, yanılmalar masrafı artırır. İyi kalite malzeme pahalıdır... Yalnız değerini koruyan işler de kalitesini üzerinde harcanan emekle, zamanla, malzemenin kalitesiyle gösterir.
  • idexo  (07.01.18 19:04:19)
Tesisatçı olabilirsin. Ülkede musluk tamir etmeyi bilmeyen yüz binlerce insan var. Küçük bir yer açsan günde belki de yirmi kişi arayacak seni tamir için. Televizyon ve kombi gibi teknolojik ürünlerin tamirine girmiyorum bile. Kendine küçük bir ekip kurarsan profesyonel olarak hizmet bile verebilirsin.

Çiftçilik de güzel. Geçenlerde bir haber vardı. Toprak yerine suda marul yetiştiren bir çiftçi gelirini birkaç kat artırmıştı. Bağ bahçe varsa bir şeyler yetiştirmeyi öğren.
  • dissendium  (07.01.18 19:06:00)
bence kuaforluk. meslek ama aslinda zanaat. ki su anda her zamankine gore ogrenmek daha kolay, cunku cok sayida youtube kanali var bunu anlatan, sureyi uzun tuttugunuz icin bunu onerebiliyorum, zira her daim sacini kestirecek insan bulup pratik yapmak zor olabilir, ilk once kendi sacinizi, aile uyelerin sacini keserek basalyabilirsiniz. bir de tabi calismak icin yapay sac ve kafadan olusan setler var, onlari bulup alabilirsiniz.
en onemli tarafi, bence uzun sure onem yitirmeyecek bir beceri olmasi, yani dunyanin neresine giderseniz gidin isinize yarar.

bir digeri ise cok iyi derecede tavla ve satranc ogrenmek, daha dogrusu surekli teknik olarak oynamak, ileride dunyayi gezerken parasina oynayabilmek, bunun icin de zevk icin yapilan hamleler yerine kalabaligi heyecanlandiracak ama kazanimlarinizi riske atmayacak hareket kombinasyonlari ognremek olabilir.

hemen baslayabileceginiz yemek yapma becerisi. aslinda bu biraz da bahcivanlikla es gidiyor eger saglikli beslenmeye ilginiz varsa, misal gittiginiz ulkenin zonelarini ogrenip hangi bitkilerin hengi mevsimlerde en iyi oldugunu ogrenmek size cok sey kazandirabilir. boylece mevsiminde ve pazarda ucuza alabileceginiz bir sebze ile, turkiyedeki muadili icin olan bir yemek tarifini uygulayabilirsiniz.

butun bunlarda amaclardan biri de yaninizda cok esya tasimaniza gerek olmamasi. kuaforluk icin iyi bir makas seti, ascilik icin iyi bir bicak seti, digeri icin ise sadece zar tasisaniz yeri...
  • mavicorap  (07.01.18 19:06:36)
Ben scale model rc ucak yapmaya basladim scratch build. Cok da guzel oluyor, boyle kivrimli hatlari yapabildigin zaman cok zevk aliyorsun. Tavsiye ederim. Bir ara resim yapiyordum, o da cok zevkliydi. Bir muzik de aleti alip ogrenebilirsin bence.
Ben heykel ile ugrasmayi da cok istiyorum ama yerim yok, eger imkanin varsa ve ilgini cekiyorsa dusun bunu da. Elektronikle de ugrasabilirsin, bu da cok zevkli ama ilgini ceker mi bilmem.
Bu soylediklerim ileride gecimini saglayabilecegin seyler degil tabii.
  • stavro  (07.01.18 19:13:53)
ahşapla uğraşmayı çok seviyorum.

kırık dökük şeyleri tamir etmek elimden gelir, elim çekiç tutar. köyde büyüdüğüm için ustalık ve el becerisi gereken işlerden az biraz anlarım. ama tesisat ya da kuaförlük gibi işler bana tutku değil.

mesela dikişi severim. deri işlemek olabilir. bir ara düşünmüştüm onu. ama nedir ne değildir henüz araştırmadım. bilginiz var mı?

youtube'da DIY kategorisinde saatlerimi harcıyorum. pinterest'e de çok giriyorum. DIY bir şey beni çok cezbediyor. bilhassa ahşaptan yapılan küçük ev aletleri/oyuncaklar. mesela bir süredir müzik kutularına büyük bir ilgi duyuyorum. kafamda ufaktan projelendirdim.

tam olarak bana lazım olacak alet edevatların ucuz yollu bir listesini çıkarsam başlayacağım bir kaç haftaya temin etmeye. deneyeniniz var mı böyle bir şey yapmayı?

geçen yıllara dek bahçeyle uğraşıyordum. şimdi de balkonumda çiçekler yetiştiriyorum. tarımla uğraşacak imkanım yok şuan, çiçekten ve saksıda maydanoz yetiştirmekten fazla.

şehir hayatı, ufak evler, zamansızlık ve ekonomik kaygıları da düşünmek lazım.

ek olarak:
yukarıda yazdıklarıma binaen, hobi malzemeleri satan bir dükkan önerebilir misiniz bana (online ya da istanbul)? belki gidip etrafıma bakınca daha net bir şeyler canlanır zihnimde.
  • dahinnotha  (07.01.18 20:39:13 ~ 20:41:52)
www.amazon.com

şuradan başlayın
  • idexo  (07.01.18 21:59:08)
@dahinnotha Guven sanat var kadikoy'de

  • mysql34  (07.01.18 22:39:17)
Aslinda ugrasmaya baslayinca ihtiyacin olan seyler sirasiyla kendini belli edecek zaten. Temel birkac malzemeyle basla, ugrastikca cesitli malzemelere ihtiyac duyarsin, neye ihtiyacin olacagi kendiliginden ortaya cikacak.
Ben de ahsapla ugrasmayi severim, zaten ucagi da ahsaptan yapiyorum. Ugrastikca cesitli malzemelere ihtiyac duydum ben de.

Aklima gelmisken, boyle ahsap gibiseylerle ugrasacaksan hobi matkabini siddetle tavsiye ederim. Ben aldim bir tane sundan: www.youtube.com
Bir suru aparat takilabiliyor cesitli amaclara gore. Zamanla aparatlarini arttirirsin. Ilk basta dogru durust kkullanamayacaksin ama kisa zamada elin alisacak.

Avrupa yakasindaysa Guven Sanat'in Besiktas'ta da subesi var. Internetten alisveris icin de hobi24.com falan var. Zaten hpbi sitelerinin hepsiburada, n11 gibib sitelerde magazalari var, aradigin seyi direkt bu sitelerden aratabilirsin.
  • stavro  (08.01.18 00:22:48 ~ 00:24:45)
Belediyelerin, meslek odalarının düzenlediği meslek edindirme kursları, kent kolejleri, halkeğitim merkezleri gibi bir bilenin anlattığı, sertifika da alabileceğiniz eğitimleri araştırın. Ben çok fazla içeriklerine, kapsamlarına hakim değilim. Bildiğim, uluslararası geçerliliği olan sertifikalar da alınabiliyor olması.

Büyük olasılıkla ileriki yıllarda zanaat sertifikasız yapılamayacak. Takip etmedim ama bazı kollar için sertifika şartı başlamış/ kısa vadede başlayacak bile olabilir.
  • hayat aklini konusacak bir filozof uret  (08.01.18 00:50:16)
deri saat kayışı yapmayı öğrenin. internet üzerinden satarsınız. çok sağlam para var. az satarsınız ama pahalıya satarsınız eğer ürünleriniz kaliteli olursa.

  • fyodor fyodorovic  (08.01.18 00:59:30)