içi dışı bir olmak ya da olmamak

merhaba,

merak ettiğim bir şey var, bunu biraz önceki tartışma ortamında daha çok hissettim.

şimdi elimizde dış görünüş olarak modern, baktığınızda çağdaş olarak değerlendirebileceğimiz bir kadın var.

ama bazı olaylara bakış açısı son derece tutucu. örnekleyecek olursam,

28 yaşında bir kadın, evlenene kadar aile baskısı nedeniyle muhafazakar dediğimiz şekilde giyinmek durumunda kalıyor. baş örtüsü kullanmıyor ama uzun etek, sürekli uzun kollu ve kapalı elbiseler giyiyor, makyaj, kozmetik hiç bir şekilde kullanmıyor.

bir süre sonra ailesinin çok da onaylamadığı bir evlilik yapıyor ve şehir dışında yaşamaya başlıyor. şu an mutlular.

bir süre sonra kendi memleketine geliyor ve üzerinde kot pantolon var.

burada ilk bahsettiğim kişiye dönüyoruz.

o kişi olaya çok sert bakıyor, kızın kot pantolon giymesini, memlekete o şekilde gelmesini saygısızlık olarak değerlendiriyor. kızın şu an yaşamayan babasının muhafazakar olduğunu, onun hatırası için o şekilde gelmemesi gerektiğini söylüyor ve şiddetle fikrinin doğru olduğunu iddia ediyor ve kızın memleketine gelirken dikkat etmesi gerektiğini, birden bu şekilde gelerek etrafa karşı ailesini zor durumda bıraktığını söylüyor.

bunları söyleyen kişi bahsettiğim gibi modern giyimli, dışarıdan bakıldığında çağdaş olduğunu düşünebileceğiniz biri..

neyse çok uzatıp başınızı şişirmek istemiyorum ama yapılanın kıza haksızlık olduğunu, artık böyle şeylere takılıp kalmanın çağımıza uygun olmadığını filan anlattım biraz ama olayı cidden garipsedim.

bilmiyorum sizin de fikrinizi merak ettim, ne düşünürsünüz ya da sizin de etrafınızda böyle insanlar var mı..

Banane der geçerim.

  • market_arabasıyla_terör_estiren_trafik_canava  (03.01.18 22:26:25)
Icinde bir kiskanclik var sanirim. Hep kendisinden dusuk statude gordugu birinin, simdi onun gibi giyinmesi acikca rahatsiz ediyor ama nedenlendirmeye calisirken batirmis. Direk soyleyemecegi icin bu sekilde ifade etmis gibi geldi.

  • anarsika  (04.01.18 04:14:20)
ya, insan halleri gorundugunden karisik. mesela, belki bunu size soyleyen biri, size birsey anlatmaya calisiyordur... belki kendi gecmisini bunun uzerinden tasdik etmeye calisiyordur... belki hic isi yoktur, milleti dert ediniyordur... bilemeyiz ki...

bir de kadinlar, yani... daha da karisik. herifin biri icin "bilmemkimin metresligini yapiyor." denildiginde, "ay, kullansin iste, kadin zengin." diyen "feminist" var... burada metres kadin olsa, "fahise!" diyecegi kesin, ayrica.
  • e haliyle  (04.01.18 05:33:58)
çağdaş görünümlü ancak kafasının içi örümcek ağı dolu o kadar çok kişi var ki...

  • regardless of what they say  (04.01.18 05:34:59)
regardless +1

  • skooma  (04.01.18 07:58:31)