[]

İrandaki olaylar ve siyasi kişilik analizi

Birisi var iranlı azeri kendini diğer azeriler gibi türk olarak tanımlamıyor. Azerilerin farsi olduğunu söylüyor, ingiltere vatandaşı. İyi eğitimli, çok zengin, çok yakışıklı arada sırada camilere gidip namaz kılıyor bunları storysinden görüyorum, islamı çok seviyor ama içki de içiyor bunu da reel hayattan biliyorum.

Kurandan sözler paylaşıyor arada, islama dönen günahkar temalı ilahi gibi klipler paylaşıyor.
Neyse bu iranda ayaklanma olunca ben ona yazdım nedir diye? Çok önemli değil iran daha modern olcak falan dedi. Türkiye de iran gibi olacak dedi. Sonra yazdı israil bizim düşman. Falan filan.
Sonra ben de yazdım iran çok korkunç bi ülke gibi şeyler. O hiç cevap yazmadı. Bana da dedi ki senin tipin tam bir israil sen de bizim düşman. Dedim ne alaka hacı?

Sizce bu adam neci? Şimdi yanlış şeyler yazmak istemiyorum. Sizce bu adam islamcı mı yoksa moderenci mi? Amerikaya laf söylemiyor ama israile saydırıyor. Ben anlayamadım bunun siyasi görüşünü. İrandan anlayan biri aydınlatabilir mi?

 
Ayrıl co.. aaa ilişki yazmamış dur.

Valla yurt dışında yaşayan ortadoğu kökenlilerde, özellikle kendilerini dışlanmış ve yalnız hissediyorlarsa, bok çukuru olan ülkelerini övme hastalığı başlıyor. Bir benzeri de bizim gurbetçilerde var.

Din ile modern dünya arasında kalmak, bir yandan nefse uyup bir yandan da o pişmanlık hissiyatıyla kendince dini reaksiyonlar göstermek de çok tanıdık.
  • cleric  (03.01.18 14:17:26 ~ 14:18:38) 
Ya şuursuz beyinsiz sokma akıllıdır ya da ajandır.


  • yaren  (03.01.18 14:17:38) 
iranlı azeri türkü arkadaşlarım oldu ve üniversitede okuduk. çok açık görüşlüler alkol kullanıyorlar evlerinde parti yapıyorlar. kültürleride çok ileride. hiç de islamla iç içe değillerdi. hatta babam bi koli şarapla irana gitti.(babamdaki yüreğe bak) neyse arkadaşımın babası gümrük görevlisiydi irana şarabı soktular çatır çatırda içtiler. alkole ihtiyacımız olduğunda bakkalı ararız bize vodka getirtir dedi. rusyadan kaçak geliyormuş. evleri müstakildi ve çanak antenleri Türkiyeye dönüktü.
irandaki geçmişteki olaylarla ilgili konuştuğumuzda bizi kandırdılar biz daha iyi bir yönetim gelicek diye ayaklandık ama farkında değildik şaha bilmeden yıktık diyorlardı.

sizin arkadaşınız bence popülist bir insan gibi geldi. içlerinde demokrasi özlemi ve Türkiyeye özenenleri var. arkadaşlarım Türkiyede okurken babası dolar yolluyordu. boxerları bile amerikan bayrağıyla doluydu. belki azeri Türkü oldukları için rahattılar.
  • mikahakkinen  (03.01.18 14:47:54) 
empati yap.

iran -> turkiye
iranli -> turk
azeri -> chpli/sehirli liberal
meshed ayaklanmalari -> gezi parki

hukumet gelir gecer, insanlar degisir. ben de hukumete, akp'ye ve secmenlerine muhalifim ama turkiye cok korkunc bir ulke dersen agzinin payini veririm. israil ve iran surekli aciktan birbirlerini yoketmeyle tehdit ediyorlar, sevmemesi normal.
  • lanc  (03.01.18 15:52:39) 
lanc+1, hükümete gıcığım ama TR korkunç ülke dersen bozuşuruz.

Aynen böyle düşünmek lazım. Ne diye kötülemişsin ülkesini, o da defansa geçmiş.

Diğer bilgilere istinaden arkadaşı biraz dejenere ve yüzeysel buldum.
  • SiyamkedisiZorro  (03.01.18 16:48:05) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.