[]

Kariyer Sorusu (Mühendis)

Aynı anda 4-5 farklı ilana mı başvurulur ?

Tek tek de olmaz sanki, yıl alır ?

Hepsinin dönüş süreleri farklı, ik süreçleri farklı ?

Bu yollar ister istemez kesişecek ?

Diğer 4'üne "kusura bakmayın ben çalışıyorum" mu deniyor günün sonunda ?

Ya siz birini kabul ettiğinizde içlerinden en iyisi 2 kat maaş ile ilk kez dönüş yaparsa ?

www.youtube.com

 
çok sık yaşanan şeyler bunlar. birinden kabul alıp diğerlerinin süreçlerinden çekilebilirsin. ya da birinde başladıktan sonra daha iyi fırsat gelince istifa edip diğerine geçebilirsin.

iletişimi düzgün sağlamak ve düzgün bir üslup benimsemek kaydıyla hepsi mümkün.
  • dave87  (03.01.18 12:53:16) 
Birçok firmaya aynı anda başvurmadan iş bulmak çok zor.
İlanların arkasında neler döndüğünü bilmek mümkün değil.
O yüzden yardırın. Birçok firmayı aynı anda idare edin.
İşe başladıktan sonra arayanlara da iş bulduğunuzu söylersiniz.
2 kat maaş ile geri dönen olursa da, başladığınız yerin kimyasını az çok çözmüş olursunuz. Devamsa devam, değilse güle güle der çıkarsınız.
  • elf of darkness  (03.01.18 12:56:45 ~ 12:57:31) 
öncelikle 7 yıllık mühendisim onu belirteyim. 8 yıla yakındır da çalışıyorum.

- 4-5 farklı ilana başvur ama tutarlı olsun hepsi. örneğin tamamı enerji dalında ya da tamamı şantiye alanında olsun. biri otomativ diğeri finans beriki enerji olursa ciddiyetin kalmaz. ik'cılar birbirleri ile haberleşiyor. ayrıca firma isimleri farklı olsa da aynı holdinge bağlı iki kuruluşa başvurursan o da sıkıntı olur onları iyi incele.

- fiyat/performans/öğrenme/işyerinde mutluluk/huzur gibi kıstaslara kendince puan ver ve nerede daha çok puan varsa oraya git. kariyerinin başlarında para önemli olacaktır tabii ki ama 10. yıla doğru artık huzur ve mutluluk arayacaksın.

edit: son soruyu atlamışım:

- 2 katı maaş imkansıza yakın bir senaryo, piyasa belli, mühendislerin alacağı para belli. ya önceki işinde kendini çok ucuza satmışsındır ya da firmanın çok ihtiyacı vardır senin gelmene. burada ikinci seçenek devreye giriyor. nerede en çok puan var, ona göre karar ver. iş kanununa göre ilk 3 ay deneme sürecinde istediğin an ayrılabilirsin kimse sana bişey diyemez.
  • hosein  (03.01.18 13:20:00 ~ 13:22:09) 
çok basit.
-gözüne kestirdiğin tüm ilanlara başvuruyorsun.
-birisine giriyorsun.
-diğer yerlerden aradıklarında şartlar ve imkanlar daha iyiyse kibarca gerçeği söyleyip ayrılıyorsun. zaten her firmanın 2 ay deneme süresi vardır ve iki taraf da sebep belirtmeksizin tasarrufa gidebilir.
  • hep mutlu olmak istedim  (03.01.18 13:21:06) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.