[]

dikkatsiz personel

bana bağlı olan bir personel var, kendisini 4 ay önce işe aldık. iş hayatında ilk defa yönetici rolü üstlenmiş oldum ve açıkçası çok zorlanıyorum. ilk günler kolaydı, yavaş yavaş işleri öğretiyordum. ama sorumlu olacağı işleri yavaş yavaş devredince sorunlar başladı.

arkadaş oldukça özensiz. aylık olarak hazırlaması gereken bir rapor var. bütün ay boyunca hiçbir veri girişi yapmayıp, son gün kopyala yapıştır şeklinde hiç dikkat etmeden hazırlıyor. ben yazı tiplerinin, boyutlarının farklı olmasına bile takılan bir insanım ki yanlış bilgiler, eksik veriler gırla.

haftalık olarak güncellemesini istediğim bir dosya vardı. iki ay önce istedim. her hafta yarım saatini alacak bir iş. daha bir kere bile yapmadı. bir iki kere hatırlattım, haa evet tamam dedi. elini bile sürmedi.

iş görüşmesi sırasında çok kısa ingilizce konuştuk, akıcı değildi ama iletişim kurabildik. bize de zaten telefonları cevaplayıp not alabilmesi yeterliydi bu aşamada. işe başladıktan sonra kursa başlayıp geliştireceğini söyledi. hala kursa yazılmadı, birkaç kere sordum araştırıyorum dedi. idare edebiliyor olsa neyse diycem ama telefon çalınca bana "siz açar mısınız, yurt dışından arıyorlar" diyor. yanlış mı düşünüyorum bilmiyorum ama ben bunu yöneticime hayatta diyemezdim.

işe başlayalı çok uzun bir süre olmadığı için beni rahatsız eden böyle şeyleri göz ardı etmeye çalışıyordum ama geçen hafta ikinci kez büyük bir hata yaptı. müşteriye fiyat teklifi göndermesi gerekirken, maliyetlerimizi gönderdi. bu hatayı ilk yaptığında anında fark ettim ve mailini hemen geri çekmesini istedim. tekrarlanmaması için kendisini uyardım. ama geçen hafta yine aynı hatayı yaptı. tamamen özensiz iş yaptığı için, dikkatini vermediği için böyle oluyor. işi yapmış olmak için yapıyor.

kendisiyle konuşup sorunu anlamaya çalıştığımda bana ofiste sıkıldığını ima etmişti. sürekli ofis dışında, hareket halinde olmak istiyor. biz de zaten böyle bir iş tanımıyla işe almıştık ancak şu anda şirketin içinden geçtiği süreç nedeniyle daha çok ofiste bulunmamız gerekiyor. ayrıca ofiste iki kişi olduğumuz için hareketli bir çalışma ortamımız yok. sıkılmasını anlıyorum ama bunu yaptığı hatalara ya da düşük motivasyonuna bahane olarak göremiyorum. üstelik iş görüşmemizde kendisine bu geçiş sürecinde büyük özveri beklediğimi, beni desteklemesi gerektiğini açıkça ifade etmiştim.

özetle; ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. yaptığı hataların nasıl önüne geçilir, personel nasıl motive edilir bilmiyorum. işe alıp haftalarca öğretmek için uğraştım, kolayca vazgeçmek istemiyorum. ama bu şekilde de devam edebiliriz gibi görünmüyor. hem çalışan, hem yönetici açısından bakıp yorum yaparsanız sevinirim.

 
benim personellerim genel olarak bilgisayar kullanan personeller değiller o yüzden bu kadar büyük hataları olmuyor ama kendilerinden beklentilerimi yerine getirmeyi başaramadıklarında, alıp karşıma konuşuyorum, motivasyonunuzu düşüren nedir, problem mi var, benim sizden beklentim bu, ama siz onun yerine şunu yapıyorsunuz diyorum. bir ikinin üstüne çıkınca da daha sert üslupla konuşuyorum. şimdilik kimseyi işten çıkarmama gerek kalmadı. genelde işe yaradı konuşmalarım. ya da aksiyon planı oluşturup her hafta takip ediyorum, her hafta toplantı yapıyorum, bu hafta bunları yapacaktınız yaptınız mı diye.

demem o ki önce konuşun, baktınız düzelmiyor, aksiyon planı oluşturup takip edin, baktınız yine olmuyor, o zaman artık çare kalmıyor.

çalışan olarak baktığımda da, benim motivasyonum düştüğünde müdürüm beni alıp karşısına çat çat söylüyor, ben de topluyorum kendimi.
 • interview with the vampire  (03.01.18 11:57:23 ~ 11:59:53) 
Yönetici açısından;

Bu kadar özensiz personeli motive etmeye gerek yok. Her bir hatasının her bir detayını içten bir şekilde yüz yüze iletin. Düzelmesi için 1 ay tanıyın (son kez). Düzelmemesinin sonucunun iş akdinin feshi olduğunu da iletin.

Hatalarını düzeltinceye kadar, kendiniz aynı işi yaparsınız. Hem para verip hem de işi önemsemeyen personelin iyiliği düşünülmez. Klasik deyişle: millet aç. O işi 10 kat iyi yapacak adamlar yolda sıra bekliyor.

Personel açısından; müşteriye fiyat yerine maliyet yollasam ben utancımdan 1 hafta yere bakardım. Bırakın böyle lakaytlığı... Motivasyon olayları 8'lik iş yapan adamı 9 ve 10'luğa çıkartmaya yarar. 3'lük iş yapan adamı 6'lığa çıkartmak ancak işinden olacağını bilmesiyle olur.
 • 507  (03.01.18 12:03:45 ~ 12:07:33) 
Çalışan biriyim. Sizin gibi bir ortamım yok. Ama şunu diyeyim. neden kendisinden istenilenleri sıkılma bahanesiyle yerine getiremez ki? Geçerli bir sebep olabilir mi sıkılmak? Hayır. Bakın o da sizi sıkmaya başladı. Performans düşüşüne orantılı olarak biraz kesinti yapın, o zaman uyanır. Bundan sonra sıkıntısı, aktif bir çabaya dönüşebilir.
Bir yerden sonra empati suistimal ediliyor böyleleri tarafından. Daha da olmadı : yol ayrımı.

 • 1adam  (03.01.18 12:07:15 ~ 12:32:01) 
Bu ne rahatlık ya. Hem verilen işleri yapma, hem sıkılıyorum de. Bir de maaş alıyordur Allah bilir. Çözüm çok basit. Yerine başkasını alın.


 • dissendium  (03.01.18 12:18:43) 
bence bunun adı dikkatsiz perseonel olmamalıydı. ben kovulmak istiyorum diyen personel diyebiliriz kendisine.


 • tragedystreets  (03.01.18 12:21:04) 
ben kovardım şahsen.


 • basond  (03.01.18 12:44:29) 
Bundan 15 sene önceki halimi anlattınız bana. Tek fark ben öncesinde kendimi kanıtlamış beğenilen bir eleman ve ara yöneticiydim.

Şöyle olmuştu, iş bence gayet iyiydi ama değişen yöneticim daha önce benim yaptığım raporlama işini yapmış ve tek doğruyu kendi yaptığı şekil olarak görüyordu. Önce benim yaptığım halin avantajlarını anlattım, ikna olur gibi yaptı ama sonrasında çok sert bir biçimde kendi isteğini "emretti". Peki, raporu kullanacak nihayetinde kendisi. Raporu hazırlıyordum ama her konuşmamızda genel olarak yaptığım işi küçümsüyordu. Kendisi o işi bir süre yapmıştı ama artık oraları aşmıştı. Ben aşamadığıma göre basit kalıyordum. Bir-iki böyle olaydan sonra işe karşı ilgim tamamen bitti. Bakalım ne oldu? Özensiz yapmaya başladığım raporlarda hatalar çıkmaya başladı. Hata yapmaktan o kadar rahatsız olan biriyimdir ki rapor hazırlayacağım zaman elim ayağıma dolanmaya başladı, daha fazla hata yapar oldum. Kendime güvenim azaldı, çöktüm resmen. Bu zincirleme hatalarım sırasında beni kenara çekip "kendini motive etmeye bak, benim seni motive edecek vaktim yok" demişliği vardır adamın. Bunu dediğinde süt izninden geleli bir ay olmamıştı.
Sonra o bölümden kurtuldum ve şimdi o dönem çook gerilerde kaldı. Aynı şirkette tepe yöneticilerden biriyim.
Ne yapılırsa düzelir? Yaptığı işin değerli ve önemli olduğunu karşı tarafa net bildirmek lazım. Yaptığın iş önemli = sen önemlisin demek.
Ara dönemlerde kontrol iyidir, bir de o rapora özel checklist hazırlayıp size versin, nelere dikkat etmesi gerekiyordu, dikkat etmiş mi?

Tabii bütün bu öneriler aslında iyi niyetli ve çalışkan kişiler için geçerli. Yoksa kolayı elemana "yol vermek", yerine gelen daha mı iyi yapar bilinmez.
 • SiyamkedisiZorro  (03.01.18 13:20:52) 
Ben bu kadar hata yapsam be yöneticimin beklentisini bu ölçüde karşılayamasam utanırım. Vicdanen rahatsız olurum. Bu arkadaşta bunlar yok sanırım, kritik ve gelişime açık bir pozisyon değilse eğitilebilir belki ama ilerde sorumluluk artacak ve işin içine inisiyatif girecekse uygun bir çalışan değil bence.


 • curukturpkokusu  (03.01.18 13:30:31) 
Son bir kez ciddi bir uyarı yapman ve ondan sonra da düzelmezse yolları ayırman gerekir. Yığınla işsiz var, piyasa çok kötü ve bunlara rağmen bu kız işinin kıymetini bilmiyor ne yazık ki.


 • iwasbornonamountainside  (03.01.18 13:35:48) 
uğruna emek vermek, emeğinin karşılığını beklemek ve bu süreçte bu kadar yapmışken verdiğiniz emeklere acıyıp işten çıkaramamak sizin tam olarak yönetici vasfını kazanma konusunda noksanlıklarınızı da ortaya çıkarıyor. iş hayatı böyle bazen doğru kişiyi nokta atışıyla bulamayabilirsiniz ama bu süreci en az sancılı şekilde atlatmanın temeli kemik kadroyu doğru kurabilmek. eminim o kişi bir daha hata yapacak mı diye düşünmekten kendi çalışma performansınızı yükseltemiyor hatta kendi sorumluluk alanınıza odaklanamıyorsunuzdur. çifte zarar.


 • hep mutlu olmak istedim  (03.01.18 13:37:52) 
507 haklı. Çok yorma kendini. Ben de böyleydim, patron bana bu maaş karşılığı bu hizmetlerin istendiği kalite ve sürede gerçekleşmesini bekliyorum aksi takdirde aksiyon almak zorunda kalacağım dedi de, ben de sana aynı cümleyi kuruyorum şu an de geç.

Ya tamamen salar, o zaman zaten çıkacak noktaya gelir.
Ya da işe tutunur, arkadaşı kazanmış olursun.
 • roket adam  (03.01.18 14:18:36) 
O işi hakkıyla yapacak çok sayıda insan var. İş hayatında bu derece boşvermişlik ve özensizlik gözardı edilebilir veya tahammül edilebilir olmamalı bana kalırsa.


 • marjory  (03.01.18 14:53:55) 
o adam düzelmez, insanlar değişmiyor.


 • orpheus  (03.01.18 17:42:21) 
ciddi hatalar, düzelme emaresi yok. çıkar gitsin. kendi kendini mi yiyeceksin sürekli. dışarda bir sürü insan iş bekliyor, bu sümsük aklı beş karış havada.


 • adivar  (03.01.18 19:23:26) 
bu kisinin is tanimi belli, degil mi?

herseyi yazili yapiyorsunuz? konustuklarinizi dahi e-mail'e dokuyorsunuz? kimsenin "bilmiyordum, zannediyordum..." deme sansi yok?

yaptigi isin onemli olmadigini filan mi dusunuyor? ilaveten, sikilmak nedir? bassin gitsin, o zaman...

performans degerlendirmeyi nasil yapiyorsunuz? islerin bunlar, bunlarin puanlari nazarimda bunlar... gelistirilmesi gereken yeteneklerin bunlar... suren bu kadar... bir nevi ihtar olacaktir. kisisellestirmeyin, duygulari karistirmayin, resmi tutun herseyi.
 • e haliyle  (03.01.18 19:40:17) 
Sıkılmak gibi bir lüksü yok. Eğlenmek için mi çalışılırmış?

2003 yılında benzer bir pozisyonda çalışıyordum. Her gün pür dikkat verileri giriyordum. Yapılması gereken yazışmaları, yapıyor, yöneticime haftada iki kere yazılı rapor veriyordum tamamladığım işler hakkında. Bir de altımda 5 kişi çalışıyordu, onların işlerini takip ediyor ve bitirilen işleri ajandamda tikliyordum.

Ben olsam kovarım. Böyle çalışma sistemi olmaz.
 • old possum  (03.01.18 19:54:24) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.