[]

Duygusal olmak iyi midir? kötü müdür?

sb
 
kötü.


 • elorelia  (03.01.18 11:03:50) 
iyi midir kötü müdür bilemeyeceğim fakat hem kişi hem de çevresi için zor bence.


 • rahip janick  (03.01.18 11:04:53) 
kötü +1


 • Cesario  (03.01.18 11:06:38) 
hem iyi hem kötü. ne iyi ne kötü.

bunları belirleyen faktör de karşıdaki kişi/ler.

duygusal olman sayesinde dünyadaki en mutlu insan da olabilirsin, duygusal olman yüzünden seni dünyadaki en mutsuz insan da yapabilirler.
 • onemoremile  (03.01.18 11:15:29) 
Yerine ve şartlara göre değişir.


 • simderun  (03.01.18 11:34:32) 
nasıl kötü ya? yerine göre değişir. hem hangi konuda duygusal olmak? bu da önemli.


 • hep mutlu olmak istedim  (03.01.18 11:35:15) 
Duygusallıktan ne anlaşıldığına bağlı. Gözlemlerime göre iki farklı anlamda kullanılıyor. Biri çok duygulu hassas bir insan olmak, biri de her türlü etki karşısında mantığı drğil duygularının yönetiminde tepki vermek, yani duygularına esir davranan biri olmak. İkincisini kastediyorsan kötü. Hiç iyi bir yanı yok onun. Ama ilkini kastediyorsan, mantığı kaybetmediğin sürece çok iyi bir şey.


 • yaren  (03.01.18 11:46:17) 
Kötü


 • powerpufgirl  (03.01.18 12:17:55) 
@yaren +1 olmakla birlikte duygu güdümlü olmak sokakları dilenci, sinyalci ve çocuk dolu yapar. Bir işi layık olana değil, muhabbetiniz olana vermenizi sağlar. İletişiminiz olan birinden haksızlığa uğradığınızda ya da yanlışa şahit olduğunuzda durumu düzeltme değil, ilişkiyi koruma yolunu seçmenize sebep olur.

Bakıyorum. Duygusal ya da duygu güdümlü olmanın 1 (yazıyla bir) tane bile faydasını görmüyorum. Tabii duygusallığın karşılığı da distopya modunda soğukluk olmamalı.
 • nawar  (03.01.18 13:10:55) 
%100 kötü


 • birdposing  (03.01.18 13:13:15) 
her türlü kötü


 • firemanjonny  (03.01.18 15:09:15) 
yaren'in 2 analizinde de duygu tarafındayım. iyi olduğunu söyleyemem fakat "ben böyleyim."


 • rain when i die  (03.01.18 15:12:41) 
Asiri genel soru. Iyidir. Kotudur. Duygu, dolayisiyla duygusallik cok genis bir kavram. Duygu denen sey de tek bir duygu cesitinden ibaret degil. Gunluk konusmada bahsettigimiz "duygusallik" ise bahsettigin, genel olarak kotudur.


 • stavro  (03.01.18 15:14:25 ~ 15:16:10) 
Myers-Briggs testi sonucu mu bu? Asagida da sezgisel olma kismi var. -NF- mi ciktiniz?

Boyle bir test sonucu ise, bu kisilik gruplari ya da duygusallik/sezgisellik 0-1 degil. Size test sonucu olarka yuzdeler cikmasi lazim. Yani %54F - %46T de olabilirsiniz; %80F-%20T de olabilirsiniz. Ikisi de F grubundan ama aralarinda fark var ve bunlarin uc olmasi bile "Ben mantigi komple elden biraktim, meczup oldum, vira vira takiliyorum", "Sulugozun tekiyim, her halta agliyorum", "Mantikli olani asla secemiyorum" anlamina gelmiyor. Anlami su "Mantikli olan iyi sartlarda bir seyler beni duygusal olarak rahatsiz ediyorsa, o mantikli secimi yapmayi tercih etmem. Daha kotu sartlar altinda daha rahat hissedebilirim bu durumda". Bu duruma iyi de olabilir, kotu de olabilir, hicbiri de olmayabilir. Bunun anlami "Torpil yaparak isi almak beni rahatsiz ediyor, vicdanim el vermiyor" da olabilir, "Arkadaslarimin beni kullanmasina izin veriyorum ve karsiliginda bir sey almiyorum" da olabilir, ikisi bir arada da olabilir. Ayni sekilde mantikli olmak da boyle. Bunun da anlami "Ben bir sey hissetmem, hep akilci kararlar alirim" demek degil. Ikisinin de anlami "Benim rahat oldugum ve bana tatmin saglayan kararlarimin kaynagi biraz daha agirlikli olarak duygulardir/mantigimdir". Mantikli olan karar ve duygusal olan karar da her zaman celismez. Celisse bile bunlarla alacaginiz bir karar dogru/yanlis olmaz, kisa vadede sizi tatmin eden karar olur. (Hem mantik,hem duygu icin) Daha dogrusu kararin dogru, yanlisligi kararin kaynagindan anlasilan bir sey degildir.

Bu sonuc sadece size bir ayna. Herhangi birinin cok olmasi, az olmasi sizin bu ozelliklerinizi nasil kullandiginiza, hakim kisiliginizle ne gibi kararlar aldiginiza bagli. Ornegin, toprak kazilacak. Birinin elinde kurek, digerinin elinde bahcivan beli var. Ikisi de ise yariyor. Bu test size sadece "Elimdeki arac bu, elimde bu malzemeler var" diyor. Onlari nasil kullanacagini belirleyen yine sizsiniz. Kisiliginiz yoneticiniz degil, sadece elinizdeki arac.

Ikisinde de uc tarafta olmanin arti eksileri var. Ortada olmanin da arti eksileri var. Sadece avantajlariniz ve dezavantajlar farkli. Eklemek lazim, avantajlarin ve dezavantajlarin olmasi "Sunu yapamaz bu ozellikteki bir kisi" gibi bir anlama gelmez. Basarili insanlarin da, basarisiz insanlarin da (neye gore tanimlarsaniz tanimlayin) duygusallik, sezgisellik, vb acisindan tek bir kisiligi yoktur. Yani E'ler basarilidir, I'ler basarisizdir; diye bir sey yoktur.

Ayrica, stres altinda ya da ozgur kaldiginizda, farkli sartlarda tamamen o kisilik ozelligini de sergilemeyebilirsiniz. Ornegin, INFJ tipinin stres ve baski altinda INTP'ye donebilecegi soylenir. Yani, "Ben su kisilikteyim, o halde buna uygun tepkiler veren bir insanim, Salon insaniyim" diye bir sey de yok. Ornegin, su TED konusmasi introvert bir insanin isini yaparken nasil extrovert bir hale geldigini anlatiyor. Cok da tatli.
www.youtube.com
Ozetle, farkli alanlarda farkli kisiliginiz de olabilir. Sokakta canavar, evde psikopat, iste kedi olabilirsiniz, vb.
 • aychovsky  (03.01.18 18:48:46 ~ 18:54:53) 
Berbat


 • i m cool with that  (03.01.18 19:13:12) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.