ev sahibi ile pazarlık stratejileri

önümüzdeki ay dairedeki 3. yılıma giriyor olacağım, geçen şubat kontrattaki maddeye istinaden %10 luk bir kira artışı olmuştu, birkaç sorum olacak.

1- "kiramı her ay aksatmadan ödüyorum zaten" diyip ev sahibine zam yaptırmadan birkaç sene aynı dairede oturan arkadaşlar bunu nasıl başarıyor?

2- yi-üfe'ye göre benim bu yıl artış %13-14'ü bulur, ben %7-8de falan diretsem kontrata istinaden ev sahibi bir sıkıntı yaratabilir mi bana?

3-kontrat ilk yıl sonunda dolan bir şey mi yoksa otomatik yenilenmiş mi oluyor?

teşekkürler.

bu işler tamamen ev sahibinin iyi niyetine ve senin pazarlık gücüne bağlı. eğer oturduğun semtte atıyorum ev kiraları 2500 TL iken sen 1600'e oturuyorsan o zaman ev sahibi çıkman için herşeyi yapabilir.

  • hosein  (03.01.18 11:41:08)
1- Hem ev sahibi hem kiracı olarak yaşamış birisi olarak kiraya zam yapılmamasını hiç duymadım. Zaten kirayı aksatmadan ödemek kiracının yükümlülüğü, yapması gereken bir şeyi yaptı diye neden hiç zam olmasın ki?

2- Anca kirayı düzenli ödüyorsa, ev sahibine dert tasa vermiyorsa ev sahibi de iyi niyet göstererek %14 yerine daha düşük bir oranda zam yapabilir (ben şahsen öyle yapıyorum). Ancak bu ev sahibinin inisiyatifinde olan bir şey. Yani siz %7-8'de diretirseniz "evimden çık o zaman" da diyebilir, neticede kiracı kontratta yazan oranda zammı peşinen kabul ediyor zaten. Ev sahibi bunun üstüne çıkamaz ama kiracı da bunun altına inemez. Karşılıklı anlaşarak bir orta yol bulunmalı

3- Kontratta yazar ama genelde eğer bitmesine 1 ay kalana kadar aksi belirtilmemişse otomatik olarak yenilenir
  • crown  (03.01.18 11:43:40)
1. Ev sahibinin iyi niyeti, kiracının başarısı değil. Her ay aksatmadan kira ödemek lütuf değil ki, kiracının yasal sorumluluğu zaten.

2. %10'a razı edersen iyi bir oran bence.

3. Her sene otomatik olarak yenilenir, yılı dolmadan (kalan süreden emin değilim) sözleşmenin bitirilmek istendiği taraflarca dile getirilmeli.
  • John Bloor  (03.01.18 11:45:55)
geçen ay zam dönemiydi. zam yapmadık karşılıklı anlaşarak. ev sahibiniz iyi niyetliyse ve makul sebepler belirtebiliyorsanız zam yapılmadan yenilemeniz mümkün. yaşadığım çevrede benden az kira veren daha iyi evler bulunuyor. ayrıca çevrede kiralık ve boşta olan bolca ev var. buradan anlaşılıyor ki kiracı bulma problemi var vs vs. bu tip argümanlarla konuşulabilir.

  • stanley weber  (03.01.18 12:14:21)