[]

hamilelikte kilo alımı/enfeksiyon

selamlar.
hamilelik ile ilgili iki sorum var.
1. şu haftalarda şu kadar kilo alımı normaldir gibi ibareler neye göre hesaplanıyor yani (tamamen sallıyorum) hamile kişinin 20. haftada 5 ila 8 kilo almış olması normaldir gibi şeyler. bir de hamilelikte diyetisyene gidilse gereksiz kilo alımının önüne geçmek için faydalı olur mu yoksa en iyisi bu dönemde kiloyu takmayıp (ama dikkat ederek tabii) doğumdan sonra mı diyetisyene gitmek?

2. her hamileye rutin şekilde enfeksiyon için test yapılıyor mu yoksa başka belirtiler nedeniyle mi yapılıyor? internette hep görüyorum "enfeksiyon çıktı, ilaç verdi doktor" diyen hamileleri. ben gittiğimde bebişe bakıp gönderiyorlar, sadece 20. haftada rutin denilerek bir idrar ve kan testi yapıldı onlarda da hiçbir sorun yoktu.

teşekkürler.

 
doktor değilim, kadın da değilim. yazacaklarım tecrübeye dayalıdır. baba tecrübesi.

1. bu tamamen bünyeye, vücut kitle engeksine bağlı bir şey. en doğrusunu doktorunuz söyler. genellikle "şu şu haftaları arasında şu kadar kilo alımı normaldir" şeklinde değil, "şu kiloyu geçmezseniz iyi olur" şeklinde üst sınır belirterek söylerler benim bildiğim.

2. "enfeksiyon testi" diye bir test yok. tam kan sayımı yapılır, bununla birlikte crp de istenir. crp yüksekse enfeksiyon şüphesi vardır. lökosit mökosit de yüksekse büyük ihtimalle enfeksiyon vardır (ne yükselince enfeksiyon varlığı anlaşılır bunu doktorlar söylesin). bence bahsettikleri budur. rutin kan tahlili yapıldıysa bunlara da bakmışlardır. şimdi benim hanımın testlerine baktım, 23. haftada kan ve idrar tahlili, bir de şeker yüklemesi yapılmış. crp bakmamışlar ama kan sayımı da normal çıkmış. oun dışında enfeksiyon falan diye özel bir şeye bakmamışlar.
  • kibritsuyu  (02.01.18 16:03:50) 
kadınım,anneyim.
öncelikle özel bir sağlık probleminiz yoksa (diyabet, obezite vb) ne dogum öncesi ne de sonrası diyetisyene ihtiyacınız yok.
temel kural belli; her iki dönemde de işlenmiş paketli gidalardan uzak durmak


ağır yağlı yemeklerden kaçınmak
öğün atlamamak
porsiyonları abartmamak
şeker içeren gıdaları tüketmemek veya azaltmak

yeterli vitamin, lif, protein almak.

bunları yaptığınız zaman vücut ihtiyacına göre kilo alıyor, doğumdan sonra da (özellikle 6 aydan sonra) güzelce kilo veriyor.

ama iki kişilik yer, pasta poğaça vb tüketir, beslemenize dikkat etmezseniz kilo vermediğiniz gibi alırsınız da... maalesef dog um sonrası kiloları kendisinde kalan tüm arkadaşlarım beslenmeye özen göstermedi. çünkü evde izinli kalınan bir dönem olunca bol miktarda pasta börek kısıra da maruz kalınıyOr.

yapabildiğiniz ölçüde yürüyüşü dd ihmal etmeyin. özellikle bebek doğduktan sonra eve kapanmayin. aktif spor yapmanıza gerek yok. yürüyüş de gayet is görüyor.

enfeksiyona rutin yapılan testlerde bakılır.crp değeridir.
ayrica bakilmasi için şikayetin izin olması gerekir. hamilelikte idrar yolu enfeksiyonuna çok sık rastlanır.
düzenli çamaşır değiştirmek, bol su içmek, hijyene dikkat etmek (mümkünse temizlik için sabun vb tahriş edici şeyler kullanmayın. özel intim kelleri kullanabilirsiniz. ama en güzeli duru su) sizi enfeksiyona karşı korur.
grip için de elleri sıkça yıkamak, avm gibi ortamlara girmemek, acık havada bol oksijen alıp evi havalandırmak gibi önlemler gayet ise yarar.
  • balik kraker  (02.01.18 17:19:06) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.