[]

duyurunun veterinerlerine / bilgelerine soru

selam,

21 aralıkta kedimizi (3 yaşında, erkek, kısır) iç parazit aşısı için veterinere götürdük. orda rutin kontrolde kulağında kir olduğu için kulağı temizlendi. iğrenç derecede kirliymiş kulağı ve sağ kulakta enfeksiyon varmış. onun için kulağına damla damlattı doktor.

o gün eve geldiğinde hayvan baya sersemdi, koltuğa falan zıplarken tutturamıyordu. sabaha kadar ağladı nerdeyse.

o günden sonra biz iki kez daha kontrole gittik. ilkinde enfeksiyon geçmediği için bize bir merhem krem kulağın içine sıkılan. 3 gün onu kullandık sonra tekrar gittik kontrole. kulağı geçmiş dedi.

esas sorunumuz, kulağının ilk kez temizlendiği günden veri kuru mama yiyemiyor. ödül maması bile yemiyor. yaş mamayı da oldukça zor yiyor. çiğnemeye/yutmaya çalışıp geri bırakıyor mamaları ve çok az su içiyor. bir şey yutmaya çalışırken kafasını kuş gibi ileri geri yapıyor.

bu akşam tekrar veterinere götüreceğiz. ancak çok endişeliyim. çocuğun yutkunmasını temelli bozmuş olabilirler mi, zamanla geçer mi?

veteriner, kulağı ağrıdığı için yutkunmakta zorlanıyor olabilir dedi kontrole gittiğimizde. ağzında, boğazında, dişlerinde bir sorun yok dedi.

normalde çok iştahlı ve tombik bir kediydi, şimdi aç geziyor. yemek istiyor ancak yiyemiyor.

napayım ben, veterinere bozdunuz kedimi diyeyim mi? endişeden ölücem, nolur içimi rahatlatın.

teşekkürler.

not: geçen hafta son gidişimizde "hala yemiyor olursa getirin, kan değerlerine ve eklemlerine bakalım" dedi. bugün muhtemelen onlara bakacak.

 
herhalde şu merhem dediğiniz ucuna uzun aparat takılıp içine sıkılan, ben de dönem dönem kullandım ama kedilerimde bir değişiklik olmadı. hatta bazen birkaç gün günde 2 kere arka arkaya yapıyordum. kulak uyuzu vs. için kullandık. zaten damla vs. işe yaramazsa kullanılıyor o.

yani belki sıkarken içinde bir yere zarar vermiş olabilirsiniz diye düşündüm ama damladan sonra oldu diyorsunuz. acaba kulağında zar vs. bir şey tam gelişmemiş de içeri gitmiş olabilir mi? sadece fikir yürütüyorum tabi, veteriner falan değilim. kulak denge işine de katkı sağladığı için aklıma o geldi.
  • passion rules the game  (02.01.18 11:46:03) 
kan değerlerine de baksın tabi ama kaç gündür düzgün beslenemeyen bir kedinin kan değerleri normalin altında çıkacaktır doğal olarak. çocuğun kulağını detaylı inceletin, ısrarcı olun hatta. belki o kulağın o şekilde olmasının bir sebebi vardı, üstünkörü incelemeden müdahale ettiklerinde daha beter bir sorun çıktı. çok geçmiş olsun, iyi veteriner hekim şart. istanbul'da iseniz öneride bulunabilirim.


  • evde liyakat kalmamis  (02.01.18 13:17:46) 
şu an inanamıyorum hocam. geçen sene aynısı biizm başımjza geldi. kulağına bir alet sokup veteriner temizledi eve geldik hayvan sersemledi. korkmaya tutunamamaya başlaıd ve en büyük sorun mama yiyemedi. kuru mamayı ağzında tutamıyordu düşürüyordu. kabus gibi 3 hafta yaşadık. yaş mama verdik onu kısmen yaladı ama tam yiyemedi ağzından düşürüyordu. elimle tek tek ağzını açıp ittiriyordum, şırıngaylada su veriyordum. istanbulda en iyi denen veterinerlere götrüdüm ilk defa böyle bir şeyle karşılaştıkalrını söylediler, vet fak dekanlarıyla bile görüştüm, genel kanı kulak içinden geçen sinirler çene kaslarını da etkiliyordu, kulak temizlenirken kullanılan ilacın bu sinirlere zarar verdiğiydi. ama kimse emin değildi. istanbuldan kalkıp ankara ya gittik ateş barut hocaya petcode, mr fln çekildi ama orada da bir şey çıkmadı. hiç bir veteriner anlayamadı ne olduğunu.

hayvan kendi etrafında dönüyorsa ya da kulağını kaşıyords iltihapdsn oluyor diyorlardı ama bizde bu belirtilerde yoktu

her götürdüğümüz veterinerde bir şey söyledi tedavü uyguladı bir ton ilaç.

ama sonra 3 4 hafta sonra kendi kendine düzeldi, ilaç fln vermeden düzeldi.

birerir aynı olmuş bizimle durum, kafasını ileri geri yapıyordu videolarını çekmiştim keşke silemseymişim.

yani hangi veterinere götürürseniz götürün emin olun bulamayacaklsr bir şey, ben dekanlardan tutun da amerikadan kıbrısa gelen kedi nöröloğuyla bile görüştüm. herkes ilk defa böylr bir şey duydum diyordu.

tavsiyem aç kalmaması için elle tek tek mama yedirin ve su çok önemli, zorla şırıngayla su verin

yardımcı olabileceğim bir şey var ise özelden mesaj atın telefonds konuşuruz
  • oscar  (02.01.18 14:20:40) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.