[]

pompa hesabı

a, b, c noktaları var. Amacımız suyu a noktasından b noktasına belli bir debiyle taşımak. Bu sırada yol sabit yolu değiştiremiyoruz. a'dan önce c'ye sonra b'ye gidebiliyor su. ve yükseklikler de c > b > a şeklinde. bu durumda hesapları nasıl yapmam gerekli kafam karıştı. direkt c'ye basmaya çalışsam b'yi hiç hesaba katmamış oluyorum. onun daha aşağıda olması bi şeyleri değiştirmeli? direkt b'ye göre hesap yapsam hiç olmaz su c'ye çıkamaz bile o zaman. ee nasıl olucak peki bu?
 
Borunun çapını değiştirebilirsin.


  • dissendium  (02.01.18 00:30:42) 
düz mantıkla, direkt c'ye basacaksın, oradan zaten yokuş aşağı kendisi gidecek b'ye. bazı şehirlerde yükseğe yapılan su depoları gibi.


  • captainobvious  (02.01.18 00:43:20) 
a b ve c açık bir sisteme bağlı ise durum farklı, kapalı ise farklı olur. mesela hepsi aynı boru üzerinde noktalar ise su a dan c ye ordan b ye sifon mantığı ile gidecek dolayısıyla daha az güç harcayacaksın. ama açık sistem ise dediğin gibi önce c ye taşımak için gerekli enerjiyi hesaplaman gerek.


  • sttc  (02.01.18 00:46:11) 
A dan c ye basman yeterli. B ye yerçekimi kuralıyla yani kendi cazibesiyle akacaktır. Yani a dan c ye gönderdiğinde olay çözülür


  • neysene  (02.01.18 11:08:56) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.