Kediyi yeni mahalleye taşımak

Bebekken kediyi eve aldık, bir yaş civarı cinsel hayatını yaşaması için apartmanın bahçesine çıkardık, sonra eve almadık. Sokak kedisi oldu. Apartmanın giriş katında da atölyemiz var ve biz oraya gittikçe (iki günde bir diyelim) o da pencereden içeri giriyor, sevdiriyor, bazen mama veriyoruz. Yaklaşık 1 senedir de bu şekilde yaşıyor. Yani bize bağımlı değil, dışarda kaldırıma dökülen mamaları yiyor, bahçede bulduğu haşeratı yiyor.

Ama apartmanın kapısından içeri girmeye başlamış ve komşular bundan şikayetçi. Şimdi biz yaklaşık 750 metre uzaktaki bir evin giriş katına taşındık. Bu kediyi buradaki bahçeye taşımayı düşünüyoruz. Strafor kutudan yuva yaptık, ona alışırsa yuvayı yeni bahçeye götürdüğümüzde oraya da alışır diye ama içine girip çıktı bir daha da girmedi. Nasıl halledebiliriz bu işi? Yeni bahçeye, sokağa nasıl alıştırırız da eski bahçesine dönmez?

tek çare yemek ile alıştırmak. sürekli bulunduğunuz evde besleyin. bir süre sonra oraya alışacaktır bence.

  • erncnr  (01.01.18 22:52:25)
Birkac gun eve alin, yogun sevgi verin :)) guzel mamalar verin, sonra cami acik birakin, kendi ciksin, girer diye dusunuyorum tekrar. Bir muddet boyle goderse de yeni apartmana da bu sekilde alisabilir. Kediler icin yer degistirmek biraz travmatik oluyor ve cok ilginc, bazi sinirlarin da disina cikmiyorlar. benim kedim genelde evde, ama disari da cikiyor. Disarda beni gorup yanimda yurumeye baslar mesele, ama bir cizgisi var, oradan ileri kesinlikle gitmiyor, arkamdan bagiriyor. deli hayvanlar:)

  • honfleur  (01.01.18 22:54:46)
Aşırı tüy bıraktığı için yeni eve almayı istemiyoruz. Halılar, koltuklar, kıyafetler aman allahım :) Eve alıştırmadan bahçeye alıştırabilsek şahane olacak. Yuvayı bahçeye alsak, biz de bahçede takılsak vs.

  • uepuey  (01.01.18 22:59:50)