[]

FIP Hastası Kedim İçin Önerilere İhtiyacım Var

Merhaba,

3 aylık kedimizin, yaptırdığımız testlerden sonra FIP hastası(ıslak) olduğu ortaya çıktı. Kendisini yaşatabilmek veya ömrünü biraz daha uzatabilmek için ne yapmamız gerektiğini tecrübeli sahiplerden öğrenmek istiyorum.

Bu öneriler mama olabilir, bitkisel ilaç olabilir, aklınıza her ne geliyorsa olabilir. Akıl almaya ihtiyacımız var. Yardımcı olabilecek birileri çıkarsa çok sevinirim.

Sözlük dışı iletişim için: udkarahan@windowslive.com

 
mesaj atıyorum size..


  • kerem555  (28.12.17 20:41:04) 
Sürekli evde değil miydi, nasıl olmuş anlamadım


  • Cursed Chico  (29.12.17 00:56:33) 
Merhaba, FİP ile ilgili buraya www.eksiduyuru.com yazmıştım.

Olduğu gibi buraya da yapıştırıyorum:
"FİP ile ilgili olarak, FİP başlıbaşına bir virüs değildir, Corona (FCoV) virüsünün mutasyona uğramış halidir. FCoV kedilerin %80-90'ında görülen bir virüstür. Bu virüsün mutasyona uğrayıp FİP'e dönüşmesi ya kedinin bağışıklık sisteminin zayıflaması durumunda ya da kedinin aşırı strese girmesi halinde gerçekleşiyor.
Siz vet'e götürün, durumu anlatın, tabi güvenilir, kapsamlı bir yer, tercihen hastane olsun. Yaklaşık yaşını söylerler zaten, o yaşa göre sağlık durumu nasıl (zayıf mı vs) onu da söylerler.

İlk kedisini henüz 2 aylıkken FİP'ten kaybetmiş biri olarak o süreçte çok şey araştırıp okudum, Cornell Uni'nin makalelerine kadar. FİP için yalnızca Pfizer bi aşı geliştirmişti ancak %30 civarı başarısı vardı galiba. FİP'e karşı en etkili yöntem (koruyucu olarak tabii ki) iyi beslenme, vitamin desteği, bağışıklığı güçlü tutmak ve stresten korumak.

Şu sayfayı okumanızı öneririm: www.vet.cornell.edu

Özellikle de:
"FIP is not a highly contagious disease, since by the time the cat develops clinical disease only a small amount of virus is being shed. Feline coronavirus can be found in large quantities in the saliva and feces of cats during the acute infection, and to a lesser extent in recovered or carrier cats, so it can be transmitted through cat-to-cat contact and exposure to feces."
Özetle FİP bulaşıcı bir hastalık değildir, FCoV salyada ve dışkıda aşırı miktarda bulunur, bu da kediden kediye temas (ağız-burun teması) ya da dışkıya maruz kalma ile bulaşabileceğini ifade ediyor."
  • zwiegesprach  (05.01.18 09:05:13) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.