Tetanoz olur muyum?

Yatağın altının tozunu alırken metal bir şey elimi çizdi, paslı olup olmadığını da göremiyorum. Üç sene önce de tek doz tetanoz aşısı vurulmuştum. Endişe etmeli miyim?

Geçmiş olsun. Aşının koruma süresi 10 yıl diye biliyorum.

  • a day at the races  (28.12.17 16:17:26)
Tetanoz sadece pastan olmaz, oksijeni düşük ortamlarda olur. Ben olsam aşı olurdum. Tetanozun kaslara ne yaptığını öğrenirseniz koşarak aşıya gidersiniz.

  • renegade  (28.12.17 17:58:40)
Bence ne olur ne olmaz diye bir tetanoz aşısı yaptırın.

  • simderun  (28.12.17 18:40:19)
30 yaşın altındaysan zaten çocukluk ve okul çağında yapılan aşılar seni korur, ki 3 sene önce de yaptırmışsın.

Korkma, zaten nemli, eski, kirli bir paslılık yoksa her paslı şey tetanoz yapacak diye bir şey yok. Tetanoz pastan çok nemli toprakta oluyordu yanlış hatırlamıyorsam.

Yani inşaatın önünde gezerken topraktaki farketmediğin çivi ayağına batarsa git aşı ol, ama evin içindeki bir olaydan tetanoz bulaşması ihtimali önemsenmeyecek kadar düşüktür. Belki de böyle bir vukuat olmamıştır bile bugüne kadar.

Ha çok takıntılıysan, anksiyete filan varsa git vurdur, 5 dakikalık iş.
  • John Bloor  (29.12.17 09:38:29)