İngilizce kitap okumaya nasıl basladiniz?

Okul zamanlarında okuduğum birkaç ingilizce hikaye ve tabii ki mesleğim ile ilgili olan makaleler, kitaplar dışında ingilizce kitap okumuslugum pek yok. Kitaplarımı genelde fransizca ve türkçe okuyorum, anlamlarını bilmediğim sozuklerin altlarini çizer, sözlükten bakar sonra da yanına minicik not alırım. Okuduğumu hemen anlamak da işime geldiği için ingilizce okumaya pek zorlamadim kendimi.

Artık yavaş yavaş ingilizce de kitap okuyayım dedim; e-readerima eskiden turkcelerini okuduğum, ince iki kitabı yükledim (martı ve küçük prens). Yanıma bir de defter alayım, bilmediğim sözcüklerı vs not alırım diye düşündüm. Zamanla da daha kalın kitaplara geçerim dedim. Bu mantıklı olur mu? Siz nasıl okumaya başladınız? Ne tavsiye edersiniz? Kitaplar bir haftadır yüklü, cesaret edip okumaya başlayamadim bir türlü.

Teşekkür ederim şimdiden herkese.

İlk başlarda her yazan şeyi anlayacagim diye kasmayin kendinizi. Belki ilk okuyusta ancak %40-50 anlayacaksınız. Ama zamanla bazı sözcükler ve kaliplarla sürekli karşılaşacak ve onları kendiliğinden öğreneceksiniz. Fransızca bilmeniz büyük avantaj. Bonne chance :)

  • ovungec zeus  (26.12.17 18:56:41)
harry potter kitaplarıyla.

ingilizcede stageli kitaplar harici hiçbir kitabı okuyamazdım. o zamanlar harry potter 5'e kadar okumuş, 6. kitabın çıkmasını bekliyorum harıl harıl. çıktığı gibi emule'den indirip okumuştum ve inanılmaz akıcıydı. 7. kitabı da çıkmadan iki gün evvel fotoğrafları internete düşünce okudum baştan sona ingilizce. sonradan ilk kitapların da ingilizcelerini satın alıp okudum. sonradan bir baktım ingilizce kitaplar da hayli hayli okunuyormuş...

harry potter'ın çok akıcı olması işinize yarıyabilir. sıkmıyor. kelimeleri de konteksten çıkarırsınız. hatta bir kısmı zaten o dünyaya ait uydurma kelimeler...
  • dilemma of subscribtionability  (26.12.17 19:11:51)
Ingilizcem gramer acisindan yeterli olmasina ragmen uzun bir sure derslerdeki metinler disinda ingilizce (roman ya da hikaye) okumadim. Ilk okudugum ingilizce kitap Sampiyonlarin Kahvaltisi'ydi. Sonra John Green'in kitaplarina basladim. Elinizdeki e-reader kindle ise paraya kiyip amazondan word wise enabled kitaplar alin. Nasil anlatabilirim bilmiyorum ama boyle bir rahatlik yok.

  • ganbatte  (26.12.17 19:38:06)
Uzunca bir süre hiç okumadım çünkü İngilizce roman okumaktan zevk almıyorum. Sonra non-fiction kitaplar oldu okumak istediğim, attım kindle'a okumaya başladım, bilmediğim kelime olunca da tıklayıp bakıyorum arada.

  • i was made for you  (26.12.17 19:58:43)
Kindle ile okursanız kelimlere bastığınızda sözlükten görebiliyorsunuz (İngilizce-İngilizce) ben öyle okuyorum genelde.

  • osmanyueksel  (27.12.17 00:29:10)
Anadilim ingilizce oldugu icin aslinda soru benim icin Turkce kitap okumaya nasil basladiniz gibi bir sey oldu. Mesela ben turkce kitap okumaya Oguz Atay ile baslladim. Sonrasi geldi zaten :)

  • bedbed  (27.12.17 00:54:57)