[]

Kuzeyi görmüş arkadaşlar bi el atarlarsa seviniriz.

Herkese iyi akşamlar!

Şubat ayında gidiş dönüş Kopenhag biletimiz ve toplam on beş gün süremiz var. Planımız bu sürenin bir haftasını Danimarka'nın kuzeyinde bir haftasını güneyinde geçirmek. Yani önce kuzey ışıklarını görüp sonra da fazla üşütmeden aşağılara geri koşmayı planlıyoruz. Şimdi gelelim kafamıza takılan kısımlara:

1. Kopenhag-Oslo-Bergen-Oslo(Oslo'ya dönmeden kuzeye tren olmadığı için)-Trondheim(transit)-Bodo(transit)-Reine köyü-Stockholm gibi bir sıralama yaptık kuzey kısmı için. Güzel bir rota mı sizce? Eklenmesi gereken atladığımız bir şehir var mı Danimarka-Norveç-İsveç hattında?

2. Reine köyünden İsveç'teki Stockholm trenine ulaşımı nasıl sağlarız?

3. İlk sorudaki rota bir haftaya sığar mı?

4. Stockholm'den sonrası için nereyi önerirsiniz? Feribotla Helsinki, Tallin, Riga gibi bir rotayla Kopenhag'a dönüş mü yoksa uçakla Varşova-Krakov-Prag mı daha iyi olur?

5. Burada ilaveten şunu da sormak istiyorum: Yaşadığım şehirde dün katıldığım couchsurfing event'inde tanıştığım bir arkadaş, 15 günlük interrail biletinin fazla pahalı olduğunu ve polskibus, blablacar gibi alternatiflerle daha uyguna getirebileceğimi söyledi. Bu noktada ne önerirsiniz? (Bileti henüz almadım ama alacaksam yılbaşı gelmeden almam gerekiyor, %15 indirimli şu günlerde, acaba bu indirim tcdd'de de geçerli midir?) İnterrail bileti kuzeyde de epey iş yapıyor mu?

6. 1E4K olacağız bu seyahatte. Kalacak yer sorunumuza en iyi çare airbnb midir? Gelecek kişiler hep kız olunca couchsurfing'e de fazla cesaret edemiyoruz. Airbnb de daha önce kullanmadım. Zaten couchsurfing hakkında da detaylı bilgim yok, referansım olmadan bulma şansımızı ne kadar görüyorsunuz?

7. Son olarak; yapacağımız fake hostel rezervasyonları da olacak muhtemelen pasaport kontrolünde gösterebilmemiz için. Bunların birini arayarak rezervasyonumuzu teyit etme durumları oluyor mu?

 
1-rota guzel, sure olarak az bile.
2-reine'den bodo, bodo'dan otobusle narvik, narvik'ten stockholm'e tren.
3-sigar ama yorar. rahata aliskin travelersaniz zorlar.
4-stockholm-helsinki-krakow olabilir. sto-hel feribotu guzeldir, dinlenirsiniz hem. hel-kra ucak biletleri de ucuz.
5-otobus cogunlukla ucuza gelir, maddi durumunuzu zorlayacaksa otobus daha iyi olabilir. tren istasyonlarinin ulasim rahatligi, yatakli trenler, trende yer olsa da olmasada gidebiliyor olmaniz ve tren atmosferi ayri bir durum. rotaniz uzun, bence o yollar otobusle cekilmez.
6-couchsurfingde 5 kisi yer bulmaniz cok zor, kuzeyde hosteller pahali. airbnb dogru karar.
7-iptal etmeyin rezervasyonlari vize cikana dek ? cok uc noktada kontrol edebilirler, plan yatmasin.
  • lanc  (24.12.17 22:23:51) 
3- bir hafta çok az.
6- 5 kişi couchsurfing olmaz. airbnb yapın, 5 kişi kolay bölüşür.
7- otel rezervasyonlarını bir kez bile kontrol ettiklerini görmedim.
  • pinkpeony  (24.12.17 22:28:07) 
kopenhag'dan bergen'e direk ucak vardi yanilmiyorsam bu arada, oyle baslarsaniz vakitten tasarruf edebilirsiniz.


  • lanc  (24.12.17 22:49:56) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.