Pizzanın Türk Mutfağına Girişi

Nasıl oldu? Daha doğrusu hakikaten linkte anlatildigi gibi mi oldu??

m.star.com.tr

cool story bro.

doğru olduğunu sanmıyorum. ilk pizza hut 1989'da açılmış.
televizyonun bile her evde olmadığı zamanlarda kim nerden görecek de pizza siparişlerini arttıracak, koca ülkeye pizza girecek.. zaman içinde girmiş ve gelişmiş bence..
  • Kusursuz dostlarin dort ayagi vardir  (21.12.17 18:00:06)
linkteki yazıyı okumuştum ve evet bence de öyle oldu.

  • papazi dovdurmeyecektik  (21.12.17 18:31:53)
Tarihin yanlış olduğunu ve Türkiye için geçerli olmadığını düşünüyorum.

İstanbul'da 80'li yıllarda Taksim'de "Kral ve Ben" pizza yapardı ve bizim gençlik bayıla bayıla yerdi. İnternet bilgisini copy-paste yapmanın haber olmadığını görüyoruz.
  • SiyamkedisiZorro  (21.12.17 18:36:39)
@SiyamkedisiZorro

abi 80'li yılların taksim'ini bilmem ancak 90'lı yılların çorum'u için düşünürsek bence makalede gayet mantıklı bir açıklama yapılmış. copy-paste derken nereden copy-paste bizi aydınlatır mısın?
  • papazi dovdurmeyecektik  (21.12.17 18:52:48)
çocukluğumda temel reis izlerdim deli gibi, hiç de ıspanak sipariş etmiyorum eve,öyle çok da sevmem valla.
insanlar komplo teorilerine bayılıyor, her duyduğumuza inanmamak lazım.

  • coknormalinsan  (21.12.17 19:13:28)
80’lerde çocuktum, ninja turtles çıkmadan pizza zaten meşhur olmuştu. Pizza pino bağdat caddesinin en popüler yerlerinden biriydi. Kral ve ben, kristal büfe bunların hepsi pizza yapardı. Bence de cool story bro

  • kaptan memo  (21.12.17 20:57:27)
saçma sapan sunay akın hikayesi gibi bir şey, pizza'nın 90'larda tutmama sebebi direkt söylenebilir ki, alım gücü, pizza ve hamburger ucuz değildi, onun yerine pideciden pide/lahmacun söylemek hem fiyat/performans hem de lezzet olarak daha avantajlı idi. Şu anda ise et fiyatları sağ olsun, düzgün bir pide pizza fiyatında.

  • gezegen olan pluton  (21.12.17 21:01:56 ~ 21:10:41)
"1989 yılı...Türkiye ilk defa pizza dükkanlarıyla tanışır." ifadesi yanlış. 1979 yılında İzmir'de birden fazla pizza dükkanı vardı, 83-84 gibi de eve-işyerine sipariş veriyorduk.

Ninja'ların özellikle ilkokul çağı erkek çocuklarının annelerinden pizza istemesine etkisi doğrudur. 94 değildi ama, daha önce başlamıştı diye hatırlıyorum. Anneler de misler gibi pizza yapıyorlardı. "nasıl yapılacağını bilmiyorlardı" ifadesi de yanlış.
  • hayat aklini konusacak bir filozof uret  (21.12.17 21:51:57 ~ 07.02.18 08:42:44)
38 yaşındayım. apartmanın altında bir pastane vardı. bir gün kapı çaldı, pastanedeki eleman, elinde pizza "pizza makinemizin açılışı için apartmana pizza dağıtıyoruz" dedi (pizza makinesi dediği şey de bildiğin fırınmış sonradan öğrendim) ve bir tane pizza verdi. bu ninja kaplumbağalar'dan çok daha önceydi. ilk pizzayı o zaman yedim.

bu benim ilk pizza yiyişim. ama bundan da önce tunalı'da pizza pino vardı. annemler götürmüştü ama pizza diye bir şey bilmediğimizden lazanya yerdik. ama adında pizza geçtiğine göre yine ninjalardan çok önce gelmişti memlekete.

hikayede bahsedilen ise pizza hut. yine ninjalardan önce atakule'de açıldı. gereksiz pahalı ve lüks bir yiyecekti. hatta star 1'de gösterilen mistik pizzaisimli filmde peynirleri sünen pizzaları görüp canım çekmişti. bende ninjadan daha büyük etki bırakmıştır hatta.

mistik pizza filminin de tarihi 1988 imiş. hadi o dönemde memleketin televizyonunda yayınlanması 2-3 sene olsa yine ninjalardan önce. velhasıl biz pizzayı ninjadan çok önce tanıdık sevdik.

yaygınlaşması ninja kaplumbağalar diyebiliriz belki ama türkiye'yi pizzayla tanıştıran demek yanlış.
  • kibritsuyu  (21.12.17 23:28:07 ~ 23:29:33)
"Türk mutfağının demode lahmacunu, pidesi terk edilmiş, gençler gruplar halinde pizza dükkanlarına gider hale gelir."

hadi ya neresi burası? ben en kral kavurmalı pideyi en kral pizzaya değişecek üni.linin yüzde 5.42'yi geçeceğini sanmıyorum. (küsüratlı diyeyim de)
  • ya ben lan neyse  (21.12.17 23:32:30)
tarihler sallama, Istanbul Yesilkoy'deki dilim pizzanin acilis tarihi 1980.

  • cooperr  (07.02.18 01:57:50)