[]

İngilizce gramer sorusu, basit

I can hear the birds singing
Diyoruz ya,

Bunun kuralı ne?
Neden i can hear the birds to sing değil?

 
gerund kullanirsan olayin bir kismini gormussundur
infinitive kullanirsan olayin tamamini gormussundur
to arti infinitive yanlis. to arti infinitive amac belirtir.
 • Traveller  (18.12.17 00:08:10) 
I can hear the birds that sing in kısaltılması bu. That i attığında fiil sonuna ing getirmelisin.


 • karsinin aksisi  (18.12.17 00:57:15 ~ 02:28:41) 
birds who sing mi?

Ingilizce bilmiyorsunuz bari yorum yazmayin.
 • Traveller  (18.12.17 01:06:08) 
karşının aksisi,
o zaman i can hear the singing birds olması gerekmez mi?
(şarkı söyleyen kuşları duyuyorum)
 • semitika  (18.12.17 01:07:36) 
traveller, olay şu mu?

i can hear the birds singing (kuşların şarkı söylediğini duyuyorum)
i can hear the singing birds (şarkı söyleyen kuşları duyuyorum)
 • semitika  (18.12.17 01:09:22) 
semitika,

Evet.
 • i was made for you  (18.12.17 01:25:20) 
İngilizce bilmiyorsanız bari yorum yapmayın mi? Ulan ne tuhafsınız be.

www.ilyascanbay.com

@traveler bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olma.


@semitika paylaştığım linkte konuyu anlayabilirsin. Paylaştığın cümle present simple tense aktif kısaltmaya bir örnek.
Ve çevirisi de şarki söyleyen kuşları duyabiliyorum şeklinde olacak.
 • karsinin aksisi  (18.12.17 02:10:48 ~ 02:19:06) 
@microfiction hocam mesele oraya who ya da that koyma sorunu değil. Burada aktif kısaltma olduğunu vurguluyorum. Tamam who yu kaldırıp that yapıyorum. Mesele bu dwğil. @semitika Yapıyı sormuş.


 • karsinin aksisi  (18.12.17 02:23:08) 
77.5 A2 yani. Siklikla karsilastigim durum bu. Iki tense ogrenen herkes kendini Ingilizce profesoru saniyor. Bir de Turkce kaynak onermis. Komik


 • Traveller  (18.12.17 09:47:03) 
Sidiğinizi yarıştırdınız çok güzel. Ama 1 tane doğru düzgün açıklama yapan yok. Bir tane kaynak sen ver bu konu ile ilgili bakayım inceleyeyim haklıymışsınız diyeyim. Anca yerin amk yok çünkü bu daha kolay.. A2 imiş yok senin girdiğin sınavda ben senden daha yüksek almıştım vs vs

Samimi iseniz kaynak bekliyorum.
 • karsinin aksisi  (18.12.17 10:28:16) 
to sing dersen yapilmamis bir seyden bahsedersin. i want to hear the birds to sing. kuslarin sarki soylemesini duymak istiyorum.

i heard the birds singing ( kuslari sarki soylerken duydum) olayin bir kismina sahit olunuyor burda.
i heard the birds sing. (kuslarin sarki soyledigini duydum) olayin tamamina sahit olunuyor.
 • baldur2  (18.12.17 10:34:03) 
traveller'in en başta yazdigi dogru, who larla that lerle ugrasanlarin söyledikleri toptan yanlis, baldur'un en son yazdigi külliyen yalan.

gerund infinitive konusunda bazi özel fiiller var ve kendilerinden sonra gelen fiilin gerund ya da infinitive olmasi anlami degistirir.

mesela

i forgot to lock the door - kapiyi kilitlemeyi unuttum.
i forgot locking the door - kapiyi kilitledigimi unuttum.

bu yukaridaki örnek baldur'un yanlis cevabinin kaynagi. cünkü bazi fiillerde to infinitive olmamis ya da olacak bir seyi bildirebildigi gibi gerund kullanimi da olmus bitmis bir eylemi bildirebilir. ama her fiil icin böyle degildir. hear ve see fiilleri icin durum sudur.


i saw a man climb the wall - bir adam geldi, duvari tirmandi ve gitti ben eylemin tamamini gördüm.

i saw a man climbing the wall- geciyordum bir baktim adamin biri duvara tirmaniyor, eylemin tamamını degil bir kismini gördüm.

hear icin de durum aynidir. see ve hear'in herhangi bir anlami icin to infinitive kullanilmaz.

gelelim niye böyle olduguna-

1- ingilizce türkce düsünerek ve türkce anlamdirilarak ögrenilmez.
2- hicbir dil kuralla ögrenilmez, elbette yapisal kurallar vardir ama her kural her durumda degisiklik gösterebilir. bir makine manueli okuyarak makinenin nasil calistigini ögrenmiyorsunuz, sayisiz degiskene bagli yasayan bir varlik olan dili ögreniyorsunuz.
3-bir dili ne kadar bildiginiz "başarili" oldugunuz sinavlarla ölcülmez, hele yökdil üds yds gibi hatali sorularla dolu ve dil becerisini ölcmekten fersah fersah uzak olan sinavlardan aldiginiz puanlarla hava atmaya calisiyorsaniz, cok zavalli göründügünüzü bilmeniz gerekiyor.
4- her kelime bir baglam icinde ögrenilir. contextual grammar teaching türkiye de hic ragbet gören bir yaklasm degil, cünkü en basta daha context in ne oldugunu anlamakta zorlanan hocalarin işine gelmiyor. türkiye pisa sonuclarina göre okudugunu anlamada meksika ile birlikte son sirada yer aliyor. kendi dilini okuyarak anlayamayan başka bir dili okudugunda sadece kurallar ve coktan secmeli sorular görür.
5- daha cok yolunuz var, ögrenmeden ahkam kesmeye sonuc cikarmaya calismayin. ustasini izleyen bir berber ciragi gibi sessiz olun ve anlamaya calisin.
6- yillardir sizlere ingilizce ögreten ögretmenlere ingilizce ögretiyorum, onlari mezun ediyorum. bu tür durumlari gördükce ne kadar "başarili" oldugumu görüyorum, kendi "dil becerilerimi" sorguluyorum.
 • eriksatie  (18.12.17 12:06:10) 
Cambridge - Advanced Grammar in Use kitabından aldım ss'i. D bölümüne bakınız.

prntscr.com
 • kulagina kupe olsun  (18.12.17 12:16:32) 
Eriksatie Sen rahatsiz misin? benim dedigim kulliyen yalan diyorsun, benimle ayni ornekleri veriyorsun. hahaha. allahim yarabbim ya. kimse senin egonu merak ettigi icin burada degil, once okudugunu anla.


 • baldur2  (19.12.17 04:19:43 ~ 04:25:28) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.