[]

Dairede Golden beslemek çok mu zor olur?

Ailem izin verse yarın eve yavru Golden ile gelirim. Ama annem ve babam elini bile sürmez ve ben çalışıyorum. O yüzden şimdilik zor almam ama meraktan soruyorum.

1)Dairede Golden beslemenin zor yanları neler olur?

2)Tüylerini dışarda fırçalasam olur mu?

3)Tuvalet eğitimi nasıl? Yani tuvalet işini hemen kapıyor mu Golden? Bir de dışarda Husky köpek gördüm. Kakasını yaptıktan sonra arka ayaklarıyla toprak attı. Bazı köpekler atmıyor neden?

4)Erkek golden beslemenin zorluğu ne olabilir? Dişi köpekler adet vs oluyor, kısırlaştırılıyor ya, erkeğin cinsel olarak dezavantajı ne dişilerle kıyaslandığında?

not: hiç köpek beslemedim o yüzden hiç bilgim yok. tamamen bilgi toplamak için açtım duyuruyu. o yüzden "bence evde beslenmez ya da hiç beslemediysen bence bulaşma" vs demenize gerek yok, beslemiyorum zaten şimdi ve uzun bir süre daha.

 
Köpek için zor.


 • angelus  (13.12.17 20:56:39) 
@acemi

Çalışmasam dışarda oynayabilirim saatlerce, çok aşırı soğuk hava olmadığı müddetçe. Özellikle güzel havalarda parka götürürdüm sosyalleşsin diye insanlarla.
 • Cesario  (13.12.17 21:02:16) 
dairede o kopek bakilmaz,kendine de hayvana da eziyet.


 • eksimeksi  (13.12.17 21:17:10) 
@eksimeksi

Bakılmaz da bakan nasıl bakıyor Golden, Husky, Doberman, Pitbull?
 • Cesario  (13.12.17 21:17:52) 
hem sana hem hayvana yazık. yapma. tecrübeyle sabit.


 • khiron  (13.12.17 21:27:52) 
10 m2 odaya koysak seni, sen de yaşarsın. Yaşam kaliten nasıl olur sen düşün ama.
Bakılmazdan kasıt hayvana eziyet olması. West Highland White Teriyeri falan demiyorsun ki, kocaman köpek Golden. Bol vakit ister üstelik.
Hele apartmanda dalmaçyalı bakanları gördükçe çıldırıyorum.

Dairede bakmanın en büyük dezavantajı alan darlığı ve vakit. Biliyorsunuzdur zaten, inanılmaz akıllı ve oyuncu hayvanlar bunlar. Her gün çıkarır, günde şu kadar oynatırım, koştururum, gezdirirm diyorsanız bilemeyeceğim.
Bunun bir de 10-12 seneye yayıldığını düşünün tabii.
 • konusma ben konusuyorum daha bitirmedim  (13.12.17 21:29:37) 
Yani bilmiyorum ne kadar küçük daire yapıyorlar ama bende de bir labrador var. dediler çok enerjik, bakamazsın edemezsin vs.

enerjik kısmı doğru, her gün idman gibi top oynuyoruz. evdeyken tepemde. sıkılmasın diye çoğu yere yanımda götürüyorum evde başkaları olmasına rağmen. tek kalmaları sıkınıtı. yavruysa ilk aylar sıkıntı.

beklenmedik sağlık sorunları olabiliyor, geçen hafta cumartesi sabah 5’te veterinere gittik falan.

kısaca etraflıca düşünmek lazım.
 • passion rules the game  (13.12.17 21:45:09) 
satın alacaksan alma, barınaktan alacaksan harika bir sevap işlersin.

1)tamamen köpeğin ve senin karakterine bağlı. yavruyken ağlayabilir, büyüyünce havlayabilir, enerjisini harcatmazsan eşyalara zarar verebilir. önemli olan disiplinli bir şekilde eğitmek ve köpeğin ihtiyaçlarını gidermek.

2)olur, etrafa zarar vermeyecek şekilde furminator gibi bir tarakla tarayıp çöpe/poşete doldurursun.

3)disiplinli olursan kolay. çok küçükse önce gazeteye alıştırıyorsun çünkü biyolojik olaran çişini uzun saatler tutamaz; sonra evde tuvalet yaparsa o esnada kızıyorsun, dışarıda yaptığında aferin diyip sevip ödül veriyorsun; en kötü bir haftaya alışır. köpekler doğası gereği yaşam alanlarına pislemeyi sevmez.

4)ara ara bacaklarınıza eşyalarınıza hallenir, boşalabilir. nadiren koku bırakabilir eve. ben olsam vakti gelir gelmez kısırlaştırırım.

dairede o köpek bakılmaz diyenlere çok aldırma. önemli olan ona vakit ve emek ayırabilecek misin bu. emin değilsen kesinlikle hayvana eziyet etme; hele bir kaç ay bakıp barınağa başkasına vb. verirsen yapıp yapabileceğin en büyük kötülüğü yapmış olursun. benim alman kurdum var yaşlandı, iki yıldır sağlık sorunlarıyla uğraşıyorum; 10 yıldır her türlü planımı programımı ona göre yapıyorum (akşam sevdiklerle kahve içmek bile önceden planlanması gereken bir karar); tatildir ıvırdır zıvırdır her şey planlamak gerekiyor; beklenmedik masraflar (ameliyat özel mama vb.) çıkabiliyor. benim için her anına değiyor ama...
 • redlinetheturk  (13.12.17 21:48:53) 
Benim karşı komşumun var. Sürekli dışarı çıkıyorlar hareket ediyor bahçede oynuyor falan ki daha 1 aydır burada. Havalar soğuyunca nasıl olur bilmiyorum ama şimdi komşum gayet memnun.

Ama @cureforlove +1
 • mojiziku  (13.12.17 21:50:38) 
Gerekli şartlar sağlandığı müddetçe her köpeğe evde bakılır. Bahçe olsa daha mı iyidir? Elbette daha iyidir. Şart mıdır? Değildir. Bahçe olsa da hayvan 24 saat koşturmayacak zaten.

Senin soracağın soru gerekli şartları sağlayabilir miyim olmalı. Yeteri kadar gezdirmek, yeteri kadar ilgilenmek sosyalleştirmek vs. Tüy sorunu her türlü olacak evde köpek varsa tüy de olur ona yapacak bir şey yok.

Bakılmaz, şöyle yaptı mahvolduk, öyle yaptık çok zordu vs. diyenler köpek bakmayı bilmeyen veya köpekten kedi gibi davranmasını bekleyen insanlardır. Sen evde köpek besleyip, "ortalık tüy oldu, koltuk battı, ayakkabım parçalandı" diye şikayet edemezsin, hayvan yetişkin olana kadar bunları yaşayacaksın. Bunları göze alamıyorsan bakmayacaksın. Ayrıca asıl işkence köpeği bir başına bahçede bırakmaktır, köpekler sürü hayvanıdır ve insan yanında bulunmak ister. Bahçede daha rahat edebilecek çoğu köpeğin akşam olduğunda eve alınması tavsiye edilir. Köpek aldım bahçem de var saldım koşturuyor ne mutlu hayvana diye bir şey yok.

Ek olarak sanırım insanların empati yeteneği yüzünden oluyor, köpeklerde özgürlük algısı yoktur. Tek başına özgürce ortalıkta koşturan köpek mutlu bir köpek değil, kendisini sürüden dışlanmış hisseden mutsuz bir köpektir. Sahibinden ilgi görmeyen köpeklerin kendi kuyruğunu kovalaması, etrafı parçalaması gibi takıntılar edinmesinin sebebi kendisini sürüye gösterip sürü üyesi olma isteğidir.
 • once  (13.12.17 21:52:36 ~ 21:57:22) 
goldena evde bakmak yazıkır günahtır, o kadar hareketli hayvan bahçe ister.

illa deneyeceğim diyorsanız görme engelliler için rehber köpek eğitimi veren bir oluşum vardı, onlar yavrular için geçici evler arıyorlardı. hatta taaaa ne zaman burada açılmıştı onun duyurusu da. internetten bulunur numaraları.

ikinci alternatif olarak da, sokakta bulunan sahiplendirilecek goldenler için geçici evler aranıyor sürekli. oradan da geçici süreliğine bir golden alabilirsiniz.

her iki durumda da hevesinizi alırsınız ve aklınızdaki tüm soruların cevaplarını da bulursunuz, sonra da görürsünüz golden apartman dairesinde olur mu olmaz mı, ha olur tabi de olmalı mı olmamalı mı.
 • halanne  (13.12.17 21:57:10) 
@halanne Görme engelliler için köpek yavrularına geçici olarak ev aranıyor da, ben nasıl eğiticem o köpeği?


 • Cesario  (13.12.17 22:20:00) 
sen eğitmiycen, eğitim süreci başlayana kadar bakıcılık yapıp büyüteceksin.


 • halanne  (13.12.17 22:23:41) 
 • halanne  (13.12.17 22:27:40) 
1- Köpeğe göre değişir durum. Düzenli yürütürsen oynatırsan bi sıkıntı olmaz. Eğer hayvanı strese sokmazsanız arada bir kapıya havlar en fazla

2- Olur, ama eve tüy döker hatta yılda 2 defa efsane döker. Tüy dökümü minimum olsun istersen hayvanı mutlu et + barf besle

3- Benimki 7 aylıkken bize geldi ve 1 ay içinde tamamen öğrendi tuvalet olayını. Yaptığım tek şey düzenli olarak aynı saatlerde bahçeye çıkarmak ve dışarıya tuvaletini yaptığında ödül vermek, sevmek. Arkaya toprak atmak içgüdüsel bi hareket sanırım benimkilerden biri yapmıyor diğeri yapıyor

4- Erkeğin dezavantajı sokakta diğer köpeklerle kavga eder genellikle. Mesela benim dişi köpeğim parkta vs diğer köpeklerle rahatça oynar ama erkek köpeğim hep bağlı durur. Dişi köpek sahiplenirseniz en kısa sürede kısırlaştırmanız gerekir, hayvanın sağlığı için. Erkek köpeği de kısırlaştırmanız agresifliğini azaltır

5- Kendi evinize çıkmadan elini sürmeyecekler insanların olduğu bi eve asla köpek götürmeyin bence çünkü 1 hafta bile kalmasına izin vermezler sevmiyolarsa. Ayrıca ben de apartman dairesinde golden besliyorum, sokakta kötü bir durumda buldum tedavi ettirip sahiplendim ve şu an gayet memnun halinden. Gidip satın alacağınızı(!?) düşünmüyorum o yüzden barınaktan ya da sokaktan sahiplenirseniz o köpek için muhteşem olur bence.
 • waztp  (14.12.17 01:50:47) 
Rusya'da yaşıyorum, çoğunlukla apartman şeklinde evler, bahçeli eviniz varsa ya über zenginsinizdir ya da daça dedikleri ahşap şehir dışlarında daha çok yazın kullandıkları küçük kulübeler var. İkinci bilgi olarak kedi köpek inanılmaz severler.

Burada köpeğimle gezerken yanından geçen insanların yüzde 80i köpeğe bakıp gülümserler, cinsi fransız buldog olan orta boydan da küçük köpeğimle Türkiye'de küçük bir ilçede gezerken insanlar yadırgayıcı bakar ve bazıları karşı kaldırıma geçer.

Uzattım, demem o ki, burada çok fazla köpek var ve herkes apartman dairesinde besliyor. Daha çok küçük orta ırk köpek besleseler de, evinde husky, cane corso, danua ve hatta 1 dalmaçyalı ve 1 adet cins adını hatırlayamadığım iri kıyım av köpeğini aynı evde besleyenler var. alman çoban köpekleri ve goldenlar normal.

Ama bu insanlar her sabah köpeklerini gezdirir işten önce. sabah 7'de karşılaşıyoruz çoğuyla. Akşam 7'de ise şehrin tam merkezi değilse, apartman önündeki çim alanların uygun bir yerinde tekrar aşağı indirilir ve civardaki tüm köpekler birbiriyle oynayarak enerjisini atar ve sosyalleşir, köpek sahipleri de aynı zamanda. Ve bunu -25derece soğuk da bile aksatmazlar.

Hava soğuk, bugün yağmurlu gibi bahaneleri sıkça kullanamazsınız. yani gerçekten fırtına, yağmur olmalı..

Tuvalet eğitimi sabır işi, youtube'da bir çok eğitim videosu var. yavru köpek oyun oynadıktan sonra, karnını doyurduktan sonra ve uyanınca mutlaka işer. her 2 saatte çişini yapması gereken yere yaptırmalısınız. yapana kadar başında beklemeli, gerekirse 1 saat. bu tuvalete çıkarma saat aralığını yaşı büyüdükçe uzatırsınız. 1 yaşına girdiğinde günde 2 kere yeterlidir.

Tüylerini biz de dışarıda fırçalıyoruz. kısa ve pek tüy dökmediği için 15 günde 1.

En uygun olduğunuz anda, köpeğe de en uygun şartları sağladığınızı ve sağlayacağınıza da objektif biçimde karar verdiğinizde, köpek sahiplenin. en güzel mutluluk sebebi.
 • tom creo  (14.12.17 04:09:59) 
çalışan ve golden sahibi bir aile olarak cevap vermek istiyorum müsadenizle

aileden eğer böyle zor olur vs gibi bir tepki varsa, istemiyorlarsa vs maalesef ki ikna etmek zor oluyor ve zorluklarıyla karşılaştıkça işler yokuşa gidebilir. elbette çok güzel canlılar ama bir ortak noktada bulunup sahiplenmek önemli.

1- Dairede Golden beslemenin zorluğu çok. enerjisi yüksek bir ırk. yeterli egzersiz yapılmadığında evde kendi kendine koşmalar, belki mobilya kemirme, iştahları olduğu için her lokmanızda gözü kalması, aşırı meraklarına çok sık yenik düşmeleri, çok ciddi tüy dökebiliyor olmaları, evinize biri geliceğinde ayy köpekten çok korkarım ben kapatın gibi saçma diyaloglara maruz kalmak, bir yere giderken vs aklınızın hep kalıcağı, yalnız bırakmamanın gerektiği canlılar çünkü insanla birlikte yanyana olmaktan mutluluk duyuyorlar. şimdi gelelim diğer zorluklarına.. diğer maddeler halen ev içi durumla da ilgili

2- tüyleri dışarıda fırçalamanın bir sakıncası yok ama etrafa çok saçılabileceği için temiz ve düzenli yapıp toplamanız gerekir.

3- tuvalet eğitimi yavru düşünüyorsanız 5-6 ay işkence gibi oluyor. evde devamlı bir çiş ve kaka kokusu oluyor. halıdan hatta duvardan bile temizlediğim günleri biliyorum... kusmuk, kaka gibi şeyler temizlerken hep motivasyonum şu şekilde oluyordu "bir de kendi kusmuğunu temizleme, sakin ol" burnuma hep ıslak mendil takıp gitmek durumunda kalıyordum o tehlikeli bölgeye. :) cüsse büyüdükçe tabii atıkları da fazlasıyla büyük oluyor. kuru mamayla beslerken de tabii kokusu da fena oluyor. yani çok zor bir süreç.

4- biz erkek golden ailesiyiz. erkek köpek dişi köpeğe göre bence daha zor. erkek köpeğin erkekle rekabeti, dişinin canının sıkılmasına göre erkek köpeğe saldırabilmesi, bir sürü karşısında kendini güçsüz veya yanında siz varsınız diye aslan zannedip problem ve yaralanma yaşama her zaman muhtemel bir durum. dişilerin dönemindeki salgıladıkları koku sebebiyle evden kaçma, kavgacılık veya devamlı bir iz sürme, ev içerisinde uluyup burdayım deme gibi durumları da oluyor. kısırlaştırmak önemli. dişi veya erkek farketmez. kısırlaştırılmış köpek iyi ruh haline sahip bir köpektir.

5- köpek beslemenin çok fazla ayrıntısı var. bilgi sahibi olunmadan yapılmaması gerektiğini düşünüyorum yoksa ilk zamanlardaki iletişim sorunu çok büyük problem yaratıyor. dilinizi anlamayan, sizin de anlayamadığınız bir canlı ve yaptıkları eziyet gibi oluyor zaman zaman... ilerleyen zamanlarda yeterince bilgi, deneyim, sevgi ve bağ temeliniz kuruldukça bir şeyler yoluna girmeye başlıyor.

hemfikir olmadan ve iyice yemesini beslenmesini egzersizini kısacasıyla her şeyiyle onu düşünüp, 15 yıllık bir sorumluluğun altına girmek isteyip istemediğinizi tekrardan düşünmelisiniz.
 • vedderbaug  (14.12.17 07:37:55) 
şimdi benim anladığım insanlar evde bakmayı dışarı çıkartmama olarak anlıyor, bahçeli evdeki köpek de içeri alınmıyorsa da sıkıntı yani. havaları vs. geçtim, bir kulübe yapıp sürekli bahçede bırakmak ciddi eziyet, yan apartmandan biliyorum.

bahçe yoksa da ben şöyle bir çözüm buldum, apartmanın otoparkı ve bahçesi var. çit yaptırdım, çıkacağımız zaman çıkışlara koyuyorum. işimiz bitince de kaldırıyorum. arada bir uzun yürüyüşler civarda vs. denge korunuyor bir şekilde.
 • passion rules the game  (14.12.17 11:01:20) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.