[]

Maliyeciler soru size geliyor

Bir hizmet karşılığında, bir hayır kurumuna bağış yapılmasını ve bağış dekontunun istenmesinin mali açıdan bir sıkıntısı olur mu?
Hizmeti veren bir şirket olacak. Şahş işl, ltd, aş gibi.
Şuraya 5 tl bağışlayana hediye gönderiyorum gibi düşünün.


 
Maliyeci değilim ama olmaz. hizmetiniz karşılığında en azından maliyetini gösterir şekilde kdv'li bir fatura kesip bilabedel / bedelsizdir yazmanız yeterli.


  • 507  (12.12.17 01:46:20) 
bayrak falan mı gönderiyorlar
?

  • gameofannen  (12.12.17 09:32:43) 
Mali değil etik açıdan yanlış olabileceğini düşünüyorum.
Belki sizin durumunuz farklıdır, ben kendim örnek vereyim:
1) Bir firmaya bir işi vermek istiyorum ama karşılığında o firma gitsin x vakfina bağış yapsın istiyorum. Ancak o vakfın bağış makbuzunu görünce vereceğim işi. Bu bir tür rüşvet.
2) İkinci el giysi satan platformlar var, giysinin ederi kadar paranın y derneğine başlanması karşılığında giysiyi satıyor. Mali açıdan düşünürsek bu giysiler zaten bağış yoluyla toplanmış, bir para girdisi de yok. Mali açıdan da etik açıdan da sıkıntı olmaz.
  • SiyamkedisiZorro  (12.12.17 10:07:20) 
bağış karşılığında hediye gönderme ile malı direk para karşılığında satma arsında vergisel açıdan hiçbir fark yok . sürekli kdv ödemeniz gerekecek. yani bir kuruma bağış yapmak için kdv ödemek zorunda kalacaksınız. kendi görüşüm mantıksız


  • dreamsandcolours  (12.12.17 13:20:18) 
1. etik olmadığını kesinlikle düşünmüyorum. bağışın tanımıyla rüşvet bire bir zıt şeyler...

2. kestiğiniz fatura hizmetin resmi maliyeti kadar olursa, gider kdv'si ile gelir kdv'si birbirini örter ve net baglamda herhangi bir ödeme yapmazsınız. mantıksız değil yani, sadece doğru açıdan bakmalısınız, tek bir dar açıdan değil.
  • 507  (12.12.17 23:37:33) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.