kedim topallıyor, asla üstüne basmıyor, hafif şiş?

Öncelikle daha 2 ay önce benzer vaka yaşadık. O tecrübeyle hemen hareket etmek istemiyorum, önce buradaki tecrübelere danışayım dedim. www.eksiduyuru.com
Bıcırık ı akşam annemler eve almış, topallıyormuş. eve döndüğümde hafif şiş olduğunu ve neredeyse hiç yere dokundurmadığını gözlemledim, iştahı aşırı olmasa da yiyor, fakat acı çekiyor belli etmemeye çalışıyor, aynı şeyleri yaşayacak diye korkuyor muhtemelen.
Daha önce bana göre yapılan hata şu oldu, topalladığını görür görmez sabah veterinere götürdüm, o şeffaf çantaya sokmak gidip dönmek tam bir ızdıraptı çünkü sokak kedisi ve çantada çıldırdı ayağını bence daha incitti. Veteriner muayene bile edemedi sadece kırığa benzemiyor dedi iğne vurdu 24 saat gözlemle dışarda durabilir eğer tekrar topallarsa getir dedi. Ben de dışarı bıraktım ve ağrısı geçince gezdi tozdu, bence yine incitti 30 saat sonra ilacın etkisi geçince tekrar topalladı ama acıdan ağlıyordu resmen, bi de babam da o halde sokakta kalmasın diye eve getirirken zorladı o da acısını fazlalaştırmıştı. Dayanamayıp gece açık veterinere götürdük ama yine giderken çantada çıldırdı, sakinleştirici ile ancak 2 veteriner muayene edebildi röntgen çekebildi. Kırık yoktu kas zedelenmesi muhtemelen dedi ve ağrı kesici şurup vs verdi. 5 gün evden çıkarmadım ilacı verdim ama etkisi geçince topallama ve ağrı oldu, velhasıl ilaçla olmasının bana göre iyileşmesini uzattı çünkü iyi hissedince koşturuyordu. 20-25 gün sonra tamamen iyileşmişti.

Şimdiki fark o zaman mama yerken ağrıyan patisini yere dayıyor ama güç vermiyordu ve şiş yoktu, şimdi yemek yerken patisi havada duruyor ve bana göre hafif şiş.
Veterinere açıkçası hemen götürmek istemiyorum çünkü sokak kedisini hem zapdetmek hem götürmek o kadar zor ki, yaşadığı travma korkunçtu hem de 1 hafta metacam vermeme rağmen geri kalan 15 günde ancak iyileşti hızlandırma olmadı, aksine ilaç etkisindeyken iyileşti sanıp kendini zorladı. Tek korkum kırık olması=( kırık değilse götürmek istemiyorum ama bu da röntgensiz nasıl anlaşılır bilemiyorum. Onun öyle mahzun acılı durmasının benim hayatımın akışını etkilemesi de ayrı ama yeter ki o iyi olsun. Foto gönderiyorum, inşallah bilgili biri denk gelir.

i.hizliresim.com

Patisine bişey batıp yaralamış vr iltihaplanmış olabilir. Veterinerini değiştir derim. Bi de iyice iyileşene kadar evde bak kediye dışarı salma. Gerçi çok zor ama...

  • yaren  (09.12.17 14:49:16)
bence de bir şey batmış ya da böcek ısırmış olabilir. kırk gibi durmuyor sanki. bir de kırık olsa gerçekten duramazdı. oysa çok sakin gibi. başka veteriner bence de. ya da mihav gibi sitelerde benzer durumları yaşayanları araştırabilirsin.

  • istanbul kanatlarimin altinda  (09.12.17 14:57:50)
Zaten iğne vurup gönderildikten ve etkisi geçtikten sonra gece başka cerraha götürmüştüm o röntgen çekmişti. Ama sonra araştırınca antibiyotiklerin çok zararlı olduğunu gördüm, o yüzden kırık olmadıkça götürüp o travmayı yaşasın ve antibiyotik versin istemiyorum. Her sabah dışarı çıkmak için kapının oraya giderdi, bugün arada yemek yiyip uyuyor=( İlaç vermezsem acısından belki kendi evden çıkmak istemez ve daha çabuk iyileşir diyorum. Canı çok tatlı ve korkak, ağaca çıkıp inemeyen yabani bir kuzu, sadece şişlik ve düz tutmaması korkutuyor=(

  • mslny  (09.12.17 15:29:14)
Aynı durum 2 ay önce başımıza geldi. Kedinin sağ patisi şişmekten dolayı diğer patinin iki katı oldu ve kesinlikle patiyi yere basamıyordu.Veteriner vs gitmedik, evde bulunan antibiyotik merhemi surup bandajladık. Bir gün bekledikten sonra ayağının şişinden iltihap aktı. 2 cm lik bir deri kalkması gibi patisinde yara varmış , tuylerden gozukmuyordu. Sonra tekrar sarmadık. Kedilerin dilleri antiseptik ozellik taşıyormuş. Kendi yalaya yalaya 1 haftada duzeltti. Arada kabuk bağladı ve kaşıntı olduğu için galiba kabuğu soktu ama düzeldi. Fotoğraflar bire bir aynı. Uzmanı değilim sizin kediniz gibi sokakta takılıyor. Direkt antiboyik ilaç mı veriliyor bilmiyorum ama antibotik merhem ve ağrı kesici sprey bizde işe yaradı. Birinden yardım isteyin. Nalburdan 2 tane iş eldiveni alın ve çenesine bastırıp surun derim. Koca karı ilaçları gibi oldu ama :) biz böyle halledebildik. Geçmiş olsun.

  • origse  (09.12.17 15:57:56)
@origse, o riski alamadım çünkü veteriner bile zor zaptediyor, orman kedisi gibi bildiğin yabani, keşke munis olsaydı dediğiniz gibi deneyebilseydim.

Bu arada dünden beri öylece yemek hariç hiç kalkmadan yatınca ve de patisinin dibinde kurumuş kan ve sıvı farkettiğim için daha fazla acı çekmesine dayanamadık doktora götürdük. Yine olaylı bir gidişti ve Kuzum korkudan sedeyeye çişini yaptı=( Muhtemelen bişey batmış ve o yüzden İltihap kapmış, kırık değil ve röntgene gerek yok dedi. Biri yangı için biri antibiyotik 2 iğne yaptı. İltihabın kuruması için 5 gün iğne yapılması gerekiyor dedi, şurup iyileştirmeye yetmezmiş. İsterseniz burda kalsın dedi ama Bıcırığım dayanamaz Kahrolur diye göze alamadım, fakat her gün yabaniyi çantaya nasıl koyucam nasıl 5 gün nasıl götürücem, 5 gün evde nasıl durdurabilicem hiç bilmiyorum=( şükür ki kırık değil.
Yaraya hiç bişey dökmedi, sürmedi, bişey olur mu? İğne yeterli mi? İçine bişey battıysa niye çıkartmadı?
  • mslny  (10.12.17 20:00:18)