iota'nın diğerlerinden farkı nedir ?

Biliyorum sorun piyasalarda değil bende ama, insan işte merak ediyor.

Bu iota'nın diğerlerinden farkı nedir, nasıl 1anda bu kadar popüler oldu.

Bir diğer sorumda şu, mesela adı x olan bu şekilde bir para olsun, sonra bu iota miota çok popüler olunca x para birimine sahip olan herkes bunu elden çıkartırsa ne oluyor ? değeri 0'lanıyor mu ?

Hemen hemen her açıdan farklı bir sistem ancak bildiğim en önemli farkı işlemler için madenci, madenci onayı vb süreçler gerektirmemesi. Bu hem daha hızlı işlem/transfer hem de sıfır komisyonlu işlem sağlıyor. BTC'nin şu anda eleştirilen en büyük negatifliği hacim büyüdükçe madenci onayı mekanizmasından dolayı işlem sürelerinin uzamadı. Ama tabii bu gibi eleştiriler BTC'nin yeni nesil para birimi olma hikayesine paralel yapılıyordu. artık o iş kalmadı. BTC para olmaktan çıktı, yatırım aracına dönüştü. Nasıl ki altınla alışveriş yapılmıyor, BTC ile da yapılmayacak gibi bu gidişle. IOTA da buradan gazlandı zaten, işlemler hızlı madenci yok falan derken bu olur dediler geleceğin parası. Ama şunu da unutmamak lazım ki cebinizdeki parayla doğrudan IOTA ya da herhangi başka bir altcoin alınmıyor. Her altcoini almak için önce BTC alıyorsunuz, onu bozdurup diğerini alıyorsunuz. Yani her altcoin alan BTC alımı yaparak hacmi ve değeri artırmış oluyor bir yandan.

  • mordorlu ziya  (06.12.17 17:51:41)
ben de işin görünen yüzünü anlatayım.

iota'nın @ziya'nın anlattığı gibi başarılı bir proje olması ve microsoft, mitsubishi gibi birkaç iyi şirketin bu projeyi desteklediğini açıklaması sonucu, 1 iota'nın değeri 1 haftada 4 katına çıktı. yani iota sahipleri mevcut paralarını 4'e katladılar.

diğer coinlerde ise genellikle böyle olmuyor. örneğin en iyi yükselişlerden birini yapan bitcoini ele alalım. 2 ay önce 1 bitcoin 4 bin dolarken bitcoine giren bir kişi, şu an bitcoin 12 bin dolar olduğu için parasını 3 katına çıkarmış durumda. paranı 2 ayda 3 katına çıkarmak çok iyi bir şey tabi ama 1 haftada 4 katına çıkarmak daha da iyi.

1 adet iota coin'in değeri, geçtiğimiz günlerde tarihlere göre şöyleydi:

1.48 dolar - 29 kasım
1.60 dolar - 2 aralik,
2.25 dolar - 4 aralik
3.25 dolar - 5 aralik
5,85 dolar - 6 aralık (bugün)

şimdi millet sattığı için düştü biraz gene. 4,77 dolar olmuş. buradan da ikinci soruna gliyoruz. evet bir para birimini herkes elinden çıkarırsa muhtemelen değeri 0 olur. ama öyle bir şey hiç görmedim. gene de 0.000001 dolara falan düşebiliyor mesela. örneğin exrn diye bir coin var ve değeri şu an bu. oysa grafiğine bakıyoruz, 2017 ocak ayında 1 exrn 0,000007 dolarmış. herkes satmış muhtemelen ve bu kadar düşmüş.

bunun tam tersi de geçerli. mesela iotada da bu kadar hızlı yükselişin sebeplerinden biri de milletin birbirini gaza getire getire bu kadar çok iota alması.
  • istanbul kanatlarimin altinda  (06.12.17 17:59:25 ~ 18:04:48)
Tangle dedikleri, torrent gibi bir ağ ile mining yapılıyor.

Mesela A kişisinde güncel transfer dosyası var. O B ve C'yi komşu olarak ekliyor ve onlarla güncel dosyayı paylaşıyor. B ve C de başkalarıyla yapıyor bunu böyle bir ağ oluyor. Mining paralı değil ve zaten iota tutarsa da paralı olmayacak.

Fakat, şu an kendi cüzdan uygulamaları feci buglı. Bir de bu iota topluluğu çok yardımsever değil, bunu gördüm... Buna rağmen çok ilgi görmesi de hayra alamet değil.
  • malheiros  (06.12.17 19:12:35)
Bildiğim kadarıyla bu coin'in sistemi de decentralized değil, yani daha merkezi deniyor. Açıp bakmadım ama eğer bir de böyle bir şey varsa bence sönebilir ve hatta kripto para biriminin fikrine de ters düştüğü için sönmeli de.

Not: Dediğim gibi, merkezi kontrol sisteminden çok emin değilim.
  • skooma  (06.12.17 19:29:46 ~ 20:08:15)
blockchain teknolojisi kullanmıyor, ticarette kullanılması daha kolay ve hızlı.

satın almak için binance borsasını kullanın: goo.gl
  • kamile necaset  (12.12.17 15:03:29)