Avrupa'da tekrar çıkmaya başlayan faşizm dalgası

hitler sempatizanları, 'avrupa'da sadece avrupa milletlerinin yaşaması'nın gerektiğini faşizm derecesinde savunanlar, skinheadler avrupa'da çok mu çoğaldı son zamanlarda ülke hükümetlerinin politikaları yüzünden? yoksa avrupa hala medeni bir yer mi?

türkiye'den siktir olup gitsek bile rahat edemeyecek miyiz artık anasını satayım?

türkiye'deki hitler sempatizanı sayısı avrupa'dakinden fazla valla, o kadarını diyeyim.

  • soso  (04.12.17 02:20:13)
Sadece Avrupa mı böyle? Yoksa kapitalizm yeniden savaş çanları çaldığından dünya mı böyle? Onu bir düşünmek lazım.

Kaçılacak güvenli bir yer olmadığını hatırlatırım. Tüm dünya bu sistem sürdükçe tehdit altında olacak.
  • monogram  (04.12.17 02:24:31)
kuzey ülkeler güzel hala ama soğuklar :)

  • sorunvar  (04.12.17 02:41:33)
tüm dünyada muhafazakarlık spn 10 yılda artıyor. polonya macaristan cekya nin durumu bizden beter politik olarak

  • eriksatie  (04.12.17 09:22:28)
Milliyetçilik yeniden yükseliyor yavaş Avrupa'da son senelerde gözle görülür bir artış yaşandı o yüzden farkına varıldı.

  • gozu acik sevisen yahudi  (04.12.17 10:28:29)
almanya icin konusursam bircok almanin icinde bastirilmis bir fasizm var. fasist anlayis son zamanlara kadar kapali kapilar ardinda orgutleniyordu cunku fasist olarak nitelendirilmek almanyada cok korkulacak ve utanilacak bir durum. O nedenle sokakta fasist anlayisa sahip olsa da inanlar birbirine yakin davranmak zorunda cunku kanunlar ve kanun uygulayicilar bu konuda cok sert. Direkt olarak irkcilik magrudu bir kisi, kendisine yapilan eylem fiiliyata gecmese de, bu konuda kanunu devreye sokup fasist kisinin basini agritabilir. o nedenle insanlar birbirine ya kibar davraniyor ya da cok gizli kapakli laf soyluyor.

Son 10 yilda fasizm ozellikle dresten ve leipzig gibi dogu alman sehirlerinde sokaga cikti. Islam adina yapildigi soylenen teror olaylari ve suriyeden gelen goc ile birlikte fasist anlayistaki kisiler dusuncelerini islamofobi ile birlestirip kendileri icin ses cikaracak, bu konuda eylemler yapacak alan buldular. Artik avrupada fasizm sekil degistirdi, islamofobi ile ic ice bir fasizm anlayisi var artik avrupada.

Turkiye de ise fasist soylemler cok daha kolay dile getiriliyor. Bu sozleri soyleyenler ya fasist olduklarinin farkinda degil, ya sozlerinin nereye gittigini bilmiyorlar, ya da herseyin farkindalar ve fasist olduklari icin gurur duyuyorlar (kastetigim milliyetcilik degil, bilakis dupeduz fasizmi kastediyorum !)
  • emrahday  (04.12.17 10:40:09 ~ 10:42:17)
Suriye krizi en çok Almanya ve İsveç'i dolayısıyla Avrupa'yı vurdu.

Brexit'in sebebi tamamen göçmen dalgasını durdurmak içindi mesela.

Avrupalı insan hakları der, ırkçılık kötüdür falan filandır hep ama kapı komşusu beyaz olsun ister. Çalıştığı iş arkadaşları beyazlardan oluşsun ister. Bu noktada beyaz kavramı önemli çünkü Türkler beyaz değil onların gözünde onu da belirteyim.

2018'de İsveç'te seçim var. Gelecek olan parti ırkçı SD. Şu an başta olan parti Sosyal Demokratlar. Sebep: göçmenler, mülteciler.

Faşizm de, ırkçılık de, islamofobi de ne dersen de. Kimse huzuru kaçsın istemiyor. Olay bundan ibaret.

90'larda Kosova'dan, Hırvatistan'dan binlerce aile göçtü, Polonya'dan keza. Ama hiçbir zaman bu kadar gittikleri yeri kendilerine benzetmediler, araya kaynadılar. Suriyeliler ve Afganlar öyle değil. Bu nedenle istemiyorlar. Bunu da normal karşılıyorum.

İsveç'te yaşıyorum şahsen ve evet insanlar benden de uzak durmaya çalışıyor. Çünkü esmerim, siyah saçlıyım ve Arapça bir adım var. Resmen maça 2-0 geride başlıyorum. Çok çirkin ve rahatsız edici bir durum ama haklılar çünkü istisnalar kaideyi bozmuyor. Ben kendimi "zararsız" olarak bir şekilde kanıtlamazsam aralarına kabul etmiyorlar. Etmezler. Türk olarak sen Suriyeli kaç insanla arkadaşlık ediyorsun ki elin İsveçlisi seninle arkadaşlık etsin öyle düşün.
  • bos gezenin bos ustasi  (04.12.17 11:39:00)
Şimdi ilk olarak aslında ne faşizm Hitler, ne de Hitler faşizm demektir. Kişi ve kavram bağdaştırması bu ideolojide de çok yaygın, ve faşizmin bir kurucusu varsa o kişi de Mussolini. Aslında ırkçılıkta tamamen faşizm demek değildir ama o çok uzun konu. Bugünün öne çıkan yöneliminin altında ise gölgelerden çıkabilecek bir zemin bulunmasında yatıyor bence. Avrupanın bazı halkları örn. alman, fransız ve italyanlar ırkçılığı mayalarında taşıyorlar yada tabiatları bu ayrıma epey yatkın. Fikirin temeli biz dünyanın merkezindeki en ehliyetli ırkız ama diğerleri sulandırılmış, saf değil ve yozlaşmış anlayışı. Bu hastalıklı fikirler içe dönük yapılarında çok kolay kök salıyor. Her bebek ırkçı doğmuyor fakat ergenliğinden itibaren küstahlığını "diğerleri"ne nefret olarak dışa vuruyor. Yükselen muhafazakarlık bunu beslemekte. Dikkat edilirse dünyanın önemli denebilecek bazı ülkelerinde seçim yarışları iki kutup arasında şekilleniyor. Sağ yada aşırı sağ. Sosyalist bir partinin kitleleri sürükleyememesinin sebepleri tahammülsüzlük. Sosyalist söylemleri kurtarıcı olarak kimse görmüyor, fikirleri fazla naif geliyor. İnsanlar avrupalı olsun asyalı olsun istisnasız kızgın. Bundan ötürü bağıran azarlayan ona buna taş atan bir söylem yükseliyor. Nefret dili de denebilecek jargon türüyor. Zaten ülkemiz de bir istisna değil. Bu oy almak ve nüfus kazanmak için siyasi oyunlarla kirlenen politikacıların hiç çekinmeden dahil olduğu bir yeni dalga. Fakat neyi körüklediklerini bilmiyorlar yada bile bile ateşi harlıyorlar. Yerliler göçmenlere giderek daha çok kin güdüyor, ve fırsatını tam olarak bulduğunda -inşallah o gün hiç gelmez- atak yapmak için bekler bir duruma evriliyorlar. Türkiye'den siktir olup gitmek çözüm olur mu sorusunun cevabı ise çok karmaşık. Ama bir iki kriter var, gidilen yer ırkçı sabıkaya sahip değilse bir miktar iyi, müspet miktarda asimile olup onlardan biri gibi hissettirilebileceğiniz bir yer biraz daha iyi. Yalnız ekonomik statü yada sınıfınız burada ne ise gidilen yerde çok farklı olmaz. Ne yazık ki kapital bir gezegende paralı iseniz zaten rahatsınız, parasız iseniz zaten benzer sorunların kimi versiyonları yine sizi bekleyebilir. Başka bir coğrafyada türk, yugoslav, hispanik, çingene ilk zamanlar çabuk fark edilir ve pek hoş karşılanmaz. Gizli ırkçılığın bir numarası olan Türkiye'de suriyelilerle, çingenelerle, ermenilerle, gayrimüslimlerle konuşun. Boynuna haçlı kolye takıp gezebilen birini arayın sokakta. Ama ülkemizde ırkçılık var mı, aaa olmaz bizde öyle şeyler, misafirperveriz bi kere. Üç kuşak yukardan boşnak ve arnavut meleziyim bana tek türk olmuyorsun yabancısın diyen var. Sonuç olarak Avrupa Türkiye'den açık ara daha medenidir, ama zirvesi değildir, zirvenin yanından bile geçmez. Klasik tabirle kötünün iyisi. Irkçılık ise bastırılmış bir duygu ama şu anda aptalca dürtülüyor. Terk-i diyar eylemek imkanlar sağlamsa daha mantıklı değilse zor. Ama kendi adıma şansım olsa siktir olup giderdim bende.

  • firemanjonny  (04.12.17 13:18:07)