ön camdaki buğuyu gidermek için havayı cama verme ayarı ve gelen koku.

edit: aşağıda bir yerde tekrar anlattım bu mesajda derdimi iyi anlatamadığım için. başlığı okuyunca ne alaka diyeceksiniz ama bi okuyun.

şimdi klima ayarlarında havayı camlara veren ayar var malumunuz. buğuyu hızlı giderebilmek için. soba yakılan bir memlekette yaşıyorum. kışın her yer kömür kokusu, is içinde. dolayısıyla klima/kalorifer açıksa mutlaka iç sirkülasyon modunda çalıştırıyorum. yoksa arabanın içine doluyor tüm is kokusu. lakin o ara camda buhar varsa bittim. çünkü havayı cama veren o ayara getirince iç sirkülasyon modundan otomatik olarak çıkıyor. yani ya buharla gidicen ya da kömür kokucaksın. araç corsa. ben bu saçmalığın diğer araçlarda da olup olmadığını merak ediyorum.

Klima filteniz karbonlu değil galiba, havalandırmayı ön cama verdiğinizde klimayı da açıyor musunuz?

  • anarche  (28.11.17 19:16:33)
@anarche, açmıyorum

  • jamiro  (28.11.17 21:08:37)
bir çorabın içine kedi kumu koy koltuk altına at..nem mem kalmıyacaktır.

  • jamswety  (28.11.17 21:35:37)
Araca bindiğinizde havalandırmayı ön cama verin, a/c (klima) açın, iç sirkülasyonu açın. Bir de böyle deneyin.

Bir sonra ki bakımda klima filtenizi karbonlu olandan alın.
  • anarche  (28.11.17 21:52:45)
AC açıkken buğu olmuyor ama kapadığın anda acayip buğulu oluyor, doğru mu anladım? aynı sorun bende vardı. ancak dışarıdan koku gelmiyordu hiçbir şekilde. bunun ayarlarda olduğunu sanmıyorum. belki ufak bir sıkıntı vardır elektrik aksanda?

  • sen git ben geliyorum  (28.11.17 21:59:16)
OLAYI TEKRAR ANLATIYORUM:) sanıyorum iyi anlatamadım.

www.modifiyeruhu.com

linkte sol taraftaki çevirme koluna bakın. sadece yüz, yüz ve ayak, sadece ayak, ayak ve ön cam, ve sadece ön cam seçenekleri var.

şimdi bu kolu en sağa çevirince yani ön cama verince havayı, çok güzel bir şekilde buğu çözülmeye başlıyor fakat aynı zamanda aracın iç sirkülasyon modu da devre dışı kalıyor ve nihayetinde aracın dış ortamındaki hava da içeriye geçiriliyor ve tüm is kokularını solumak zorunda kalıyorum. yani camın buğusunu çözeceğim derken bu sefer de içerisi is kokuyor. bu durumda ya is kokacaksınız ya da buğuları çözmeyeceksiniz. derdim bu.

bu arada polen filtresi karbonlu imiş faturadan baktım. üstelik 2 ay önce değişti.
  • jamiro  (28.11.17 22:25:09 ~ 22:27:17)
Kaloriferi buğu çözme moduna getirdiğinizde araç içi dolaşım sisteminin kapanması normaldir. Çünkü araç içi dolaşım açık olduğunda, yani araç dışarıdan taze hava alamadığında camlar buğulanmaya devam eder. Bu bir arıza ya da hata degil, buğulanmanın engellenmesi için alınmış bir önlemdir. Yani her şey normal.

Ama hem buğu çözmek hem de araç içi dolaşımı açmak istiyorsanız, yani hem buğu çözülsün hem de dışarıdan koku gelmesin diyorsanız araç içi dolaşım açık konumdayken klimayi (a/c) açık konuma getireceksiniz. Klima havadaki nemi aldığı için hem buğu çözülecek hem de dışarıdan hava girmeyecektir.

Son bahsettiğim yöntemde araç yine müdahale ederse iç dolaşımı kapatmak için, o zaman da havayı ayaklara, yüze vs. Verirsiniz yine aynı işlevi görür. Nemi alması biraz geç olur sadece.
  • md11  (29.11.17 06:14:51)