[]

bes sorusu

%25 devlet katkısı iyi bir oran değil mi? en yüksek vadeli hesaplardaki vade oranı bile %13.75 (ing turuncu). bireysel emekliliğin handikapı nedir peki? on yıl sonra yaşım 35-40 olsa da o parayı topluca çekebiliyorum istersem, yaşı beklemem de gerekmiyor sanırım. ama maaş istersem yaş beklemem gerekiyor. bana karsız gözükmüyor ama herkes kötü olduğunu, %2lik kesintilerle o devlet katkısının sıfırlandığını vs söylüyor. bankacı yakınımla da konuştum (20 senedir bankacı) çocuklarına dahi yapmış bes. fikriniz?
 
TL sürekli değer kaybediyor. kesintiler fazla. 10 sene sonunda yaşın 56 değilse devlet katkısının %60 ını alırsın.

Kurumun senin için para yatırıyorsa, kesintilerin de azsa ve parama dokunmam diyorsan gir.

Kurumum yok, yine de girecem ve en az 10 sene kalacam diyorsan en azından anne veya babanın üzerine yap.
  • amuzende  (20.11.17 11:31:29 ~ 11:31:47) 
3 yıl kalanlar devlet katkısının %15’ine,

6 yıl kalanlar devlet katkısının %35’ine,

10 yıl kalan ancak 56 yaşını doldurmayanlar devlet katkısı’nın %60’ına,

10 yılda sistemde kalınmasından sonra 56 yaşını dolduranlar yahut vefat-maluliyet gibi sebeplerle sistemden ayrılanlar, getirileriyle birlikte devlet katkısının tamamına hak kazanırlar.

yani o %25'in tamamını alabilmen için 10 yıl sistemde kalma + 56 yaşını doldurma şartı var.

yaşın 35-40 olduğunda parayı topluca çektiğinde %25'in %60'ını alabileceksin.
  • fakirpislik06  (20.11.17 11:32:15) 
maaş olayı farklı, emeklilik maaşı gibi ölene kadar ödenmiyor; biriken paranı taksitle almak gibi.
%25 ve hatta zorunlu bes'teki diğer teşvikler karlı ancak 10 yıl çok uzun bir süre, 10 yıl boyunca kenara para atıp dönem dönem altın-döviz yatırımları ile fazlası kazanılabilir. tabii bununla uğraşmak istememek de bir tercih, o yüzden mantıksız değil.

ancak ben politik olarak karşıyım, kriz yok kriz yok diyip sıcak para için türlü kandırmacalar yapan bu insanlara en ufak bir katkım olsun istemiyorum.
  • Bruce  (20.11.17 11:36:08) 
Bes sene şartı olduğu için para biriktiremeyenler sürekli çekmeye bahane arayanlara uygun bence. Benim de ailem zorla açtırdı bes hesabını. 5 senedir var ve finansal matematik dersinde hesaplamıştık. Vadeliye koysam elimde daha fazla para olacaktı. Devlet katkısı vs iyi gibi geliyor ama o para eriyor. Seneler sonra hesapladığın parayı alamayacaksın.


  • jazzabel  (20.11.17 12:42:15) 
%25 ' i söyleyenler nedense aylık fon işletim gider kesintisinden hiç bahsetmezler..

aylık % 2 kesiyor adamlar 20 yıl sonra %25 verse ne olur ..
  • kennym  (20.11.17 12:59:16) 
BES pişmanlıktır bulaşmayın.

Bankacıların kendi bankalarına bağlı şirketlerden özel BES paketleri oluyor, o paketler hem masrafsız hem de normal müşterilerin alamayacağı iyi kazandıran fonlar içeriyorlar.
  • cleric  (20.11.17 13:41:21) 
Tum bu anlatilanlarin yanida, ayrilman durumunda devlet katkisindan devlet bir de stopaj kesecek. 10 yildan once ayrilirsan %15, 10 yildan sonra 10%, emeklilik, olum vs. gibi sebeplerle cikarsan %5.

Yani 10 yil sonunda %25'in %60'inin %90'ini alacaksin.

Bir de kendi anaparanin fon dagilimini ayarlayabiliyorsun ama devlet katkisininkini onlar ayarliyor. Getirisi dusuk, 10 yilda bu enflasyon oraniyla o para kusa doner.
  • feedback  (20.11.17 16:20:39) 
o zaman yatırım tavsiyesi verin.
:)

bitcoin dışında aklıma bir şey gelmiyor. fonlarla alakalm sıfır.
  • blacksky  (20.11.17 16:59:05) 
Ben tavsiye vereyim sana.

BES'e asla bulaşma. Her ay BES'e yatıracağın miktar ile aşağıdaki hisselerin hangisi ucuzsa onu al.Ucuz olup olmadığını anlamak için 2-3 yıllık ve 3-5 aylık grafiklerine bak.O ay hangisi ucuzsa onu al.Çok daha karlı çıkarsın.Hisseleri yazıyorum:
Tüpraş,Ereğli,Petkim,Ford,Toaso,Aselsan
Üstteki 6 hisseyi her ay fiyatlarına göre değişen oranlarda al ve bana 10 sene sonra dua etmeye gel.Türkiye batsa bu 6 şirket batmaz.
  • turkuaz  (20.11.17 18:17:18) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.